(a)Sosyal Medya’nın Benim İçin Ölüm Tarihi

Mayalar demiş ki 21.12.2012 tarihinde kıyamet kopacak, peeeh! Benim için Sosyal Medya’da yer almak kıyametten de öte bir durumdu. Aman Facebook durumumu güncelleyeyim, aman bir iki twit atıp hakeme söveyim, aman quup’ta sohbet edip sabahlayayım falan. Günde en az 5 saatimi bu tarz (bana göre) boş işler için harcıyor(d)um. Bu günü mayaların aksine bir milat sayıp tüm “Sosyal Medya” hesaplarımı sildim ve bir hastalıktan kurtulmuş gibi hissediyorum kendimi.

– Neden sosyal medya hesaplarımı sildim?
Uzun zamandır aklımda olan bir konuydu aslında bu durum, benim yazdığım bir durum güncellemesinden, beğendiğim bir sayfaya, beğendiğim sayfadan attığım bir twit’e kadar bir çok “kişisel” bilgimi tabiri caizse “elin gavurlarıyla” paylaşıyorum ve bu gavurlar benim üzerimden para kazanıyor! (Not: quup.com’un sahibi İlker abi bu durumu üstüne alınmasın lütfen :)) Benim kişisel bilgilerimi çatır çatır reklam firmalarına satıyor ve benim üzerimden para kazanıyor. Bu gidişe bir dur denmeli arkadaş diyerek facebook, twitter, friendfeed, google+, linkedin, foursquare hesaplarımı geri dönüşü olmamak üzere sildim.

– Tekrar sosyal medyaya dönmeyi düşünüyor muyum?
Bana birşey katmayan aksine benden en önemli şeyimi (zamanımı) (ç)alan bir mecraya geri dönmeyi kesinlikle düşünmüyorum. Kısacası sıkıldım ulan gereksiz gereksiz karikatür, caps sayfalarında gezmekten ve saçma sapan oyunlar oynamaktan!

– Benimle nasıl iletişime geçebilirsiniz?
Çok basit; e-posta hesabım var! hhc@hasanhuseyincakir.com.tr adresinden bana istediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.
E-posta yazmaya üşendiyseniz bu sitenin iletişim kısmından bana ulaşabilirsiniz.
Sadece soru sormak mı istiyorsunuz? o zaman buyrun: Mühendis’e Sor isimli sitemden bana soru sorun.
Hayatımda neler olup bitiyor, neler yapıyorum merak mı ediyorsunuz? Biraz sabredin, uygun bir zamanımda bunun için de bir site açmayı planlıyorum 🙂
Beni takip etmek mi istiyorsunuz? Sitenin sağ tarafında bir kutucuk var, oraya e-posta adresinizi girip abone olun…

– Peki bu hesaplarımı nasıl kapattım?

 • Facebook Hesabı Tamamen Silme:
 • Eğer facebook’ta bir uygulama geliştirmişseniz, facebook hesabınızın direkt olarak kapatılmasını engelleyecektir. Ama üzülmeyin geliştirdiğiniz uygulama(lar || y)ı silmek için basit bir yol var.
  İlk olarak hesabımızı bu adresten donduruyoruz. Hesap dondurunca sizinle alakalı uygulamalar siliniyor.
  Sonra facebook’a tekrar giriş yapıyoruz.
  İkinci olarak bu adresten hesabımızı tamamen siliyoruz.
  Eğer 14 gün boyunca hesabınıza giriş yapmazsanız hesabınız tamamen silinecektir.

 • Twitter Hesabı Tamamen Silme:
 • Twitter’da aslında hesap silme işlemi hesap dondurma kısmından yapılıyor. Twitter hesabını silmek için bu adrese gidip hesabımı dondur diyoruz ve 30 gün boyunca twitter hesabımıza girmezsek hesabımız tamamen silinmiş oluyor.

 • FriendFeed Hesabı Tamamen Silme:
 • Friendfeed hesabını silme işlemi anlık olarak gerçekleşiyor, bunun için bu adrese gidip formu doldurup onaylamak yeterli.

 • Google+ Hesabı Tamamen Silme:
 • Google Plus hesabını tamamen silmek için bu adrese gidip ilgili adımları izlemeniz yeterli.

 • Linkedin Hesabı Tamamen Silme:
 • Linkedin hesabınızı silmek için bu adrese gidip ilgili tıklamaları yaparsanız Linkedin’den de sonsuza kadar kurtulmuş olursunuz 🙂

 • Foursquare Hesabı Tamamen Silme:
 • Foursquare hesabınızı silmek için bu linke tıklayın ve bir sebep seçip hesap silme işleminizi onaylayın.

  – Bundan sonra ne yapacağım?
  Bundan sonra daha sık blog yazmaya çalışacağım elbette 🙂 Benimle anlık görüşme yapmak için önce e-posta gönderirseniz MSN Messenger, Skype veya Google Talk platformları aracılığıyla görüşebiliriz. Önemli Uyarı: Anlık görüşme programlarımı da açmıyorum artık 🙂 önce görüşmek istediğiniz konuyu e-posta gönderin ona göre çevrimiçi olup görüşürüz 🙂

  Hadi sağlıcakla kalın şimdilik 🙂

  25 comments on “(a)Sosyal Medya’nın Benim İçin Ölüm Tarihi

  1. Güldüm, ironik; hesap kapatma sebeplerini destekleme biçimi daha da yanlış… Gelin oturalım 2 çay kahve içelim, sohbet edelim, ne oldu ne bitti konuşalım diye bir yöntem izlemeliydin bundan sonra. Sadece e-mail hesabına yoğunlaşmışsın. gene bilgisayar başında çürümekten başka ne geçti eline? 10 gün sonra görmeyelim seni o “sosyal medya”da :)”Sosyal medya” da yeni trend… medya medyadır arkadaşlarım zaten sosyal bir araçtan bahsediyoruz… (ingilizce kökenlidir (media), tdk sözlükte de sosyal medya diye bir şey yoktur.)

   • Hakan arkadaşım benim “internet üzerinde sosyalleşme” ile bir problemim yok. Eğer öyle olsaydı internetten tamamen elimi ayağımı çekerdim. Benim esas vurgulamak istediğim olay şu: Facebook, Twitter vs vs benden habersiz benim onlara kendi ellerimle teslim ettiğim kişisel bilgilerimi bana karşı ticari olarak kullanıyor. Bu tarz mecralarda bizler “yonulan kaz” konumuna koyuluyoruz. Üstüne üstlük bu tarz mecralar için harcadığımız zaman bizim hanemize eksi olarak yansıyor. Bu durumu tersine çevirmek için böyle bir karar aldım. Ama dediğin gibi; gelin 2 çay kahve içelim sohbet edelim yöntemine şimdilik yanaşamıyorum. Kodlamam ve raporunu yazmam gereken projelerim var. Hemen ardından final sınavlarım var.

    Benimle oturup muhabbet etmek isteyecek olan arkadaşlarımda cep numaram var zaten ararlar buluşur birşeyler yaparız aynı şekilde bunu ben de yapabilirim.

    E-posta adresime yönlendirme konusunda ise 10 yıl öncesine gidiyor aklım şu karikatürde olduğu gibi:

    Herhangi bir arkadaşımdan ya da birisinden (bot olmayan, spam olmayan) bir e-posta aldığımda çok sevinirdim 🙂 Gerçi sen şimdi bana eski kafalı dersin ya neyse…

    Sonuç olarak böyle bir karar aldım ve bunun arkasında durmaya çalışıyorum 🙂

  2. “Aman Facebook durumumu güncelleyeyim, aman bir iki twit atıp hakeme söveyim, aman quup’ta sohbet edip sabahlayayım falan.”
   “…bir çok “kişisel” bilgimi tabiri caizse “elin gavurlarıyla” paylaşıyorum ve bu gavurlar benim üzerimden para kazanıyor!” Tezlerinin bütünlüğü topuk olursa biz de kafamıza göre yorum yaparız… Açıklama için teşekkürler; kararının arkasında durma çabalarında başarılar. Şu sana karşı tez olabilir; unutma ki birçoğumuz yazılarını o “sosyal medya”larda yayınladığın linklerden meraklanıp takip ediyoruz… Allah vermeye de kendi kuyuna düşmeye.

   • Sırf bu yüzden sitemin sağ tarafında “E-posta ile takip et” seçeneği var 🙂 Yeni bir yazı yazdığımda e-posta adresine benimle alakalı güncellemeler gelebilir 🙂 Eğer benimle ilgili güncellemeleri takip etmek istemiyorsan zaten senin için yapabileceğim birşey yok 🙂

    Ayrıca buraya pek güncel veriler giremiyorum, sırf bu yüzden ayrı bir site daha açmayı planlıyorum, ileride açıkladığımda oradan takip edebilirsin 🙂

  3. Yeni takipçiler için o tarz sitelerden beslenebilirdin 🙂 Ben de o şekilde takibe başlayanlardan biriyim. Kolay gelsin… Başka söze gerek yok. Başarılar.

   • İlk başlarda o şekilde düşünüyordum ben de, ancak sonrasında yaptığım karşılaştırmalar vs sonucunda “Sosyal Mecra”lardan gelen ziyaretçilerin en fazla 30 saniye bi bakınıp çıktıklarını tespit ettim. Eğer bir ziyaretçi gelip aman yaa bu gene ne yazmış bir bakayım diyip hemen gidecekse hiç gelmesin benim açımdan daha iyidir.

    “Ben Ziyaretçinin yazdıklarımı okuyup yorum yapanını, soru soranını severim” 🙂

  4. Pingback: Quup Hesabını Neden Kapattın? | Mühendis'e Sor

  5. kararına saygı duyuyorum, ancak (bana göre) zaten bir mühendisin gerçek bilgilerini sosyal mecralarda (herkese açık!) ya da belli bir grubta açık etmesi beklenen bir durum değildir. Zaten paylaşılmamalıdırlar.

   Bu mesajı benzer bir durumla ben de daha önce karşılaştığım için yazıyorum.

   Sosyal medya bir araç. Kullanmak zorunda değiliz. Ancak tamamen kapatılması taraftarı da değilim. Zamanımızı kontrol altına alabilmek, etkili bir zaman yöntemi politikası geliştirmek daha etkili olacaktır.

   Bana ulaşıp bir-iki çay kahve içmek istersen mail adresim yukarıda.

   Not : Örneklerle veri madenciliği isimli makaleni yakından izleyen bir takipçinim.

   • Sosyal medyada paylaştığım bilgilerimin gizlilik ayarları zaten kontrol ediyordum.
    Kim olduğunuza dair 2 farklı teorim var, eğer ikinci teorim doğruysa (beni yıllardır matematik derslerinden bırakan hocam iseniz) yok sağolun ben çay içmeyeyim sizinle 🙂 ama ilk teoriye göre tahmin ettiğim kişiyseniz, elbette oturup çay içeriz hocam 🙂

  6. peki blog yazmak ne kazandırıyor sana?
   maalesef gülü seven dikenine katalanır. internette varolmak istiyorsanız
   sosyal hesaplarınızı da beslemek ve takipçilerinizle iyi geçinmek zorundasınız.

   size birşey kazandırmıyor mu.

   ben buraya quup tan geldim.
   aynı şekilde facebooktan twitter dan bir anda yüzlerce binlerce blogunuza ziyaretçi çekebilirsiniz.
   sizin kazanmak istediğiniz ne onu öğrenmek lazım aslında.

   geri dönün derim ben..

    • Bumerang konusuna hemen cevap vereyim. Şu anda bumerang hesabımda 48 TL mevcut. 2 TL’lik bir reklam aldıktan sonra bumerang hesabımı da kapatıp bireysel olarak reklam alımına başlayacağım.

   • Blog yazmak uzun zamandır yaptığım bir işti zaten, facebook vs Türkiye’de yaygınlaşmadan önce de blog yazıyordum. Blog yazarlığı ile sosyal mecralarda yer almak farklı konulardır. Blog yazmanın bana kazandırdıklarını burda anlatmam, ama eğer merak ediyorsanız http://sorucevap.hasanhuseyincakir.com.tr ‘den sorabilirsiniz 😀

    Sosyal medya’dan gelen ziyaretçiden bahsetmiştim yorumların birinde. Sosyal medya üzerinden gelen ziyaretçilerin %90’lık bir bölümü gelir bir göz atar ve sitede vakit geçirmeden çeker gider. Çok nadir çıkar böyle sizin gibi yorum yapan kişiler.

    Eğer olaya sadece hit açısından bakacaksanız sosyal medyanın blog’uma kazandırdığı pek birşey yok.

   • yok yahu, şu sıralar kızlarla falan alakam yok 🙂 blog’un da pek faydası olmuyor zaten 😀

  7. “Benim kişisel bilgilerimi reklam firmalarına satıyorlar” biraz cılız bir sebep. Kişisel bilgilerini internete kendi eliyle yüklemeyen bir kişi çekinmez. Bilgilerimi satın alan firma bana bir şekilde ulaşmak zorunda değil mi, Facebook üzerinden mesaj atacak hali olmadığına göre ve mailime gelir, onda da ben filtreleme spam kontrolü vs. ile işi halletmişim zaten. Bu pek mühendis düşünce yapısına uymadı bence. Ayrıca birinin size ulaşmak için e-posta adresinizi arayıp bulması devri kapanalı çok oldu. Zaman kaybı ise hesaplar açık durur ama kullanmazsınız ama ulaşılması gereken durumlarda, hele ki sizin başkalarına ulaşmanız gereken durumlarda sosyal medyanın tüm hesaplarını kaldırmak ilginç bir davranış olmuş.

   • Hımmm o zaman facebook’un yeni reklam pazarlamasından haberiniz yok sanırım. Facebook sitesi 1 dolar karşılığında istediğiniz kişinin mesaj kutusuna mesaj atmasını sağlayan bir sistem getiriyordu en son (henüz uygulamaya geçip geçmediğinden haberim yok). Ben olsam şöyle bir şey yapardım: Basit bir facebook uygulaması yazıp sitelerime giren kişilerin kullanıcı adlarını bir veri tabanına kaydeder ve facebook’a 1 dolar’ı öderdim ve her bir ziyaretçiye mesaj gönderen bir bot yazardım. Reklam için harcayacağım tutar 1 dolardan fazlası olmazdı.

    Ayrıca şöyle bir konu daha var. Facebook bu mesaj kutularını “e-posta”ya dönüştürmek üzere. Dikkatinizi çekmiştir zaten, size kullanci.adi@facebookmail.com şeklinde bir e-posta adresi sağlıyor facebook, bu adrese gelen e-postalar yakında mesaj kutunuza düşerse şaşırmayın…

    E-posta adresimden ulaşılmasını istememle alakası görüşüm ise: Benimle gerçekten irtibata geçmek isteyen kişi ya aile ve yakın çevremdendir (ki bu kişilerde cep numaram mevcut) beni istedikleri zaman arayabilirler ya da ciddi anlamda birşey sormak/danışmak isteyen bir kişidir bu durumda bana bir e-posta yazacak kadar üşengeç olmamalıdır diye düşünüyorum.

  8. makbule geçti peki alibaba kaydımı sildim ama başka siteler o bilgileri almış. şimdi onları nasıl sileceğimi araştırıyorum. bir de ben bu android teledonu niye aldım ki oldum hepsini sildikten sonra. linkedin,twitter, facebook whatsapp vs silindi! instagram kaldı bir tek, onun da gizlilik ayarlarından pek hoşnutum ve tabii tanrı g.talk u korusun

  9. Kardesim eline saglik bende simdi hepsini kapattim senin sayfan yardimci oldu eyvallah calismalarinda basarilar sana.

  10. BU KADAR MUHABBETTEN, TARTIŞMADAN SONRA BENCE HEPİMİZ MERAK EDİYORUZ: NEDEN YENİDEN FACEBOOK HESABINIZ AKTİF HASAN BEY?

   • İlk olarak tüm harfleri neden kalın yazdın? Bu şekilde yazmanın internet ortamında bağırma anlamına geldiğini bilmiyor musun? Bana bağırdığın için bu sorunu yanıtlamak zorunda değilim 😀 😀

  Bir Cevap Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir