Algısal Hesaplama Uygulamaları

Bir önceki yazımda Algısal Hesaplama ve Algısal Bilgisayarlardan bahsetmiştim. Algısal Hesaplama (Perceptual Computing) uygulamaları şu anda görüntü işleme ve ses işleme üzerine yoğunlaşmış durumdadır. Algısal Hesaplama Uygulaması geliştirebilmek için sıfırdan görüntü işleme veya ses işleme kodları yazabilirsiniz, ya da Intel’in geliştirmiş olduğu “Intel® Perceptual Computing SDK 2013 Beta” (Intel Algısal Hesaplama Yazılım Geliştirme Kiti 2013 Beta)’yı kullanabilirsiniz. Ancak sıfırdan geliştirme yapacaksanız uygulamalarınızın gerçek zamanlı (realtime) olabilmesi için kodlarınızı optimize etmeniz gerektiğini unutmayınız. Intel’in sunmuş olduğu SDK gerçek zamanlı çalışma sağlıyor gibi görünüyor.

algisal-hesaplama-uygulamalari
Intel® Perceptual Computing SDK 2013 Beta ile Geliştirilmiş Bazı Uygulamalar:

– Fingertapps tarafından geliştirilen Kung Pow Kevin isimli oyun:

Intel® Perceptual Computing SDK 2013 Beta ile geliştirilen uygulamanın gerçek zamanlı çalışmaya ne kadar yatkın olduğu videonun sonunda hızlandığı kısımda kazanılan puanlardan görülebilir.

– SoftKinetic tarafından geliştirilen Lightning (Şimşek) uygulaması:

– SoftKinetic tarafından geliştirilen Güneş Sistemi uygulaması:

– SoftKinetic tarafından geliştirilen Mancınık oyunu:

Uygulamaları indirmek için ilgili Intel sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Ancak Uygulamaları çalıştırabilmek için “Creative Interactive Gesture Camera”ya ihtiyacınız var.

Perceptual Computing SDK ile uygulama geliştirmek veya geliştirilen uygulamaları kullanabilmek için Creative’in ürettiği bu özel kamerayı satın almak gerekiyor. Ancak şu anda bu kamera Türkiye’ye satılmıyor. Ayrıca bu uygulamları çalıştırabilmek için Intel’in ürettiği 2. ve 3. nesil i serisi işlemcili bir bilgisayar kullanmanız gerekiyor.

Intel® Perceptual Computing SDK 2013 Beta indirmek için tıklayınız.
Creative* Interactive Gesture Camera’nın satıldığı ülkeleri görmek için tıklayınız.
Creative marka kameranın özellikleri için tıklayınız (pdf).

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir