Bilgisayar Mimarisi Bütünleme Sınavı ve Ben

Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde geçen sene emekli olup İstanbul Ticaret Üniversitesine giden Rıfat hocamızı herkes hatırlar, Bilgisayar Mimarisi dersini Rıfat hocamız vermekteydi. Rıfat hocamızın emekliliği sebebiyle bu sene Bilgisayar Mimarisi dersine Selçuk hocamız geldi ve bizlere elinden geldiğince yardımcı olup birşeyler öğretmeye uğraştı, öncelikli olarak bizlere verdiği emek ve harcadığı zaman için kendisine teşekkür ederim.

Lakin gelişiyle beraber getirdiği uygulamalardan birine her zaman karşı çıktım, ancak derslerde öğrencilere dersle alakalı nasıl bir tutum izleyeyim diye sorduktan sonra öğrencilerin önerilerine verdiği tepkilerden dolayı bu isteğimi söyleme gereği hissetmedim. Vize ve final sınavlarımıza -Rıfat hocamız döneminde sınavlarda 8086 CPU emir takımı serbest olmasına rağmen- 8086 CPU emir takımsız girmek zorunda kaldık. 1. vizede bizlere gerekli emirleri kendisinin vereceğini söyledi ve de sınavda gerekli olan bazı emirler sınav kağıdında yazmaktaydı. O emirlerle beraber istenilenler gerçeklenebiliyordu. Ancak ‘bence’ ortada yine bir sıkıntı var, şöyle ki: kısıtlı olan mikroemirler bizlerin olaya bakış açısını daraltmaktadır. Kişisel görüşüme göre: biz mühendisler bir sorun’a çok farklı açılardan yaklaşabilir birbirinden bağımsız aynı işe yarayan programlar yazabiliriz. Yazdığımız programlar daha optimum olup cpu’yu daha az yoran programlar olabilir. Mikroişlemciler dersinden bir örnek vermek gerekirse eğer belleğe 2 byte’lık veri yazacaksak 2 kere akümülatör’e veriyi yazıp ordan belleğe yazmak yerine index register ile bu işi çok kısa sürede yapabiliyorduk. Bunun gibi iyileştirmeler diğer cpu’larda da yapılabilmektedir…

2. vize ve Final sınavında yine 8086 CPU emir takımıyla kod yazmamız istendi ancak bu sınavlarda gerekli mikroemirlerin verilip verilmediğini hatırlamadığım için bu konuya daha sonra geleceğim.

Gel gelelim asıl meselemiz olan Bilgisayar Mimarisi bütünleme sınavına. Bu sınavda bizden 3. soruda istenen şey 2 mikrodenetleyiciyi verilen kurallar çerçevesinde çift hatlı data ve saat hatlarını kullanarak asenkron olarak haberleştiren master ve slave mikrodenetleyici altprogramlarını yazmamızdı. buraya kadar herhangi bir sorun yok. Ancak bu alt programları yazabilmek için gereken in,out vb 8086 mikroemirlerini ben ezbere bilmiyorum. O yüzden 3. soruya şu şekilde cevap verdim:


3-) Bir mühendis olarak 8086 emir takımını ezbere bilmek zorunda olduğumu düşünmüyorum. Şöyle ki; Bilgisayar sektöründe çok farklı mimariler mevcuttur (ARM, Intel, Motorola, AMD gibi). Bu mimarilerinse çok farklı modelleri vardır. Bu durumda yüzlerce belki de binlerce “cpu emir takımı” ortaya çıkmaktadır. Bu emir takımlarının tamamını mühendisler ezbere bilmek zorunda değildir. Özele indirgersek Intel firmasında çalışan bir mühendis tüm Intel cpu manuallerini ezbere biliyordur diyemeyiz. Emir takımlarının amacı mühendislere yardımcı olmaktır. Şunu da kabul etmek gerekir ki mühendisler makina dilinde kod yazabilmek için gerekli program akışını kurabilmelidirler. Bu durumda o programı emir takımı yardımıyla ister intel ailesinde isterse de ARM mimarisinde gerçekleyebilir.

Her zaman olduğu gibi öğrencilerin (ya da sadece benim) bahane ürettiğimi düşüneceksiniz, belki de daha fazlasını yapacaksınız. Ancak şunu da unutmamak gerekir ki burası mühendis yetiştiren bir okuldur, mühendisin görevi de gerekli araçlar yardımıyla çözüm ya da çözümler üretmektir.

Gelelim sorunun a ve b şıklarına: Kullanabileceğim 8086 emir takımı olmadığından (daha doğrusu sınavda kullanmak yasak olduğundan) gerekli alt programları yazamıyorum.

İşin özeti: Kendim kaşındım ve FD olan final notumu bütünleme sınavına girerek FF’e düşürdüm. Ama bu sınavda bu sözleri gerekli merciye (hocamıza) iletmeseydim kendimde bir eksiklik hissedecektim.

Amacım hiçkimsenin kalbini kırmak, aşağılamak veya küçük düşürmek değildir. Derdimi doğru bir dille aktarabilmektir.
Saygılarımla
Karadeniz Teknik Üniversitesi
Bilgisayar Mühendisliği 3. sınıf öğrencisi
Hasan Hüseyin ÇAKIR

Ekler:
27 Ocak 2011 Bütünleme sınavı: tıklayınız.
Not: diğer 3 sınav da buraya eklenecektir.

Categorized: Ktü

8 comments on “Bilgisayar Mimarisi Bütünleme Sınavı ve Ben

  1. Mrb;

    Rıfat Yazıcı ‘dan bu sene bilgisayar mimarisi dersi alıyorum Rıfat hoca sınavda ne tür sorular soruyo elinizde varsa paylaşıp bilgi verebilirmisiniz.

  2. Rıfat Hoca ‘ nın ders notları veya soruları elinizde mevcut mu ? yardımcı olursanız cok sevınırım 😀

  3. Rıfat hocadan bu sene Bilgisayar Mimarisi dersi alıyorum. önceki senelerde sormuş olduğu Bilgisayar Mimarisi sınav soruları mevcut mu acaba ?

  4. Elimde Rıfat Hocanın Bilgisayar Mimarisi konu anlatımı mevcut, ama soruları var mı emin değilim. Elimdeki not’u pdf haline dönüştürüp mail atarım sizlere arkadaşlar 🙂

  5. Benzer bir cevabı ben de zamanında (seneeeeee, çok sene önce..) web programlama sınavında vermiştim 🙂 Onu php ile yaz, bunu php ile yaz.. Native yazsam CGI ile çalıştırsam? Yooook, olmaz.. php ile yaz.. “Web programlama yalnızca phpden ibaret değildir.” demiştim ben de… Ertesi yıl dersi bırakmak ve başka bir ders almak zorunda bırakılmıştım, sevgili hocamız tarafından… Ahir zaman.. Neyse…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir