Bir Cesaret Örneği: Rhodeus Script ve Talha Zekeriya Durmuş


Bu yazıya “PHP ve ASP’ye Türk rakip geliyor“, “PHP ve ASP’yi tarihten silecek dil: Rhodeus Script” gibi bir başlık atabilirdim, ancak bu başlıklar insanları yanlış yönlendirmekten başka birşey olmazdı. Peki neden bu yazıyı yazıyorum? Çünkü, Karadeniz Teknik Üniversitesi 5. Sınıf öğrencisi olarak 2. kez “Derleyici Tasarımı” dersi aldığım halde bir programlama dili nasıl yazılır bilmiyorum (evet kendimden utanıyorum). Esas konumuz Samsun Tülay Başaran Anadolu Lisesinde 3.sınıf öğrencisi olan “Talha Zekeriya Durmuş” isimli kardeşimizin bizleri utandıran “Rhodeus Script” ismindeki web programlama dili projesidir.

Talha’yı ilk olarak geliştiriciler.net ‘te görmüştüm, kendisini Bilgisayar Mühendisi ya da bu işlerle yıllardır uğraşan biri zannetmiştim, daha sonra Rhodeus Script’i ilk olarak paylaşınca farkettim. Kendisi daha 17 yaşında ve böyle büyük bir işe kalkışmış, çok da iyi etmiş doğrusu. Kendisine sus otur aşağı, senin yaşın kaç başın kaç, sen ne anlarsın bu işlerden gibi laflar edecekler biliyorum. Bu lafları söyleyecek olan kişiler 4 yıllık eğitim hayatı boyunca herşeyi ezberleyip okulu çok iyi ortalamayla bitiren, bir kere bile printf(“hello world”); kodunu koşmamış “etiket mühendisleri“dir,böyle kişileri kafasına takmasına gerek yoktur.

Rhodeus Script fikri’nin ortaya çıkışı:
Talha daha önce PHP dili ile Webserver Kontrol Paneli kodlamış ancak PHP dili kendisine çok sıkıntı çıkartmış. Bir gün şakayla karışık “PHP ile çok sıkıntı yaşadım kendi dilimi yazacağım” sözüyle beraber başlayan süreçte kendisini Rhodeus Script’i kodlarken bulmuş.

Rhodeus Script’in baz alındığı dil:
İlk olarak arkadaş tavsiyesi üzerine C# dili ile kodlamaya başlamışlar, ilk yaptıkları testlerde C#’tan dolayı performans düşüklüğü yaşamışlar. Talha baştan beri C++ ile bu dili kodlamak istiyormuş ancak yine arkadaşı başka birşey önermiş. “D Dili ile kodlayalım çünkü D dilinde kodlarsak daha hızlı çalışır” diyerek Talha’yı ikna etmiş. D dili‘ni bilmiyor olsa da “Ali ve Salih ağabeyleri” imdadına koşmuş her takıldığı yerde.

Rhodeus Script neden oluşturuldu:
Dili oluşturdu çünkü php’nin vasat bir dil yapısına sahip olduğunu düşünmüştür ve php’den hep nefret etmiştir. Python’ın büyük bir hayranıdır ve bu yüzden Rhodeus Script genel olarak Pythondan esinlenilmiştir. Dilin oluşturulmasındaki bir sebep te kodlarını güvende tutmak istemesiydi. Şifrelenmiş php kodlarının şifresini çözmek çok basitdi ve bütün kodları (sunucu dahil) tek bir executable dosyası içerisinde toplamayı istiyordu. Bu yüzden uzun uğraşlar sonucunda Rhodeus Script’i oluşturdu.

Rhodeus Script için Webserver yazacak mısın:
Şu anda IIS üzerinde çalışan Rhodeus Script için ilerleyen zamanlarda bir Webserver yazmayı planlıyor ancak zamanı kısıtlıymış. Bu proje ile Tübitak’ın Proje yarışmasına katılmayı planlıyor. O yüzden bir an önce dili bitirmesi gerekiyor.

Liseyi bitirdikten sonra ne okumak ve nerede okumak istiyorsun:
Talha Bilgisayar Mühendisliği okumak istiyor ve Burslu olarak Sabancı Üniversitesinde okumak istiyor.

Ben doğal olarak İTÜ’yü önerdim Mühendislik alanında daha iyi olduğu için ancak bana daha mantıklı bir gerekçe gösterdi:
Sabancı Üniversitesi MIT (Massachusetts Institute of Technology) ile anlaşma yapmış ve MIT ile hoca-öğrenci değişim programı varmış (ben de yeni öğrendim) hatta Sabancı Üniversitesi Çift Diploma hakkı tanıyormuş.

Proje yarışmalarından bahseder misin:
Geçen sene başka bir proje ile EBİKO’ya katılmış projesini asp ile yapmış ancak proje koşullarında asp dili kullanılabilir dendiği halde asp dilini kullandığı için elenmiş. İtiraz etmesine rağmen geri dönüş bile alamamış.

Bu konuda Tübitak’ın Jürisine bir çift laf etmek gerekiyor:
Başka bir projede Tübitak Jüri olarak “Elektrik Elektronik Mühendisleri”ni seçmiş, doğal olarak bu konudan pek anlamayan jürimiz soru olarak değişken isminin ingilizce anlamını sormuş. Örnek olarak jüri ingilizce kodlanmış proje’deki “var apple” şeklindeki tanımlamadaki apple’ın Türkçe karşılığı nedir diye sormuşlar. Böyle bir saçmalığın Tübitak gibi bir kurumda olmaması gerekir.

Tübitak’ın Proje Yarışmasını kazanırsa:
Eğer bu yarışmayı kazanırsa Üniversite Sınavında 20-25 ek puan avantajı olacak ve istediği bölümde ve istediği üniversitede okumak için avantajı olacak.

Aslında bu konuları facebook üzerinden samimi bir biçimde konuştuk, Ancak buraya biraz daha derli toplu olarak yazdım. Umarım Talha kardeşimiz projesini dilediği gibi geliştirir ve hedeflerine kavuşur. Kendisindeki inanç ve cesarete hayran kalmamak elde değil. Belki de Talha şu anda Python’a Ruby’ye rakip olacak bir proje ile uğraşıyor peki biz ne yapıyoruz? Görüntü işlemeye devam ediyoruz. Bıkmadık mı hala YSA algoritmasını sıfırdan kodlayıp Görüntü İşlemekten?

İlgili Linkler:
Rhodeus Script ana sayfası
Scriptpad Rhodeus Script’i deneyebileceğiniz ortam
Facebook sayfası Rhodeus Script ile ilgili güncellemeleri takip edebileceğiniz hayran sayfası.
D Dili

Üzerimize düşenler:
Talha’nın inancına güvenip, cesaretine saygı duyup her zaman yanında olmak ve elimizden gelen her türlü yardımı kendisinden esirgememek.

9 comments on “Bir Cesaret Örneği: Rhodeus Script ve Talha Zekeriya Durmuş

  1. çok güzel bi yazı gerçekten de başarılı bir proje olacak gibi. inşallah öyle de olur. Arkadaşımızıda tebrik etmek gerekir. Hayatta başarılar dilerim .

    • Blogla uzun zamandır ilgilenemiyordum, şu anda gördüm bu yorumu, ciddi anlamda mutlu oldum 🙂

  2. Umarım başarılarının devamı gelir Talha’nın. Yaptığı gerçekten büyük cesaaret isteyen bir şey. Tübitak jürisi gerçekten saçmalayabiliyor. Biz başka bir yarışmaya machine learning kullandığımız bir projeyle katılmıştık ve yaptığımız bir tanım üzerine saçma sapan bir soru sordular. Böyle aksilikler başına gelmez inş.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir