Blog’unuza Gelen Yorumları Artırmak İçin Yöntemler

wordpress-yorum
Blog yazmak hem eğlenceli hem de zor bir iştir. Ancak blog yazmanın en güzel yanı ziyaretçilerinizden geri dönüşler (feedback) almaktır. Bir blog yazarı olarak bloguma gelen ziyaretçilerin gerçekten yazdıklarımı okuduklarını düşünmek beni sevindiren bir olaydır. Bir ziyaretçinin yazılarımı okuduğunu anlamanın en basit yolu da ziyaretçiden gelen yorumdur. Çünkü ziyaretçinin yorum yapabilmesi için öncelikle konuyu okuması gerekir 🙂

– Okuyucularınızın Yorumlarına Cevap Verin
Örneğin bir blogda ilginizi çeken bir yazı gördünüz, okuyup beğendiniz ama aklınıza bir yer takıldı ve bunu yorum olarak yazara sordunuz. 2 gün sonra o yazıyı tekrar ziyaret ettiğinizde sadece yorumunuzun onaylandığını gördünüz, ardından başka yorumlar da onaylanmış ancak sorunuza cevap verilmemiş. Bu yazarın sizi umursamadığını gösterir ve o blog’u tekrar ziyaret etmezsiniz. Ziyaretçisini umursamayan bir blog yazarı takip edilmemeye mahkumdur 🙂

– Okuyucularınızda Soru Sorun
Bir konu hakkında kendi görüşünüz vardır, bu görüşü okuyucunuza dikte etmek yerine karşınızdaki kişilerin düşüncelerine önem verdiğinizi gösterip “Bu konuda ne düşünüyorsunuz?” gibi sorular sorun. Bu okuyucularınızı yorum yapmaya teşvik eder ve yorum geldiğinde bir üstteki tavsiyeme uyun 🙂

– Okuyucularınızdan Tavsiye İsteyin
Örneğin günümüzün meşhur problemi “hangi akıllı telefonu almalıyım” gibi bir konuda yazı yayınlamışsınızdır. Anak 2 telefon arasında bir karara varamamışsınızdır, her 2 telefonun da bildiğiniz kadarıyla artı ve eksi yönlerini anlatan yazınızda okuyucularınızdan tavsiye isteyin. Şöyle ki: X telefonu şu yönlerden iyi ama Y telefonu da diğer yönlerden iyi, acaba hangisini alsam? gibi sorular sorarak okuyucularınızı teşvik edebilirsiniz.

– Negatif Yorumlarla Başa Çıkmak
Size göre harika bir yazı hazırlamış ve yayınlamış olabilirsiniz, ancak bu konu hakkında sizden daha bilgili ya da bilgisiz birisi çıkıp size şurada yanılıyorsun, aslında o kısım böyle olmalıydı diyebilir. Bu tarz yorumları kesinlikle gözardı etmeyin. Okuyucunuzla gayet seviyeli bir biçimde neden o şekilde düşündüğünüzü gerekçeleriyle açıklayın ve karşı tarafın öne sunduğu fikirleri iyice anlayıp ona göre yorum yapın. Aksi halde şu yazımdaki gibi ipin ucu bel altı vurmaya kadar gidebilir 😀 Not: ilgili yazıda tartıştığım Hasan Manzak (meslektaşım) ile gayet iyi arkadaşız, ama siz yine de ipin ucunu kaçırmayın.

– Yorum Onay Bildirgeci Kullanın
Ziyaretçiniz yorum yaptıktan sonra sitenizi unutabilir. Bu yüzden karşınızdaki kişiye “bak ben senin yorumunu onayladım ve cevap verdim” mesajını verin. Yakup Gövler hocamızın kodladığı basit ama etkili bu eklentiyi mutlaka kullanın.

– Yorumlara Abone Olma Seçeneğini Ziyareçilerinize Sağlayın
Blogunuzu okuyan kişi acaba bana blog yazarı cevap verdi mi diye düşünüp sürekli ilgili yazıyı takip edecek değildir. Basit bir kutucuğa tik atarak ilgili yazıya gelecek olan yorumlardan haberdar olabilir. Yorum Onay Bildirgecinden farkı sadece siz o okuyucuya yorum yaptığınızda değil, başka kişiler de o okuyucuya yorum yaptığında kişiyi bilgilendirmesidir.

– Son Yorumlar Bileşeni Kullanmak
Blogunuzun yan kısım (sidebar) dediğimiz alanına “son yorumlar” bileşenini eklediğinizde bir ziyaretçiniz en son hangi yazıda bir konuşma olmuş görür ve ilgisini çeken bir yazı ise kendisi de o konuşmaya dahil olabilir.

– Okuyucularınızın Linklerini Yayınlayın
Diğer site sahiplerinin linklerini içeren yorumları onaylayın, çünkü sitenize yorum yapan kişi de bir blog yazarı olabilir, sizin yazdığınız yazıları okuyup sizinle bir şekilde irtibata geçmiştir. Siz de karşıdaki kişinin sitesini ziyaret edip yorum bıraktığınızda size kendi linkinizi yayınlamanıza olanak sağlar, karşılıklı yarar sağlamış olursunuz. Şahsi görüşüm: Eğer ben bir blog’a girip bir yazıyı okuduktan sonra o yazıyla alakalı bir yorum yazmışsam, o blogun sahibinin benim yorumumdan linkimi kaldırmasını istemem. Çünkü ben yorum yaparak o bloga katkı sağladım, aynı şekilde o blog yazarının da bana katkı sağlamasını beklerim.

– Şimdi Söz Sizde
Siz kendi bloglarınıza olan ilgiyi artırmak ve daha fazla yorum almak için nasıl bir yöntem izliyorsunuz?

One comment on “Blog’unuza Gelen Yorumları Artırmak İçin Yöntemler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir