Elveda Windows! Hoşgeldin Ubuntu!

Birkaç aydır bir Windows 8 kullanıcısı olarak Windows 8’den gayet memnundum. Ancak Microsoft firması ve Windows 8 hakkında çıkan söylentilerin gerçek olduğunu öğrendiğimde büyük bir hayal kırıklığına uğradım. Elimdeki donanıma istediğim işletim sistemini kurmama izin vermeyecekse Windows 8 neden bu işletim sistemini kullanmaya devam edeyim ki?

Her zamanki gibi unetbootin aracılığıyla Ubuntu disk kalıbını Flash belleğe aktarıp bilgisayarı yeniden başlatıp Ubuntu kurulumuna başladım. Windows’u /win dizinine, Depo hafızamı /depo dizinine bağlayıp kurulumumu yaptım. Ubuntu kurulumu tamamlandığında yeniden bilgisayarı başlattım. Önüme İşletim sistemi seçme ekranı gelmesi yerine Windows 8’in default olarak başlangıç ekranı gelince sinirlendim. Yeniden kurulum yaptım. Yeniden başlatma sonucunda önüme bu sefer Windows 8 kurtarma ekranı geldi ve kurtarma işlemi yaptı Ubuntu’ya erişimimi yeniden engelledi!

Eğer elimdeki donanıma başka işletim sistemi kurabilmek için Microsoft firmasından izin alacaksam lanet olsun böyle işe derim Windows’u tamamen siler Ubuntu’ya geçerim arkadaş! Bu nedir yahu böyle bir zihniyet olabilir mi? Microsoft diyor ki: Eğer Windows 8 makinanıza ek bir işletim sistemi kuracaksanız benden yeni bir lisans almak zorundasınız?!!

Ama Microsoft’un Windows 8 için yaptığı bu pazarlama stratejisi bence gayet mantıklı olmuş. Şöyle ki:
– Microsoft diyor ki: Windows 7’ye sahip olanlar Windows 8’i sadece 29 liraya satın alabilirler. Bu sayede milyonlarca Windows 8 lisansı sattılar. 7’den 8’e Upgrade yapanların lisansları ne oldu kimse bilmiyor, 7 lisansları yeniden kullanılabiliyor mu bilmiyorum araştırmadım.
– Peki Microsoft Windows 7’yi 300$’dan satarken neden Windows 8’i 20$’a satıyor? İşte olay burada başlıyor:
Yukarıda bahsettiğim olay devreye giriyor: Windows 8’in yanına kuracağınız her bir işletim sistemi için 40$ (söylenen fiyat bu) lisans parası ödeyeceksiniz bana! Aksi halde kuramazsınız! (Esasında kurulabiliyor ancak alışkın olduğumuz konfigürasyonla kuramayacaksak ne anlamı var Ubuntu’nun bu kadar basit ve kullanışlı olmasının değil mi?)

Neyse şu anda yedeklemelerimi yaptım ve Windows 8’e ait tüm disk bölümlerini formatlayıp sıfırdan Ubuntu kuruyorum elimdeki makinaya. Windows dosyasını da bu şekilde kapatmış oluyorum. Eğer Windows’a geri dönmek istersem kafama sıkma izniniz var 🙂 Ayrıca Lumia 920 almayı planlıyordum ondan da vazgeçtim Windows Phone 8’den dolayı…

3 comments on “Elveda Windows! Hoşgeldin Ubuntu!

  1. Microsoft firması resmen tekeline almış bu işi desene. Bu mıntıkanın haracını biz yeriz gibi birşey yapıyor yani :S harbiden de yobazlık…

  2. harikasın !
    keşke herkes senin gibi olsa ya
    windows böyle şeyler yaparak tekel olmaktan çıkıp başka bir şey yapmaya çalışıyor sanki.
    bende senin gibiyim biraz linuxta uzmanlaşayaım direk windowstan vaz geçeceğim=))

  3. ben hiç memnun kalmadım ubuntudan. bilgisayarımda c ve d sürücüsü vardı. windows 8ten tiksindim ubuntuya geçeyim dedim. format filan çıkmadı flashtan kurdum c ye. bi sıkıntı yoktu. ama d sürücüsü yok. kaç saattir araştırıyorum internette hiçbir bilgi de yok. ubuntu türkçeydi heryerde türkçe seçtim türkçe olmuyor sadece belli yerler türkçe %99 ingilizce.ayarlardan türkçe dili tekrar yükledim yine olmadı. linux hakkında çok az kaynak var. acemi işi değil.kendi başınıza denemeyin pişman olursunuz. bilen bir tanıdığınız varsa öyle deneyin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir