Farklı Fikirlerin Önemi

Bugün Yapay Zeka dersinin 1. ara sınavına çalıştıktan sonra bölümden arkadaşlarla bir kafede oturup muhabbet ettik. Muhabbette bir ara farklı fikirler ya da farklı ideolojiler vb gibi bir konu açıldı. Aklıma bir örnek geldi o anda, ve arkadaşlarla paylaştım şimdi herkesle paylaşma zamanı 🙂 (Tabi burada örneğimi biraz daha gelişmiş haliyle yazacağım).

İşletim sistemi tasarlayıp gerçekleyen (programlayan) bir firmada 2 adet bilgisayar mühendisi çalışmaktadır. Bu mühendis arkadaşların görevi İşletim sisteminde iş parçacıklarının (processlerin) hangi sırada koşması gerektiği (yani process scheduler, işlem tarifeleyici olarak Türkçeleştirilebilir) konusunda bir türlü anlaşmaya varamamışlar. Çünkü mühendislerden birisi milliyetçilik fikrini benimsiyormuş ve Tarifeleyicinin İşletim sisteminin işlemlerine daha çok zaman ayırması gerektiğini düşünüyormuş. Diğer mühendis ise sosyalizm fikrini benimsediği için tüm işlemlere eş süre ayrılması gerektiğini düşünüyormuş. Uzun tartışmalar sonucunda bu konuyu Proje yöneticisine danışmaya karar vermişler. Proje yöneticisinin cevabı şöyleymiş:
“İkinizin de fikirleri gayet güzel fakat ikinizin fikri de tam olarak istediğimiz işi tam anlamıyla yapamıyor. Ancak; İşlemleri Mühendis 1’in dediği gibi ‘Öncelik sıralaması’na sokup önemli işlemleri öncelikli olarak işaretleriz ve öncelik sınıflarını oluştururuz, Mühendis 2’nin dediği gibi her bir öncelik sınıfındaki işlere eş zaman ayırırız.”
2 farklı siyasi görüşe sahip bu iki mühendis arkadaşımız bu cevaptan tatmin olup işe koyulmuşlar ve günümüz işletim sistemlerinde kullanılan tarifeleme algoritmasının bir benzerini gerçeklemişler.

Bu sayede hem kullanıcıların işlemlerine yüksek öncelik verilebilmiş hem de işletim sisteminin işlemleri yüksek öncelikli olarak sınıflandırılmış ve düzgün çalışan bir tarifeleyici programlanmış.


Sonuç olarak; farklı fikirlere sahip olmak toplumdan, sosyal çevre’den, arkadaş ortamından dışlamak için bir bahane olmamalı tam aksine yeni fikirler, yeni çözümler üretmek için bir bahane olmalıdır.

Not: Günümüz işletim sistemlerinde tarifeleme algoritması olarak Çok seviyeli geri beslemeli kuyruk yapısı kullanılmaktadır. Örnek olarak Windows NT işletim sistemlerinde 32 farklı öncelik sınıfı bulunmaktadır. Yukarıdaki hikaye tamamen benim hayal ürünümdür. Bu tarifeleme algoritmasının doğuşuyla uzaktan yakından alakası yoktur (en azından ben öyle zannediyorum, belki de öyledir kim bilir).

Categorized: Kendimce

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir