Flash Bellekten Windows 7 Kurulumu

DVD sürücüsü bozuk dizüstü, masa üstü bilgisayarlara ve netbooklara windows 7 kurmak veya format atmak için en az 4 GB kapasiteli bir flash bellek gerekmektedir. Flash bellekten windows 7 kurmak için yapılması gereken adımlar:

1 – Flash Belleği Bootable Yapmak

Uyarı: Bu işlemi yapabilmek için bilgisayarınızda Windows Vista ya da Windows 7 yüklü olmalıdır. Çünkü Windows XP ve daha önceki windows sürümlerinde “diskpart.exe” adlı program flash bellekleri disk olarak görmemektedir.

Adım 1: Başlat > Çalıştır > cmd yazıp Enter’a basıp komut penceresini açıyoruz.
Adım 2: Komut penceresinde diskpart yazıp enter’a basıyoruz.
Adım 3: list disk komutunu girip enter’a basıyoruz.
Adım 4: select disk 1 komutuyla hangi disk’i biçimlendirmek istiyorsak onu seçiyoruz. (list disk komutundan sonra diskler listelenecektir, size ait flash belleği seçmeyi unutmayın)
Adım 5: clean komutuyla flash belleğimizi temizliyoruz.
Adım 6: create partition primary komutuyla birincil bölüm oluşturuyoruz flash belleğimizde.
Adım 7: active komutuyla flash belleğimizi üzerinde işlem yapmaya hazır hale getiriyoruz.
Adım 8: format fs=ntfs quick komutuyla flash belleğimizi formatlıyoruz.

Uyarı: ntfs türünde formatlıyoruz çünkü windows 7 dosyaları içerisinde 2.5+ GB büyüklüğünde install.wim isminde bir dosya vardır, fat32 dosya sistemi ise en büyük 2GB dosya oluşturulmasına izin verir.

Adım 9: assign komutuyla birlikte flash belleğimize bir harf atanmasını (örneğin G: gibi) sağlıyoruz.
Adım 10: exit komutuyla komut penceresinden çıkış yapabiliriz artık. Flash Belleğimiz artık Bootable!
Örnek olarak aşağıdaki resmi inceleyebilirsiniz:

Flash Belleği Bootable Yapmak

Flash Belleği Bootable Yapmak için gereken adımlar.

2 – Windows 7 Format Flash’ını Hazırlamak

Uyarı: Bu işlemi yapabilmek için elinizde Windows 7’nin kalıp dosyası yani .iso uzantılı Disk’e yazmaya hazır kalıp olmalıdır, ya da Windows 7 DVD’sinin içerisindeki tüm dosyalar olmalıdır.

Adım 1: Bilgisayarımızda “winrar” isimli program var mı yok mu diye kontrol ediyoruz, eğer yoksa bu linkten indirip kuruyoruz.
Adım 2: Windows 7 dosyalarımızın bulunduğu .iso uzantılı dosyaya sağ tıklayıp birlikte aç seçeneğinden winrar‘ı seçiyoruz.
Adım 3: Buraya çıkart seçeneğine tıklayıp tamam diyoruz ve Arşivden çıkartma işlemi bitene kadar bekliyoruz.
Adım 2 ve Adım 3 için detaylı anlatım resimdedir (resme tıklayarak büyütebilirsiniz):

Winrar ile Windows 7 iso'muzu açıyoruz

Adım 2 ve Adım 3’te anlatılanlar.

Adım 4:Winrar ile çıkarttığımız dosyaları Flash Belleğimize aktarıyoruz. Resimde detaylı olarak görebilirsiniz:

Windows 7 dosyalarını Flash Belleğe Aktarıyoruz

Windows 7 dosyalarını Flash Belleğe Aktarıyoruz. Aktarım bitene kadar lütfen bekleyiniz.

3 – BIOS Ayarları:

Adım 1: Bilgisayarı yeniden başlattıktan sonra Dizüstü bilgisayarlar için F2 Masaüstü bilgisayarlar için Delete tuşuna basarak BIOS menüsüne giriyoruz. (Bazı bilgisayarlarda BIOS menüsü farklı tuşa tanımlanmış olabilir, bilgisayar açılışında alttaki uyarıda hangi tuşa basmanız gerektiği yazmaktadır. Örneğin “Press F10 to Enter Setup”)
Adım 2: Boot Menüsüne geliyoruz ve Flash Belleğimizi Boot sırasında 1. sıraya taşıyoruz. Yani flash belleğimizi primary boot device (birincil yükleme aygıtı) yapıyoruz. Ayrıntılar resimde:

flash-bellegi-primary-boot-device-yapmak

Flash belleğin üzerine yön tuşları ile geliyoruz ve Enter ile seçiyoruz
Ardından F6 tuşuyla 1. sıraya taşıyoruz.

Adım 3: BIOS ayarlarımızı kaydedip çıkmak için sağ yön tuşuyla Exit menüsüne geliyoruz. Exit Saving Changings‘e gelip entera basıyoruz ve çıkan pencerede Yes‘i seçip entera basıyoruz.
BIOS-Ayarlarini-Kaydedip-Cikmak
Bilgisayarımız yeniden başlayacaktır ve Otomatik olarak Flash bellekten sistemi boot edecektir (yükleyecektir).

4 – Windows 7’yi Kurmak:

Adım 1: Bilgisayar başladıktan sonra Windows dosyaları yükleyip hazır edecektir, ve karşınıza aşağıdaki gibi bir pencere çıkacaktır: Buradan dil ayarlarını seçip İleri’ye tıklıyoruz.

windows-7-dil-ayarlari

Windows 7 Dil Ayarlarını seçip ileri’ye tıklıyoruz.

Adım 2: Şimdi Yükle’ye tıklıyoruz.

Windows-7-simdi-yukle

Şimdi Yükle’ye tıklıyoruz.

Adım 3: Lisans koşullarını kabul ediyorum seçeneğine tik atıp İleri’ye tıklıyoruz.
Adım 4: Yükleme türü seçiminde Özel’i seçiyoruz.

Uyarı: Eğer Yükselt’i seçerseniz var olan Windows’un üzerine tekrar Windows kurmaya başlayacaktır, bu da sisteminizin stabil çalışmasını engelleyecek ve ayrıca çok ağır bir şekilde çalışmasına sebep olacaktır!.

Adım 5: Windows 7 Yükleme Yeri seçimi, bu adımda Disk 0’a bağlı Bölüm 1’e yükleme yapacağız ancak öncesinde diskte var olan Windows 7’yi silmemiz gerekmektedir, bunun için Sürücü seçenekleri (gelişmiş)‘e tıklıyoruz.

windows-7-yukleme-yeri

Windows 7 Yükleme Yeri seçimini yapıyoruz.

Adım 6: Disk 0’a bağlı Bölüm 0 ve Bölüm 1’i sil seçeneğiyle siliyoruz.

Windows-7-kurulacak-alanin-temizlenmesi

Ayrılmamış Alan’ı seçip ileri’ye tıklıyoruz.

Uyarı:Windows 7 kurulumu başladıktan sonra bilgisayar kendisini yeniden başlatacaktır, Bilgisayar yeniden başladığında Flash bellekten kendisini yeniden boot edecektir! Bu durumda Windows kurulumu baştan başlayacaktır! Bu yüzden Windows ilk yeniden başlatmayı yaptığında tekrar BIOS menüsüne giriyoruz.

flash-bellegi-boot-siralamasindan-dusurmek

Daha önce F6 ile yukarı çekmiştik, şimdi ise Enter ile seçip F5 ile en alt sıraya indiriyoruz ve kaydedip çıkıyoruz.

Adım 7: Kurulum tamamlandıktan sonra sizden Kullanıcı adı ve Bilgisayar ismi isteyecektir, bu alanları istediğiniz gibi doldurun ve ileriye tıklayın.
Adım 8: Bilgisayarınıza Parola koymak istiyorsanız parolanızı ve hatırlatıcınızı girip ileri’ye tıklayın.
Adım 9: Windows 7 Ürün Anahtarı: Lisans anahtarınız varsa girin yoksa boş bırakıp ileri’ye tıklayın (30 gün içinde etkinleştirmeniz gerekmektedir.)
Adım 10: Windows güncelleştirmelerini açık bırakmanız şiddetle tavsiye edilir, o yüzden Önerilen ayarları kullan’ı seçin, güncelleştirmeleri kapatmak içinse Daha sonra sor seçeneğini seçebilirsiniz.
Adım 11: Windows saat ve tarih ayarlarınızı yapınız.
Vee karşınızda Sıfır bir Windows 7:

Windows-7-Kurulumu-Tamamlandi

Windows 7 Kurulumunuz tamamlanmıştır.

Artık Bilgisayarınıza ait Windows 7 sürücülerini kurarak sıfır windows 7’nizin keyfini sürebilirsiniz!

67 comments on “Flash Bellekten Windows 7 Kurulumu

  • Windows 8’in RC(Release Candidate) sürümü çıkmadan kullanmam 🙂 Şu an piyasadaki sürümler Preview yani ön izleme sürümleri 🙂

 1. ALLAH RAZI OLSUN KARDESIM. COK BASIT ACIKLAYICI VE DOGRU BİR PAYLASIM YAPMISSIN.TSK .EDERIZ. CCOK COK SAOL VAROL.

 2. Pingback: Flash Bellekten Windows 8 Kurulumu | Hasan Hüseyin Çakır

 3. Allah razı olsun kardeşim çok işimize yaradı basit ve sade anlatmışsın. Çalışıyor mu diye soranlara da söylüyorum, ben denedim win8 için çalışıyor.

 4. Paylaşımınız için teşekkür ederim. Çok işe yarar bir pogram oldu yanlız bir problem var 4 GB flash diske alan yetersiz diyor. Bilginize.

  • Eğer flash belleği FAT32 olarak biçimlendirmişseniz yetersiz alan uyarısı vermesi gayet normal. Çünkü Windows 7 kurulum dosyaları arasında 2.5 GB boyutunda install.wim adında bir dosya vardır. FAT32 dosyalama sisteminde en fazla 2 GB boyutunda dosya oluşturulabillir. Flash belleği NTFS olarak biçimlendirip yeniden deneyiniz.

 5. Çok sade ve güzel anlatım. özellikle formatın quick atılması çok yararlı olmuş. tebrikler ve teşekkürler.

  • Sanırım flash belleğiniz ubuntu ya da türevi bir linux dağıtımı kurmak için yapılandırılmış. Bilgisayarım’a girip flash belleği NTFS olarak biçimlendirin, ardından buradaki adımları sırasıyla düzenleyin, sorununuz çözülecektir.

 6. Burda çıkıpta salak saçma şekilde eleştiri yapmayın adam sana win 7 yi örnek vermiş diğer sürümlerinde boot yapmak senin isteğine kalmış.Emeğine sağlık dost.

 7. anlatım sade ve güzel olmuş teşekür ederim.
  elimde 4 Tb taşıyıcı belek var yukarda anlatıgın şekilde formatlayıp ikiye
  bölüp birine programı kurup diger bölümünü genel olarak kulansam.
  Şu anda kullandıgım orjinal windows 7 microsoft 64 bit netbox elimde kurulum disketi yok cihazı magzadan sıfır aldıgımda kurulu olarak aldım . cihazı alalı 3 sene oldu garantisi bitmiş durumda yardımını bekliyorum.
  Not:özeline mail de gönderdim.

  • Sanırım aynı şekilde olacaktır, mail’inize de aynı cevabı vermiştim buraya da yazayım. Netbox adlı cihazı daha önce hiç duymadım o yüzden kesin birşey diyemem.

 8. flasha yukledım cd ıde wın7 ıso yuklu.de masa ustu pc acılmıyorkı wınrar ı ac dıyorsun ıso calıstır.boyle format mı olur ya allah askına

 9. çok fazla siteden araştırdım bu konuyu en iyi şekilde anlatılmış şeklini burada buldum %100 çalışıyor. paylaşım için TEŞEKKÜRLER…

 10. Çok teşekkür ederim çok yardımcı olacak lakin bir sıkıntı çıktı assing komutundan sonra önüme uzun bir komut list gelmekte ve sizin ss te olduğu gibi başarıyla atandı yazısı gelmemekte sıkıntı ne olabilir şimdiden çok teşekkür ederim

 11. Hocam ellerine sağlık çok teşekkürler verdiğin bilgiler için o kadar sade net ve anlaşılır açıklamışsın ki tebrik ediyorum …resimler falan çok profesyonelce

 12. Çok teşekkürler, başka bir siteden aldığım yöntemde fat32 yapmak mecburidir diyordu bu yüzden büyük dosyaları atamıyordum, ayrıca quick format demiyordu yarım saat sürüyordu format, bu işin en pratik yollarını göstermişsiniz.

  • Yaparsanız kurulum tamamlanır ancak “İşletim sistemi üzerine işletim sistemi” kurmuş olacağınız için bir çok sorunla karşılaşırsınız.

 13. Windows 7 Yükleme Yeri seçiminde eski win7 yi silmemiz gerekiyor demişsiniz sanırım Disk 0 Bölüm 1ve2 den bahsediyorsunuz onları silecegiz degil mi? Orada bölüm3 (depo) var o da bizim verilerimizin oldugu D diskiyse eger, içindeki verilerimiz formattan sonra silinmeyecek mi? Cevap verirseniz cok mutlu olurum simdiden teşekkürler

  • Windows 7, 2 farklı disk alanı kullanıyor, bunların 1 tanesi 100 MB boyutunda dır ve birincil disktir, diğeri işletim sisteminin kurulu olduğu disktir ve birincil olarak sistem disk’i olarak görülür. Sadece bu 2 disk’i biçimlendirmeniz yeterlidir. Depo’ya yani bölüm 3’e dokunmazsanız, üzerinde işlem yapmazsanız silinmez.

 14. Nereye yüklemek istersiniz diyor ya bende orada disk ler çıkmıyor bulunamadı diyor ne yapmalıyım lütfen yardım edin

  • HDD’yi görmüyorsa bios’tan hdd yapılandırmasına bir göz atın, ahci driverları kurulu olmayabilir, hdd devre dışı bırakılmış olabilir vs.

 15. Basarili olmus elinize saglik ama bende olmadi. Dosyalar yedekleniyor bitiyor alttakine geciyor. Onunda yarisi doluyor faka sonra 🙁 isaret cikiyor restart problem falan yaziyor tmm deyince res atiyor biostan eski haline aldim bilgisayari ama simdi hic acilmiyor.

 16. Hasan Hüsen Cakir tesekkur edebılır ılk defa bu kadar adam gıbı acıklayan gordum
  Daha once 2 saaate yaptım botu 2dk da yaptım
  bağiş yapabılıyormuyuz sana?

 17. herşey tamamm diyelim de windowsun dosyalarının .iso şeklindeki halini nerde bulacağız onu yaqzmamışsın adım adım takip ederken WINDOWS FORMATININ FLASH olarak hazırlamak da takıldım çünkü orada olmayan şey .iso dosyasının sende önceden hazır olması bizde o hazır değil çünkü acemiyiz

  • iso dosyası veya elinizde bulunan kurulum dvd’nizi kullanabilirsiniz. eğer elinizde yoksa yasadışı yollardan elde edebilirsiniz, torrent gibi 😀

 18. Kardeş flash diskten format attım laptopa kurulumu gerçekleştiriyor windows başlatılıp kullanıcı ismi ve password ekranı gelmeden önce windows yuklenmedi veya yuklenemedi bastan başlatın gibi bir yazı geliyor tamama tıklayınca reset atıyor çözemedim sorunu yardımcı olursanız sevinirim ?

  • Tabi Windows açılırken mavi ekran hatasida alıyorum hep aynı yerde hata veriyor ama
   cd-room boot enabled
   internal network adapter boot disabled
   legacy supports enabled
   Secure boot disabled
   platform key not enrolled
   pending action none
   UEFI boot order
   1.sırada OS boot manager
   Legacy boot order
   1.sırada USB diskette on key /USB hard disk

   • Hard diskinizde bad sector olabilir, kurulumdan önce hard diski chkdisk ile kontrol edin.

  • Hard diskinizde bad sector olabilir, kurulumdan önce hard diski chkdisk ile kontrol edin.

 19. Çok teşekkür ederim. 3-4 saatlik çabamın ardından, sizin sayenizde, sorunumu hızlıca halledebildim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir