Futbol’umuzun Geldiği Nokta

Söylenecek çok söz var aslında; ama nereden başlasam bilemiyorum. O yüzden içimden geçenleri sınıflandırarak yazacağım.

1 – Spor

Ben Sporcunun Zeki Çevik ve Aynı Anda Ahlaklısını Severim.
Mustafa Kemal Atatürk

Zokora;
Spor’u anlamlı kılan sporcuların ahlakıdır. Öncelikli olarak Zokora’nın Emre’ye attığı tekme kasti ise hakkı kırmızı karttır, kasti olmasa bile oyundan atılmalıydı. Ancak ortada şöyle bir durum var, bir önceki maçta Emre Belözoğlu Zokora’ya ırkçı söylemde bulunmuş; Yayıncı kuruluş’un görüntülerinde bu olay açık ve net olarak ortada iken PFDK bu olayı örtpas edip 2 maç ceza vererek geçiştirmiştir. Verilen bu ceza’nın yetersiz olduğu aşikardır. Zokora kişisel olarak öç almak istemiş olabilir. Zokora eğer Emre’ye bu faulü kasti olarak yapmışsa PFDK’ya sevkedilmeli ve gereken cezayı almalıdır.

Emre Belözoğlu;
Yıllardır çirkef futbol(!)unu izlediğimiz, milli takım(!) oyuncusu’nun bütün futbol maçları irdelenmeli ve toplamda kaç defa korner kullandığı sayılmalıdır. Trabzon halkı çabuk parlayan ama çok çabuk sakinleşebilen bir yapıya sahiptir. Yeri geldiğinde gayet mantıklı davranır, yeri geldiğinde küfreder, yeri geldiğinde de bir fırtına’dan daha güçlü eser. Emre Belözoğlu bu maçta tamamen provokasyon amaçlı bu köşe vuruşlarını kullanmıştır. Hakem sen kullanma başkası yerine kullansın diye uyardığı halde, diğer provokatör Aykut Kocaman’ın emirleriyle köşe noktasına gitmiş ve vücuduna kağıt değse yerlere atlayıp çok güzel rol yapmıştır. Bu iki provokatör maçı bu şekilde soğutup sonuca gitmişlerdir.

Trabzonsporlu Futbolcular;
Genel olarak takım isteksizdi, bu sezonun antrenman amaçlı oynandığını bildikleri için maça asılmadılar, isteksizdiler o yüzden mağlubiyete biz taraftarlar kadar üzülmemişlerdir.

Trabzonsporlu Taraftarlar;
Sahaya yabancı madde atan taraftarların savunulacak hiçbir tarafı yoktur. Polis ve Yayıncı kuruluş kameralarından tek tek tespit edilip gereken ceza-i işlemlerin uygulanması gerekmektedir. Sahada yapılan hiçbir provokasyona alet olunmamalıydı. Maçın durması bizim aleyhimizde olan bir durumdur. Umarım bu tarz olaylar tekrar yaşanmaz.

Fenerbahçeli Futbolcular;
Birkaç provokatör haricinde Fenerbahçeli Futbolcular gayet istekli ve azimliydiler, Futbol’un futbol olarak oynandığı dakikalarda 3 gol bulup 3 puan kazanmasını bildiler, kendilerini tebrik etmek gerekir.

Fenerbahçe’nin Gerçek Sahipleri;
Düşünebilen insanları her zaman sevmişimdir, Fenerbahçe takımının yaptığı güzel şeyleri benimseyip; yapılan çirkinliklere karşı duran tüm Fenerbahçeliler’e selam eder, hakederek aldıkları galibiyetlerini kutlarım.

2 – Siyaset
Ülkenin Başbakanı;
Şike skandalını örtpas etmek için “Aman yeaa 5 yıl Avrupa Kupalarına gitmesek ne olur.” diyen bir başbakan’ı kaale almamak gerekir.

AKP Eski Milletvekili Feyzi İşbaşaran;
Twitter’da Trabzonlulara demediği laf kalmayan neden AKP’den ihraç edildiği ortada olan karaktersiz’in tekidir. Laflarına kulak asmamak gerekir. Ancak ona da birkaç laf etmek gerekiyor. Bizim ‘Emek’le yaptığımızı siz parayla yaptınız onu da yüzünüze gözünüze bulaştırdınız, şimdi oy toplamak için milletin gözünü boyamayın. Oyunu alıp bir yerlere gelen, o milleti enayi yerine koyan, kaos ortamından prim yapan bir şahıs o mecliste beni temsil edemez!

3 – Karar Verme Yetkisine Sahip Ülke Organları
TFF;
‘Fenerbahçe’nizi kurtarmaya çalışmaya devam edin. Gün geçtikçe şike bataklığında batmaya devam ediyorsunuz. Ama unutmayın ki kararları sizden daha üstün olan Uefa var.

TFF Etik Kurulu;
Yazdığınız rapor’un sizden daha üst mevkiilerce (Uefa ve Fifa) tarafından geçersiz olduğunu hatırlatmak isterim. Şike Soruşturmasına katmaya çalıştığınız Tertemiz Trabzonspor’umuz hakkını er ya da geç söke söke alacaktır.

Mahkemelerimiz;
Üstünlerin Hukuku’na değil Hukuk’un Üstünlüğü’ne inandığımızı bir kez daha üstüne basa basa vurgulayıp tarafsız bir karar vermenizi en içten dileklerimle temenni ederim.

4 – Spor Yorumcuları

Erdoğan Arıkan;
Doğruyu söylediği için dokuz köyden kovulan ancak tarafsız ve ilkeli duruşundan hiçbir zaman taviz vermeyen Erdoğan Abi’ye sonsuz teşekkürlerimi iletirim. Twitter mecrasında bizleri kaale alan gerçek spor yorumcusudur kendisi.

Adnan Aybaba;
Bu karaktersiz herifin adını ağzıma almak istemiyorum aslında. O dediği lafları yetkili merciilere iletip hakkında yasal işlem başlatmak Trabzonspor’umuzun görevidir. Trabzonspor oyuncusuna hakaret eden, küfürler savuran bu şahsın hakkında bir an önce savcılığa şikayette bulunulması dileğiyle.

Erman Toroğlu;
Kulak misafiri olduğum kadarıyla görüşlerine değer verdiğim Erman hocamız yine dobra dobra konuşmuştur, haklıyı-haksızı izleyenlerine duyurmak için çabalamıştır. Kendisine teşekkür ederim.

5 – Futbol’un Güzellikleri

Trabzonspor Taraftarı her zaman yaratıcı ve nüktedan kişiliğini sergilemeyi bilmiştir.

Gökhan Gönül oyundan çıktıktan sonra Taraftarlarımız Gökhan Gönül’ü ayakta alkışlamışlardır. Sebebi ise Fenerbahçe maçında Aykut’un kırmızı kart gördüğü pozisyonda Aykut’un hatalı olmadığını Cüneyt Çakır’a iletmesiydi. Belki bu durum Cüneyt Çakır’ın kararını değiştirmemiş olabilir ancak Gökhan Gönül Trabzonspor Taraftarının kalbini bu davranışıyla kazanmıştır. Futbol sahalarında senin gibi dik duruş sergileyen futbolculara ihtiyacımız var Gökhan Gönül, formanın rengi ne olursa olsun! (Bu durum yayıncı kuruluş kameralarına yansıdı mı ya da bu durumdan spor programlarında bahsedildi mi bilmiyorum ama bu anı Avni Aker’de canlı canlı yaşayan bir taraftar olarak spor’un bu güzelliğini de bahsetmek boynumuzun borcudur.)

Sonuç Olarak:
Futbolumuzdaki bu kara leke temizlenmediği, adalet tecelli etmediği, haklı olan hakkını; suçlu olan cezasını almadığı sürece futbol’un çirkinlikleri güzelliklerinden ağır basmaya devam edecek ve bu kaos ortamı son bulmayacaktır. O koltuklara gelen yetkililerin üstlerine düşenleri yapması gerekmektedir. Aksi halde bu sorunlar gün geçtikçe büyüyecek ve kontrol edilemeyecek düzeye gelecektir. Futbolumuzdaki çifte standart ortadan kaldırılmalı, Şike soruşturması bir an önce ‘doğru’ kararlar alınarak sonuçlandırılmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir