Hayatımızdaki Binary (İkili Taban)

Bilgisayarların sadece lojik 1 ve lojik 0’lardan oluştuğunu öğrenince bayağı şaşırmıştım. En temel sayı tabanı ile bu kadar kompleks yapıların kurulması bana muhteşem gelmişti ilk başlarda. Ama daha sonraları parçalar yerli yerine oturmaya başlamıştı. En sonunda da transistör ve diğer elektronik elemanlarla nasıl bilgisayar gerçekleneceğini öğrendim (teoride de olsa öğrendim işte).

İşin ilginç yanı hayatımdaki binary yani ikili tabanı farkedememiş olmam. Örneğin bir elektrikli şofben’i ele alalım (bu sabah duşta farkettim). 3 farklı ısı seviyesi olan elektrikli şofbeni ben tasarlamış olsam herhalde 3 tane led koyar yanlarına 1,2,3 yazardım herhalde. Ancak bu ürünü tasarlayanlar çok basit bir şekilde ısı seviyesini gösteren ledleri ayarlamışlar. Binary kullanmışlar evet! Ben 3 farklı ısı seviyesi var diye düşünürken aslında adamlar 4 farklı seviyeyi de bize gösteriyorlarmış meğersem.

Bu 2 ledi 2 bitlik gösterge olarak düşünelim:
2 led de yanmıyorsa 00 (2 tabanından 10(on) tabanına çevirirsek 0) , şofben su ısıtmıyor.
Sadece sağdaki led yanıyorsa 01 (2 tabanından 10(on) tabanına çevirirsek 1), şofben 1. sıcaklık derecesinde su ısıtıyor.
Sadece soldaki led yanıyorsa 10 (2 tabanından 10(on) tabanına çevirirsek 2), şofben 2. sıcaklık derecesinde su ısıtıyor.
2 led de yanıyorsa 11 (2 tabanından 10(on) tabanına çevirirsek 3), şofben 3. sıcaklık derecesinde su ısıtıyor.

4 yıldır lojik 1 ve 0’ların içerisindeyim bunu ilk defa farkettim 🙂

2 comments on “Hayatımızdaki Binary (İkili Taban)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir