KTÜ’de Öğrenci Olmak

ibret-ul-versiteLise son sınıfı okuduğum o yılları (2006-2007) hatırlıyorum da; o zamanlar bir akılsızlık etmişim. Şu anda Karadeniz Teknik Üniversitesi’ndeki 6. yılım belki de hayatımda ilk defa keşke diyorum. Keşke İbret-ül Versite aldı kısa filmleri o zaman izleseydim.

Nedir Bu İbret-ül Versite?
Ben lise son sınıfta okurken KTÜ’de okuyan abilerimizin çekmiş olduğu kısa filmlerin genel adıdır ve 2 bölümden oluşmaktadır. İlk bölümü 2006 yılında, ikinci bölümü 2007 yılında çekilmiş ve yayılanmıştır.

Neden Zamanında İzlemedim?
Lisede okurken okuldaki arkadaşlar “İbret-ül Versite diye bir film çıkmış izlediniz mi?” diye konuşup duruyorlardı, ben de popüler olan video – resim vb şeylere kıl olurum. Eğer herkes beğenmişse ben kesinlikle beğenmem şeklinde düşünürüm. İşte bu yüzden keşke diyorum ya neyse. Not: Oğlum bak git videosunu bile aylar sonra arkadaş zoruyla izlemiş biriyim üstüme gelmeyin bu konuda.

İbret-ül Versite’de Ne Anlatılıyor?
Aslında ülkemizdeki tüm üniversiteleri kapsayan (ya da ben kapsadığını umuyorum yoksa isyan ederim ulen) Üniversite Öğrencisi olmanın zorluklarını esprili bir dille anlatan kısa filmlerdir.

İbret-ül Versite’yi Nasıl İzleyebilirim?
İbret-ül Versite 1:

İbret-ül Versite 2 Bölüm 1:

İbret-ül Versite 2 Bölüm 2:

Ktü’de Öğrenci Olmak Nasıldır?
Bayağı bir klişe olacak ama “Anlatılmaz yaşanır” diyerek başlamak istiyorum bu bölüme. Karadeniz Teknik Üniversitesinde öğrenci olmak “Trabzonspor’da Celustka olmaya benzer”. Nasıl Celustka bir maçı başladığı mevkide tamamlayamıyorsa*** Ktü öğrencileri de mezun olana kadar en az 3-4 farklı sistemde eğitim alırlar. Kendi adıma konuşacak olursam 2007 Eylül’de Bilgisayar Mühendisliği Bölümüne girdim, ben girdiğim sene “Lineer Cebir, Temel Elektronik Laboratuarı, Hesaplama Teknikleri, Dosya Organizasyonu vb” bir çok yararlı ders kaldırıldı. Sonraki yıl müdek akreditasyonu ile yine bazı teknik dersler kaldırıldı sosyal dersler eklendi. Sonra Bologna Süreci diye bir süreçten geçtik (bize neler geçti hatırlayamıyorum artık). En son da “Bağıl Not Sistemi” isminde “Ne İdüğü Belirsiz” bir not sisteminde elimiz kolumuz bağlı ders geçmeye çalışıyoruz.

Her neyse, günün birinde diplomamı alınca bu konuya daha fazla açıklık getirmeye çalışırım. Şu anda Üniversite Sınavlarına hazırlanan lise öğrencileri varsa KTÜ’yü tercih kağıtlarına yazmadan önce yukarıda paylaştığım o 3 videoyu mutlaka izlesinler. Şu anda 16-19 yaş arası gençlersiniz videolardaki olaylar size “şaka” gibi geliyor olabilir ancak inanın bana hiç de şaka değil bunlar. Hani Cem Yılmaz diyor ya “E ben bu adamla oturup çay içtim” hah işte biz her gün o adamlarla (bazen o adamlar biz oluyoruz) oturup çay içiyoruz.

***Celustka Benzetmesi: Futbol takipçisi olmayanlar için açıklama yapacak olursam; Trabzonspor’u Karadeniz Teknik Üniversitesi, Celustka’yı da herhangi bir Ktü öğrencisi olarak ele alalım. Trabzonspor’un maç içinde ne yaptığı hiçbir zaman belli olmaz. Ama emin olduğumuz birşey vardır, eğer maçta Celustka oynuyorsa asla oyunu başladığı pozisyonda bitiremez. Eğer bir maça sol bek konumunda başladıysa o maçı ya stoper tamamlar ya da sağ bek. Ktü’nün de öğrencilik hayatınızda neler yapacağı belli olmaz, sizi çömez olarak alır nereye varacağını bilmediğiniz bir yola sürükler, bazen sizi bir diploma ile ödüllendirir, bazen de siz o diplomayı istemeden maçı bırakırsınız. Eğer Ktü’ye Mühendis olmak için gelip de İktisat bölümü mezunu olursanız hiç şaşırmayın…

8 comments on “KTÜ’de Öğrenci Olmak

        • Şöyle açıklayayım: dişe dokunur 4 mühendislik bölümünleri (bilgisayar, elektrik-elektronik, makine ve inşaat) içinde en güzel kızlar İnşaat mühendisliğinde 🙂 Ayrıca Mimarlık ile aynı kantini kullanıyorlar 😀

    • Giriş var ama çıkış yok 😀 KTÜ’nün en kalabalık fakültesidir. Küçük bir şehirdir adeta 😀

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir