KTÜ için Sınırsız Bütünleme Sınavı Hakkı

ktu-logo

Ktü’den sınırsız bütünleme hakkında tüm detaylar!

Yök‘ün aldığı tüm üniversitelerin sınırsız bütünleme sınavı hakkı tanıması konusundaki karardan sonra Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörlüğü de Bu konudaki adımını attı ve şöyle bir duyuru yayınladı. Bu duyurudan şunları anlıyoruz:

1- 2011-2012 dönemi Güz ve Bahar dönemlerinde GİREMEDİĞİMİZ BÜTÜNLEME SINAVLARINA girebileceğiz! Örneğin ilk dönem 5, ikinci dönem 6 dersimizin kaldığını varsayalım. Ve bu 2 dönemde de toplam 6 (3+3) bütünleme sınavına girebilmiştik. Bu alınan karar sayesinde Giremediğimiz diğer 5 dersin bütünleme sınavına gireceğiz.

2- Peki Bu ek bütünlemeler ne zaman yapılacak? Duyuruda da yazdığı gibi: Ek bütünleme sınavları 10-23 Eylül 2012 tarihleri arasında yapılacaktır.

3- Peki bu ek bütünleme sınavları Bitirme Bütünlemelerini Etkileyecek mi? Hayır! Eğer 3 tane dersiniz kalmışsa Bitirme Bütünlemelerine girebileceksiniz!

4- Peki bu ek bütünlemeler sayesinde tüm derslerimi temizledim geriye sadece 3 tane dersim kaldı Bitirme Bütünlemelerine girebilecek miyim ve ne zaman? Evet! Örneğin toplamda 10 dersiniz kalmışsa ve bu derslerin 7’sinin normal bütünleme sınavına girmemişseniz bu derslerin en az 7’sini ek bütünleme sınavlarında geçtiğiniz takdirde 27-28 Eylül 2012 Tarihlerinde en fazla 3 sınavdan Bitirme Bütünleme sınavına girecek ve mezun olabileceksiniz 🙂

Tüm KTÜ Öğrencilerine hayırlı uğurlu olsun 🙂

Ktü devamsızlık hakkı ile ilgili bilgi isteyen arkadaşlar burayı okuyabilirler.

94 comments on “KTÜ için Sınırsız Bütünleme Sınavı Hakkı

 1. Guz doneminde bir derseten butunlemeye girdim. Bitirme butundede o dersi gecemedim. Duyurudan anlasilana gore ek butunlemeye girememem lazim. Ama ogrenci islerinden bi kac gorevli 3 dersten az dersim kaldigi icin bitirme butune girebilcegmi soyledi. Bu dogrumu acaba. Yardimci olursaniz cok sevinirim. Simdiden tesekkurler.

  • Ek bütünlemelerde sınava girme hakkınız varsa ek bitirme bütünlemelerine de girebiliyorsunuz. Ama bahsettiğiniz konuda fikrim yok, ktü’nün resmi sitesini takip edin, hatta bölümünüzdeki hocalara mail falan atın, bütünleme zamanı ders seçimi hakkı verilirse girersiniz.

 2. Ktü.de 2. sınıfa geçtim 1. dönem tek bi dersim kaldı ama bütüne girmedim. bu durumda bende o tarihler arasında sınavlara girebilcek miyim yoksa bu sadece son sınıflarla alakalı bir durum mu ? Bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler.

 3. yani haziran ayında yapılan butlerde girdigimiz derslere birdaha giremeyecek miyiz? bide bu ek butler için başvuru nasıl olacak? yine internet üzerinden mi? başvuru hangi tarihler arası olacak?

  • malesef giremeyeceksiniz, ek bütlere giriş için herhangi birşey açıklanmadı ktü ana sayfasından takip edebilirsiniz.

 4. kardes dc dersım var ama girmek ıstemıyom girmek zorunlumu kılındı mecburmu gırcem sıtede dc dersımın ustunde but ısaretı var cunku

  • normal zamanda bütünleme sınavını seçip girmezsen final notun neyse o geçerli oluyor. şu anda seçili görünse de girmek zorunda değilsin. girmediğin zaman final notun geçerli olacak yani dc kalacak

 5. 1. sınıftan 2 ye gectim 1 dönem 3 dersim kalmıştı ama bütlerine girmedim. şimdi onların bu yapılacak olan ek bütlerine gire bilir miyim

 6. Mrb
  Ek bütünleme secme hakkımızı nerden ögrenecegiz sitede veye ögr girişinden girdigimde hiçbir sey yazmıyor ek bütünlme hakkın
  şimdiden tesekkürler

  • ek bütlere girmek için sınav kaydı yapılmayacak deniliyor. transkript sayfanızdan bakabilirsiniz.

 7. bütünleme sınavı için seçtiğim bir dersin bütünlemesine girmedim, ek bütünleme sınavında o dersin sınavına girebilir miyim?

  • transkript sayfanızdan bakın, eğer bütünleme notu karşısında G harfi varsa giremezsiniz, eğer hiçbirşey yazmıyorsa girebilirsiniz.

 8. bu ek büt tarihleri nerde yazıyor acaba kardeşim ktü sitesinde yok bölümün kendi sitesinde de yok mecbur 10 eylül de gelicez trabzona 🙁

 9. benim tek dersim var. bu dersimden bütünleme sınavına girmedim fakat mezuniyet sınavına girdim. şimdi ek büte girebilecek miyim daha önemlisi mezuniyet bütüne girebilcek miyim?

  • çok zor bir soru sordunuz 🙂 transkript sayfanıza bakıp ders ek bütünleme için seçilmiş mi onu kontrol edin, eğer seçilmişse bölümünüz sekreterliğini arayıp sorun. kesin bilgiyi onlar verebilir. eğer olumsuz cevap alırsanız bu dönem tekrar kayıt yaptırmanız gerekecek…

   • trankribimde bahsettiğim ders turuncu bi şerit ile belirgin durumda. bu seçili olduğu anlamında mı? sağlıklı düşünemiyorum artık inanılmaz canımı sıktı bu durum. teşekkürler..

 10. slm
  ben 2, sınıfa geçtim ilk dönemden 4 ikinci dönemden 1 dersten kaldım hiç bütlere girmedim bu sınırsız bütlere katıla biliyor muyum ? ve büt kaydını nerede yapacaz

  • büt kaydı yapmanıza gerek yok, transkript sayfanızda turuncu renkle işaretli olması lazım

 11. benim tek dersim var bu dersi bütünlemeye seçmedim bu ders için ek bütünlemeye gireceğim ilk sorum bu dersin seçme tarihleri internettenmi yayınlanacak yoksa okulamı gidecegiz ikincisi açık öğretim yazılma son tarihi 28 eylül eğer ben yapılacak olan sınavdan geçersem 28 eylüle kadar mezuniyet belgesini alabilirmiyim acık öğretime yazılmam gerekiyor

  • ilk olarak öğrenci işlerini arayan bazı arkadaşlar büt kaydı yapmanıza gerek olmadığını söylediler, transkript sayfasında kayıt yapılmış şekilde görünüyor zaten dersler.
   ikinci olarak açık öğretime kayıt olmanıza engel değil mezun olup olmamanız. Eğer 2 yıllık mezunu olacaksanız ve açık öğretimden onu 4 yıla tamamlayacaksanız o zaman mezuniyet belgesi almanız lazım. sınavınız resmi olarak açıklandıktan sonra alabilirsiniz sanırım.

 12. bir de ben geçen sene sonu mezuniyet sınavında 3 ders seçtim 2 sini geçtim 1 inden kaldım mezuniyet sınavı oldugun için bende mezun olamadıgımdan bu kalmıs oldugum dersten dolayı diger 2 derstende sorumlumuyum yoksa o dersleri geçmişmi sayılıyorum

 13. hocam benim ilk dönemden tek dersim kalmıştı büte girdim gene veremedim anladığma göre ek büte giremiyorum değilmi ?..

 14. merhaba.benim 1 dersim vardı hem büt hem de bitirme bütüne girdim.büt hakkımın olmadığını biliyorum fakat ek bitirme bütüne girebilir miyim?bilginiz var mI?

 15. ben 2 snıfa geçtim 1 sınıf 1 dönemden 3 dersim kaldı ama ben bütüne girmedim bende bu haktan yani ek bütünleme hakkını kullanabilirmiyim?

 16. Merhaba, kimsenin sormadığı ama önemli bir soruyuda ben sorayım.
  Ben 1.80 barajına takıldım ama bu ek büt.lerde kalan derslerimi geçince o barajı geçiyorum. O halde ben 3. sınıf derslerini alabilirmiyim? Derse yazılımlar 21 eylülde bitiyor ama ek büt.ler 23ünde bitiyor. Çelişkili bir durum.

  • eğer 1.8 şartını geçerseniz öğrenci işlerine gidersiniz, ya da sizin gibi olacak öğrenciler için derse yazılım süresini uzatırlar büyük ihtimalle.

 17. Devamsızlıktan kalan (transkripte D yazıyor) bütünlemeye girilebilir mi?
  Cevabınızı ivedi şekilde bekliyorum.
  Teşekkürler.

 18. Peki devamsızlıktan kalınan bi dersten mezuniyet bütüne yani 3 ders sınavına girilebilir mi?
  Teşekkürler.

 19. yaaa dc olan dersim de dahil bütün bütlere girmek zorundamıyım ben .seçili görünsede istediğinize girebilirsiniz normalde olduğu gibi büte girmessen de final notu geçerli olur demişsiniz ama bizde büte girilmeyince ff oluyor o yüzden emin olamadım .buna da girmessem ff mi olacak şimdi .?

  • bütünleme sınavlarına girmek zorunda değilsiniz. seçip de girmediğiniz halde notunuz da değişmez zaten. merak etmeyin FF olmayacak notunuz, final notunuz geçerli olacak.

 20. benim 2 tane dc gelen dersim otomatik olarak ek büte girilcek dye işaretlenmiş ama ben girmediğim zaman aynı kalır notun dediler peki ben şimdi ders kaydımı yapamıyacak mıyım sınawım 21nde sınawımın geleceği günü mü beklicem seçmeli ders seçcem zor derslere mi kalcam nasıl olcak bu şimdi cewaplayablrseniz çok sewinirim

 21. Dc olan 2dersim war ek bütlere girer de bir tanesnden kalrsam 1.80e takılıyorum dye snawa girmicem ama şmdi yarn ders kaydı yapabilcek miyim snawm 21nde yksa snaw tarihi geçtkten snra mı ders kaydı yapabilcem bilgilendirirseniz çok teşekkür ederim

  • ders kaydı için ek süre verilmesi gerekiyor sizin durumunuzda, ayrıca bütlere girmek zorunda değilsiniz.

 22. bir dersten dvmszlğm 2 saat geçmiş kalırmıyım hocayla konuşmalı mıyım? Devamszlklar ne zmn açıklanır

  • devamsızlık konusunu dersin hocası ile görüşmeniz gerekmektedir. Bazı hocalar esnek davranabiliyor devamsızlık konusunda. Eğer hocanız bırakırım derse girmediğiniz bir ders için geriye dönük sağlık raporu alın ve geri kalan tüm derslerinize eksiksiz girin.

 23. 2 tane dc dersim var 1 tane ff. ortalamam 2 olursa bu dclere girmek zorunda mıyım? birde eğer kalırsam 2. dönem bu derslere girebiliyor muyum?

  • Ortalamanız 2 ve üzeri olursa DC’leri geçmiş olacaksınız. Bütünleme sınavlarına girmek istiyorsanız girebilirsiniz. 2. dönem o dersleri alabilmek için bölümünüzün o dersleri 2. dönem açması lazım. Aksi halde bir sonraki yıla kalırlar.

 24. 1. dönem giremediğimiz bütünleme sınavına 2. dönemki bütünleme sınavında girebiliyor muyuz?

  • Eğer ders 2. dönem açılırsa girebilirsiniz, ancak 2. dönem açılmazsa giremezsiniz.

 25. öğrenci girişimde dönemsonu ortalamamı göremiyorum haftasonu olduğu içinde telefonla ulaşamıyorum nasıl bulabilirim ortalamamı

  • Not ortalaması hesaplanması şu şekildedir:
   dersin kredi sayısı x alınan not (AA ise 4 ile, CC ile 2 ile, BB ise 3 ile, BA ise 3,5 ile çarpılır (diğer notlar benzer aralığa sahiptir).
   Tüm ders için bu formül tekrarlanır.
   Tüm dersler için hesaplanan sonuçlar toplanır.
   Bu sonuç o dönemki kredi miktarına bölünerek dönem ortalaması bulunur.

 26. mrb dc aldığım dersin bütüne girmesem yine ortalama dc de kalır mı?Yeni yönetmeliğe göre büte girmeyenlere e harf notu verilir diyor.e harf notu nedir bilmiyorum açıklar mısınız?Ayrıca bütte daha zayıf alırsam final notum baz alınır mı?

  • Bütünleme sınavına girmezseniz E harf notu bütünleme alanına girilir, final notunuzu etkilemez. Yani Son notunuz DC olarak kalır. Eğer bütünleme sınavına girip FF alırsanız son notunuz FF olur, finalden aldığınız DC notu geçersiz kalır.

 27. mrhb birinci sınıf işletme öğrencisiyim 3 tane dc bir tane ff dersim var bütler 28 de başlıyor ilk dönemide olan bu bütlere girmeyip daha sonra telafi etme şansım varmı .? 2 yıllık okuyorum bu iki yıl içinde kaç defa bütlere girme hakkım var .?

  • Kaldığınız dersleri bir sonraki sene tekrar alacaksınız. Eğer bu bütünlemelerde geçemezseniz bir sonraki seneye kalır.

  • ek bütünlemeler sadece geçen sene içindi. bu sene için tekrar olmayacak. yani bu soruya da hayır 🙂

 28. 8 ocakta mezuniyet bütüne gireceğim ancak yarıyıl harcı süresi 4-8 şubat arasında.ben ikinci dönem harcını da yatırmak zorunda mıyım?

  • Yatırmak zorunda değilsiniz. Tek sorun eğer bitirme bütünde kalırsanız 2. dönem için tekrar harç yatırırsınız.

 29. ikinci öğretim harç ücretinin yatırılması için ek süre 11 ocağa kadarmış 1. öğretim için de bu süre geçerli mi acaba?herhangi bi bilginiz var mı?

 30. 4 dersim kaldı ve 3’ü DC 1’i FF ve ortalamam 2.00 şartını tutmuyo. Gireceğim 3 bitirme bütünde 2.00 not ortalamasını tutturursam DC li dersimi geçebilir miyim finaldeki gibi?

  • Eğer dönem ortalamanız 2’nin altındaysa ki öyle olduğunu söylüyorsunuz, Bitirme bütünlemelerine giremezsiniz.

 31. hocam ben önlisans 2, sınıfım güz dönemi bitti bir dersi finalde veremedim bütünlemeye girdim veremedim yıl sonu mezuniyet sınavına girmem gerektiğini biliyodum fakat güz dönemi için mezuniyet tarihleri açıklandı ben bu dönem mezuniyete o kaldığım tek dersten girebilirmiyim ? önümde bir bahar dönemi daha var ama mezuniyet tarihleri var öğrenci işlerini aradım girebilirsin dediler ve dedim ki şimdi bu dersten mezuniyete girsem geçemessem bahar dönem sonundaki mezuniyetlere tekrar aynı dersten girebilirmiyim ? öğrenci işlerinin cevabı yine olumlu sizede sormak istedim.

  • Bu dönemki mezuniyet sınavına giremezsiniz. Önce bahar dönemini temizlemeniz lazım. Ya da bahar döneminden en fazla 2 ders bırakmanız lazım.

 32. hocam öğrenci işlerini arayınca okul numaramı istediler baktı dedi evet bu dönem bir dersten kalmışsınız girebilirsiniz mezuniyete büyük ihtimalle toplam mezuniyete gireceğim ders sayısı 3 olmalı ben bu dönem iktisat diye dersten kaldım girersem geçemessem bahar dönemi sonunda yine iktisattan girebilirim ek olarak bi dersten daha girebilirim toplam 3 ders yapar heralde sistem böyleki öğrenci işleri olur cevabı verdi. Ama yanlış bilgi verme gibi bir olasılık olabilirmi size de sormak istedim

  • Bu dönem açılan yani 6-8 şubat arası yapılan mezuniyet sınavlarına giremezsiniz. Haziranda açılacak olanlara girebilirsiniz.

 33. mrb mezuniyet sınavından sonra harç yatırma konusunda mail atmıştım.öğrenci işlerini aradım ve harcı yatırmayıp eğer o dersten kalırsam yatırabileceğimi ders kaaydı için dilekçe yazıp vermemi söylediler ancak trabzonda olmadığım için dilekçe vermem biraz sıkıntı olacak.banka ise sistem açıksa harcı alabileceğini söyledi 8 inden sonra.bu konuda bir bilginiz var mı?teşekkürler.

  • Banka sıkıntı çıkartmayacaktır. Trabzonda bir arkadaşınız sizin adınıza dilekçe verebilir, sıkıntı çıkacağını sanmıyorum. Ayrıca 6-8 şubat arası mezuniyet sınavları. Sınav sonrası hocanızdan öğrenebilirsiniz sanırım sonucunuzu, ona göre hareket edersiniz.

 34. hocam, sosyal bilgiler son sınıf öğrencisiyim. bu dönem bir dersi bütünleme sınavında veremedim. bu ders için bu dönem yapılacak olan mezuniyet sınavına giremeyeceğim söyleniyor. bahar döneminde yapılacak olan mezuniyet sınavlarında bu ders için sınava girme hakkım var mı, yoksa güz dönemi dersi olduğu için gelecek sene güz döneminde yapılacak olan mezuniyet sınavına mı gireceğim. yardımlarınız için teşekkürler

   • Hocam ama öğrenci işlerini arayıp sorduğumda bana bu dönemin mezuniyet sınavına giremeyeyeceğimi bahar döneminde yapılacak olan mezuniyet sınavına girebileceğimi . Yani güzel döneminde kaldığım bu ders için bahar döneminde yapılacak olan mezuniyet sınavına mı gireceğim?

    • Şu anda transkriptinde 3 ve daha az kalmış dersin varsa yarın(perşembe) ve cuma günü yapılacak mezuniyet sınavlarına girme hakkın var (dersin dönemi önemli değil). Bu konuyu dersin hocasıyla da görüşebilirsin, ya da bölüm sekreterliğinizle.

 35. İyi günler ben 4. sınıf İşletme öğrencisiyim iki tane seçmeli dersimi hiç alamadım güz döneminde acaba bahar yari yılında baktım maliye ve iktisat bölümünde benim güz yarıyılın da seçmeli derslerim onların bahar yarıyılın da var dilekçe verip başka bölümden seçmeli ders alabilir miyim alabilirsem mezun oluyorum. Teşekkürler şimdiden.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir