KTUCENG Bilmök’te [1. Gün – 25.02.2011]

Ktüceng olarak ilk defa bu yıl katıldığımız Bilmök (Bilgisayar Mühendisliği Öğrenci Kongresi’ne 14 kişilik bir kadroyla biraz gecikmiş olsak da katılım gösterdik. Öncelikli olarak bizleri ağırlayan Yeditepe Üniversitesi Bilgisayar Topluluğuna (youcomp), Yeditepe Üniversitesine, Platin sponspor Pardus‘a ve Altın sponsor Zeitin‘e bize böyle bir etkinlik sağladıkları için teşekkürlerimi iletirim.

24.02.2011 (Perşembe) Saat 17:50’de Trabzon’dan otobüsle yola çıkıp 25.02.2011 Cuma günü sabah saatlerinde İstanbul’a ulaştık ve İlk olarak Yeditepe Üniversitesi Kayışdağı kampüsüne ulaşıp Yurt kaydımızı yaptık. Aslında öğrenci yurduna değil Erkek ve Kız Öğrenci Otellerimize kayıtlarımızı yaptık.

Bu sırada öğle arası olmuştu ve yaka kartlarımız hazırlanırken ayaküstü bir Pardus geliştiricisiyle ayaküstü muhabbet etme şansım oldu. Konu aslında “Usb bellek üzerinden Pardus kurulumu” idi. Kullandığım bilgisayar (netbook) sebebiyle usb bellek üzerinden pardus kurulumu yapamadığımı belirttiğimde bana 2 farklı yol önerdi. Aincak 2 yöntem de linux tabanlı işletim sistemlerinde çalışmaktaydı. Ben ise bilgisayarımda Windows yüklü olduğu için bu yöntemleri kullanamadığımızdan bahsettim. Ardından diğer linux dağıtımlarını bilgisayarıma kurarken kullandığım (bir açık kaynak kodlu proje olan) Universal Netboot Installer (Unetbootin)’dan bahsettim. (Unetbootin hem windows hem de linux tabanlı işletim sistemlerinde çalışan, usb belleklerimizi onlarca linux dağıtımını zahmetsiz biçimde bootable disk haline getirebilen bir araçtır.)
Unetboot’in birçok linux/unix dağıtımını desteklerken pardus’u desteklemediğinden bahsettim ve de Pardus geliştiricisi ağabeyimizin bu konuyla ilgileneceği sözünü aldım. Umarım Pardus da unetbootin kapsamına girer, bu sayede unetbootin sayesinde de ismi daha fazla duyulabilir ve kullanımı artabilir.

Kısa süreliğine olsa da Pardus 2011’i deneme fırsatına sahip oldum ve daha önce denediğim pardus dağıtımlarından daha iyi çalıştığına şahit oldum. Pardus 2011 önceki dağıtımlara göre daha stabil ve görselliği daha iyi çalışan bir işletim sistemi olmuş. Umarız arzu edilen başarıyı elde edip Uluslararası camiada bizi layıkıyla temsil eder.

Ardından Ktüceng kulüp başkanımız Abdullah Dağlı arkadaşımızın Mustafa Kayer beyle (Hayatnet, TR.Net … CEO’su) bir iş görüşmesi vesilesiyle tanışma fırsatı bulduk. Mustafa Kayer beyi aslında daha öncesinden okulumuzda Sanallaştırma üzerine verdiği konferanstan tanıyorduk ancak birebir tanışma fırsatı bulduğum için daha da memnun oldum. Firmasının VMware Türkiye Distribütörü olduğunu ve sanallaştırma ile alakalı bir eğitim projesinin olduğunu öğrendik. Umarım pilot okul olarak üniversitemiz seçilir 🙂 TR.NET’i satın alarak Cloud Computing servisi alanında güçlü bir adım daha attıklarını da öğrenmiş olduk. Kısa da olsa bizlerle sohbet etmek için vakit ayırdığı için buradan kendisine teşekkürlerimi iletirim.

Kampüs’e ulaşımda, Hayatnet ofisine gidişimizde biraz fazla zaman harcamış olsak da, İstanbul’un soğuk ve yağmurlu havasında biraz da gezebilme şansını bulduğumuz için şanslıyız diye düşünüyorum 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir