Legolardan Hard Disk Yuvası

legolarla-harddisk-yuvasi
Legolarla hard disk yuvası yapılabilir mi? Bu yazıyı okumaya başladığınızda sağlam bir kahkaha atmış olabilirsiniz, ben de ilk denk geldiğimde yuh artık o kadar da olamaz diyip gülmüştüm. Peki ama bu saçma(!) işi kim yapmış olabilirdi ki? İlgili yazıyı okuduğumda şaşırmıştım, bu ilginç ve gereksiz bilgiyi ardından da şahsi görüşümü paylaşmak istiyorum.

google-lego-rack-unit
1996 Yılında Larry ve Sergey isminde 2 doktora öğrencisi Amerika’da Standford üniversitesinde doktora yaparken Pagerank adında bir algoritma geliştirirler. Bu algoritma internet üzerindeki bütün siteleri ve sitelere ait link yapılarını iceleyerek her siteye 1-10 arası tamsayı bir değer (pagerank değeri) atamayı amaçlamaktadır. Bunu gerçekleştirebilmek için internet üzerinde bulunan tüm siteleri kaydetmek için dev bir saklama kapasitesine ihtiyaçları vardı. Bu algoritmayı test edebilmek için kendilerine (o zamana göre) çok büyük hafıza gerekiyordu. Dönemin en büyük hafızalı hard disklerinden (Her biri 4 GB olan hard disklerden) 10 tane alıp “rack mount” (raf montaj) olarak adlandırdığımız şekilde yerleştirerek “soğutma” vb masraflardan kısmak istiyorlardı (Her bir Hard Disk’e ayrı bir fan takmak yerine 2 adet büyük fan’ı tüm hddleri soğutmak için kullanmayı tercih ettiler). Ellerindeki imkanlar doğrultusunda “rack mount” kasayı Legolardan tasarladılar ve Harddiskleri bu kasaya monte ettiler. Nasıl monte ettikleri resimlerde mevcut zaten.

Sonuç olarak başarılı olup olmadıklarına dair birşey söylememe gerek yok sanırım, çünkü internette elimizi nereye atsak google’a çarpıyoruz.

Şahsi görüşlerim şu yönde: Elimizde kısıtlı imkanlar olabilir, yaptığımız işler için bize gülebilirler, ancak yaptığımız işin arkasında durursak neden biz de bir gün bir google sahibi olmayalım? Google günümüz için “uç” bir örnek olarak görünebilir, ancak bugün Facebook inc’in Google’ın tahtını salladığını (altı üstü Zuck tarafından kurulan bir websitesi olarak olaya bakabiliriz) görüyoruz. Sözün özü başarılı olmak için illaki sağlam bir yatırıma ihtiyacımız olmayabilir, bizim için en başarılı yatırım fikirlerimiz ve bu fikirleri ne kadar gerçekleştirdiğimizdir.

Kaynak: orjinal google saklama kapasitesi

2 comments on “Legolardan Hard Disk Yuvası

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir