Neden Ezberliyoruz ki?

Günün birinde Albert Einstein’ın bir meslektaşı ona telefon numarasını sorar. Einstein bir telefon rehberi alıp numarasına bakar. Meslektaşı “Kendi numaranı bilmiyor musun?” diye sorar ve şaşırır.
“Hayır” der Einstein ve ekler, “Bir kitaptan kolayca bulabileceğim birşeyi neden ezberleyeyim ki?”
Aslında Einstein 2 dakikadan daha kısa sürede bulabileceği hiçbirşeyi ezberlemediğini açıklamıştır.
Dünyanın en zeki insanlarından biri olarak kabul edilen Einstein bile kolayca ulaşabileceği bilgileri ezberlemekten kaçınıyorsa biz neden hala ezberlemek zorundayız?

Eğitim gördüğüm okuldan örnek verecek olursam bir programlama dersini geçebilmek için programlama dilinin syntax’ını ezbere bilmek zorundayım ki o dersten ‘başarılı(?)’ olabileyim. Diğer yandan bölüm başkanımızın dedikleri var ki bana göre daha mantıklı, “Bir programlama dilinin tüm syntaxını ezbere bilmek sizin programlama bildiğinizi göstermez, Programlamayı öğrenmek için önce programlama mantığını öğrenmeniz gerekir.” Günümüzde hemen her bilgisayar internet’e bağlı durumda ve her türlü bilgi birkaç tıklama ile ulaşılabilir durumda. Herhangi bir programlama dilinin syntaxını internetten öğrenebiliriz, ancak önümüze konulan problemi çözmek için gerekli algoritmayı kendimiz kurmak zorundayız, o probleme kendimiz çözüm üretmek zorundayız ki önemli nokta burasıdır. Eğer beynimizi düşünerek üretmek yerine ezberlemeye programlarsak mühendislik alanında başarılı olamayız. Yine bölüm başkanımızın dediği gibi “Veri tabanı kodlayıcıları” oluruz.

Sonuç olarak, problemlere çözüm üretmek için bilgiye ihtiyacımız var elbette, ancak bu bilgiler kolay bir şekilde ulaşılabilir durumda ise beynimizi ezber bilgilerle doldurarak üretkenliğimizi yitirmek yerine düşünme payı için daha fazla yer açmak daha mantıklıdır.

Alber Einstein Anektod’unun kaynağı (ingilizce).

Categorized: Kendimce

2 comments on “Neden Ezberliyoruz ki?

  1. Pingback: PHP ile Basit RSS Ayrıştırıcı | Hasan Hüseyin Çakır

  2. Hmm bende biraz bu kafadaydım ama yanlış mı yapıyorum acaba demişimdir hep. Albert’da aynısını diyorsa doğru yoldayım demektir 🙂 teşekkürler @hasan

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir