Neden Symbian?

Günümüzde bir Andorid, bir iPhone çılgınlığıdır almış başını gidiyor. Birisi de çıkıp demiyor ki “Ulan siz kafayı mı yediniz? Hele bir durun oturun şöyle soluklanın, az iki dakika beni dinleyin“. Hah işte o biri ben oluyorum şu anda ve 2 dakika beni dinleyin lütfen:

İlk olarak nedir bu yazının amacı onu açıklayayım: Akıllı telefon çılgınlığı başladığından beridir insanların (afedersiniz ama) deli danalar gibi sağa sola (yazar burda apple storeları, cep telefonu mağazalarını vs kastediyor) saldırmasının anlamsızlığı vurgulamak, piyasadaki mobil işletim sistemlerini (mühendis olarak) karşılaştırmak ve kendi favori işletim sistemi olan Symbian’ın neden favori olduğunu açıklamaktır.

Kernel & Hardware (İşletim sistemi çekirdeği ve Donanımsal yapılar)
İnsanların gözünü boyayan Çift çekirdeki işlemciler 1-2 GB ram konusu:

Android: İSÇ (İşletim Sistemi Çekirdeği) olarak Linux Kernel kullanmaktadır. Linux Kernel PC (Kişisel Bilgisayar) Mimarisi için tasarlanıp kodlanmış bir İSÇ’dir. Piyasadaki Akıllı Telefonların büyük bir çoğunluğu donanım olarak ARM Mimarisi üzerine kuruludur. Android OS’tan ARM Mimarisi üzerinde verim alabilmek için en az 1GHz işlemciye + 512MB ram’e ihtiyacınız var; Tam verim alabilmek içinse en az Çift çekirdekli işlemci (tek çekirdek hızı >= 1GHz olmalı) ve 1 GB ram’e ihtiyacınız var.

iOS: Apple tarafından geliştirilen bu mobil işletim sistemi BSD ve Macintosh Çekirdeği tabanlıdır. BSD (Berkeley Software Distribution) de Linux gibi PC Mimarisi için tasarlanmış bir İşletim sistemidir. Android için saydığım Yüksek teknoloji ürünü donanımlar ile tam verim alınabilmektedir. Ancak Andorid OS’a nazaran ARM Mimarisine daha uyumludur çünkü Apple firması BSD Kernel’ı (XNU) kendi ihtiyaçları doğrultusunda geliştirmiştir. Yüksek teknoloji ürünü ya da yüksek sistem gereksiniminin sebebi biraz da Apple’ın yenilikçi olmasıdır. Örneğin Retina Display özelliğinin düşük işlemci ve ram kombinasyonlu iPhone’larda kullanılması pek mantıklı olmaz.

Symbian: İSÇ olarak tamamen ARM Mimarisi için kodlanan bir kernel’a sahip olan tek işletim sistemidir (burada yalan söylüyorum galiba, JavaOS var bir de ARM Mimarisi için tasarlanmış İşletim sistemi, ancak JavaOS akıllı telefonlarda pek kullanılmadığı için yalan söylemiş de sayılmıyorum esasında). Donanım olarak yüksek sistem gereksinimleri yoktur. En gelişmiş versiyonu olan Symbian Belle (Nokia Belle) 680 Mhz İşlemci (tek çekirdek) + 256 MB ram ile tam verimle çalışmaktadır. S60v5 İşletim sistemi ise daha da düşük donanımla tam verimle çalışmaktadır.

– Uygulama Çeşitliliği:
Bir Mağazada bulunan “Uygulama Sayısı”, “Uygulama Çeşitliliği” anlamına gelmemektedir!

Google Play (Android Market):
Google Play’de yer alan uygulama sayısı 400.000’in üzerindedir, peki bunun sebebi nedir? Şöyle ki: Android OS henüz standarda oturtulmadığı için 18 farklı API level bulunmaktadır. (Kullanımda olan en güncel API Level 17’dir.) Buna farklı firmaların farklı dizaynları sonucu ortaya çıkan farklı ekran çözünürlüklerini ve tabletleri de hesaba katarsak her bir uygulamanın en az 17 * 20 = 340 (yaklaşık olarak) farklı sürümü bulunmalıdır. Çünkü API Level 1 ile API Level 15 için ayrı ayrı, her bir ekran çözünürlüğü için ayrı ayrı uygulamaları derlemek gerekmektedir. Bu da yüksek uygulama sayısını açıklamaktadır. Ancak uygulama çeşitliliği açısından durum tam tersidir, Android Market’te birbirinin kopyası, çalıntısı, alternatifi olan uygulamaları da hesaba katarsak uygulama çeşitliliği en fazla 10.000 civarıdır.
Adobe Flash Player: Chrome kurmadıysanız, default browser’a eklenti olarak flash player kurmak zorundasınız.

App Store: Apple için de Android için söylediklerim kısmen geçerli. App Store’da 725.000’in üzerinde uygulama bulunmasına rağmen bir iPhone sürümü için kullanılabilecek uygulama çeşitliliği sayısı 20.000 civarıdır (yaklaşık olarak). Gerek iOS sürümleri, gerekse telefon, müzikçalar, tablet, mac uygulamaları açısından baktığımızda bu rakama ulaşabiliriz.
Adobe Flash Player: Apple Flash Player’ı desteklemiyor.

Ovi Store: Sadece Symbian Belle için 45.000 civarı uygulama mevcuttur, ekran çözünürlüğü ve kopya uygulamaları elediğimizde 10.000-15.000 arası uygulama çeşitliliğine sahiptir. Ovi Store’da instagram yoktur, insanların en büyük derdi şu anda buymuş galiba. Uygulamaları sadece Nokia firması yazmıyor, İnstagram uygulamasını yazan firma ilk olarak iPhone’lar için geliştirdi, daha sonra Android için geliştirdi. Symbian için geliştirmemiş olması o firmanın suçudur Symbian’ın değil. Her neyse, uygulama çeşitliliği bakımından Symbian Belle Android’i ezmektedir. Nokia’nın Windows ile anlaşmasından sonra uygulama çeşitliliği daha da artmıştır, Symbian cihazınıza “MS Office 2010” kurmak ister misiniz gibi bir güncelleme geldiğinde şaşırmayın, şaka değildir.
Adobe Flash Player: Nokia Browser (Symbian^3’ten beri) flash lite 4.2’yi içinde barındırıyor, eklenti/uygulama kurmanızı gerektirmiyor.

– Uygulama Geliştirme
Müthiş bi fikrim var, hadi para kazanalım!

Android:18 farklı API Level’a ve envai çeşit ekran çözünürlüklerinin her biri için uygulamanızı derlemeniz gerekmektedir, Fikrinizi gerçekleştirdiğiniz uygulama her bir cihazda desteklenmiyor olabilir, Global bir uygulama yazamayabilirsiniz. Takıldığınız konularda danışabileceğiniz insan sayısı pek azdır. Çeşitlilik fazla olduğundan geliştirme süreciniz sancılı olabilir. Uygulamalarınız Google Play’e kontrol edilmeden yüklendiğinden Android cihazlara kolaylıkla virüs yayabilirsiniz. Android pazarında uygulama pek kolay değildir, bu uygulamaların ya korsanı android market’te ücretsiz bulunur ya da korsanını bir şekilde bulup indirip kurarsınız zaten. Bildiğim kadarıyla sadece Java dili ile uygulama geliştirilebiliyor. Bu konuda aydınlatılmaya ihtiyacım var.

iOS:
Geliştirici olabilmek için belli bir ücret ödemek gerekiyormuş (iOS SDK için). Kafadan soğudum apple ürünlerinden. Zaten ürünlerini çok pahalıya satıyorsun. Neyse, Bir uygulama geliştiricisi için en sağlam pazar app store’dur. Çünkü bir telefona 2 bin lira veren insan sizin yazdığınız en dandik uygulamayı bile 2 lira verip satın alabilir. 2 Liradan 10 bin uygulama satsanız 20.000 lira para eder. Karlı bir pazardır. Bildiğim kadarıyla sadece objective-C dili ile uygulama geliştirilebiliyor. Bu konuda aydınlatılmaya ihtiyacım var.

Symbian:
Şu anda en kolay uygulama geliştirme araç gerecini sağlayan, çok farklı dillerle kod yazabilmenizi sağlayan, çok farklı platformlara uygulama geliştirmenizi sağlayan Qt SDK ve Qt Creator’a sahiptir. QT Creator Symbian, Meego, Windows Phone, PC (Windows / Linux) yazılımlarını geliştirebileceğiniz bir IDE’dir. Aynı kodları farklı sistemler için derleyip kolaylıkla o sistemlerde koşabilir hale getirebilirsiniz. Symbian OS’a uygulama yazarken desteklenen diller: SymbianC++, Java, Objective-C (başka diller de vardı şu an hatırlamıyorum). Ovi Store’da uygulama satabilirsiniz elbette ancak google play ya da app store kadar size para kazandırmayabilir. Ancak uygulama yazma konusunda sürekli danışabileceğiniz bir Nokia Developer forumu mevcuttur. (Symbian desteğini çekeceğini açıkladıktan sonra büyük kan kaybı yaşasa da Nokia hala ayakta tutuyor bu forumu, developer’lara destek vermeye devam ediyor).

– Telefon Ömrü
Hangi sıklıkla telefon yenilenir?

Android: Android OS’lu telefonlara gelen her bir güncellemenin ardından yeni donanımlar desteklenir hale geliyor, daha kaliteli bir işletim sistemi yazılıyor ancak şuna dikkat edilmiyor: E biz Android 4.2’yi çıkartıyoruz ama biz bu adamlara en fazla Android 3.0’ı destekleyebilecek donanımlı bir telefon sattık(!)? Ne olacak bu durumda? Ne olacağı var mı, çözüm basit: Eğer Android 4.2’yi kullanmak istiyorlarsa yeni bir telefon alacaklar… Bu da yaklaşık olarak 12 ayda 1 yeni telefon almak anlamına geliyor. Biz Android OS kullanan telefon üreticileri olarak ucuza satıyoruz kardeşim diye bir savunma yapacak olanlara peşinen cevap vereyim: “Dandik, Ucuz, Çin Malı donanımları” telefonlara ekliyorsunuz zaten, 1 Metreden (yaklaşık olarak bacak boyumuz, telefonu cebe koyarken hani) düşürünce android cihazların ya ekranı kırılır, ya k*çı başı oynar, ya da bir şekilde bozulur (Her model için geçerli olmasa da çoğunluk böyledir). Kısacası Android telefonların ömrü en fazla 1 yıldır. 1 Yıl sonra yenilemezseniz “fiyakanız” kalmaz.

iOS: “Apple kullanmak ayrıcalıktır!” gibi bir durum var ortada, iPhone’lar zenginlik göstergesiymiş gibi her ortamda özenle kılıfında kullanılmalıdır, küçücük bir çizik alırsa o iPhone artık beş para etmez. 1 Metreden düştüğü anda ekranı tuzla buz olan bu telefonlar o kadar özelliğe ve o kadar yüksek fiyata rağmen kolaylıkla kırılabiliyorlar. Yeni modellerin çıkması ile elinizde kalan eski modeller “fiyakanızı” bozabileceğinden hemen hemen her sene yeni modeli almanız gerekmektedir. Kısacası ömürleri 1-2 yıldır.

Symbian: Nokia tarafından üretilen bu telefonların “yokedilmezlik” gibi bir özelliği mevcuttur (Bkz: 3310). Nokia’nın ilk Symbian^3’lü telefonu olan N8 bu ünvanı devam ettirenlerden. Teknolojik oyuncaklarını hor kullanan birisi olarak 2 Yıldır N8’ime dış görünüşü haricinde (kasası ve kulaklık girişindeki plastik kısım) zarar veremedim. Yeri geldiğinde 2-3 metre yükseklikten düşürdüm (sert zemine), yeri geldiğinde “artizlik olsun diye” kaldırıp masaya fırlattım. Kullanıcıyı ilgilendiren kısım olan “dokunmatik ekran”da 1-2 adet kılcal çizik dışında birşey yok (o çizikler de dikkatli bakıldığında ancak belli oluyor). Nokia’nın Symbian^3 yüklü ilk telefonu olan N8’in işletim sistemi ilk başlarda pek stabil değildi, Donmalar yaşanıyordu ancak telefonu yeniden başlatınca sorun kalmıyordu. Telefonu haftada 1 yeniden başlatmam gerekiyordu. Daha sonra Symbian Anna güncellemesi geldi ve bir anda telefon hız kazandı (donanımda bir değişiklik yok haa, telefonun işletim sistemi güncellendi sadece) Symbian^3’e göre daha hızlı olan Anna pek stabil çalışmıyordu. Geçiş dönemindeki bir işletim sistemi olduğu belliydi. Ardından benim son sürüm olarak nitelendirdiğim Symbian Belle (daha doğrusu Nokia Belle) geldi. Aynı donanım üzerinde harikalar yaratan bir işletim sistemi olan Symbian Belle gözüme girmiş durumda. Kısacası Symbian telefonunuzu güncel tuttuğunuz sürece ömrü 3-4 sene(hatta daha da fazla)’dir. (Keşke Nokia firması Symbian’ın geliştirilmesini 2015’te sonlandırmayacak olsa…)

– Pazarlama Stratejileri
Bu telefonları neden satın alıyoruz?

Android: Arkasında bir dünya devi olan “Google Amca” var, Google’ın arkasında olduğu hiç birşey kötü olmaz mantığı ve süslü püslü tanıtılan hi-tech donanımlar yüzünden Android cihazlar büyük bir sükse yarattı diyebiliriz. Kalitesiz Mal kullanımı sonucunda ortaya çıkan “ucuza akıllı telefon” olayı insanların gözünü boyamaya yetti de arttı bile.

iOS: 3 kuruşluk malı 1 kuruş karla 4 kuruşa satmaya kalkarsanız insanlar o malı ucuz kabul eder ve pek oralı olmaz. Ancak 5 kuruş bile etmeyecek olan o 3 kuruşluk malı 10 kuruşa satarsanız insanları kapınızda kuyruğa dizersiniz. Esasında çok az farklılıklar içeren bu telefonları her seferinde yeni birşeyler eklemişçesine piyasaya sürebilirsiniz. Hatta iPhone 4G’nin çıktığı zaman Türkiye’de bir çok insan “4rd Generation iletişim metodu”nu (ortada olmayan bir standardı) desteklediğini zannedip satın almıştı. İnsanların bilinçsizliği ve i-ürünlerini kullananların “fiyakalı” oluşu bu ürünlerin fazla satmasının en başında geliyor.

Symbian: Nokia; Uzun ömürlü, 7’den 70’e herkes için en optimum (hem kullanım hem de fiyat) telefonları ürettiği halde insanları göz boyayan reklamlarla kandırmadığı için batacağı düşünülen firmadır. Ulan Nokia firması ben artık telefon üretmeyeceğim diyip sadece yedek parça fabrikalarını ayakta tutsa bile yıllık ciro olarak 5 yıl boyunca apple’ın iphone satış fiyatıyla kapışacak kapasitede piyasada telefonu olan bir firmadır. Böyle bir telefon devinin batacağını düşünmek saçmalıktan öte bir konu değildir.
Nokia’nın Akıllı telefon (smartphone) piyasasına girişi esasında S60v5 ile oldu. 5800 xm modeli peynir ekmek gibi satılan bir model oldu ve kızılay dağıtıyormuşçasına herkesin elindeydi. 2010 yılının ilk çeyreğinde Symbian^3’ü ve ilk Symbian^3’lü telefonu olan N8’i piyasaya sürerken bir yenilik getirmeliydi telefon piyasasına! Bu sorunu “Carl Zeis 12 MP Lens”li kamerayı telefona ekleyerek çözdü, bu telefonu da çok fazla sattı. Dijital Fotoğraf Makinesi + Telefon kavramını akıllı telefon piyasasına sokamamış olsa da bu konuda çalışmaları devam ediyor (Bkz: 808 pureview). Şu karşılaştırma sitelerinde çok güldüğüm bir konu var buraya yazmak istiyorum. iPhone’lar kamera konusunda N8’den daha iyiymiş, çünkü iPhone’larda 3x dijital zoom varmış! (Ulen değerli site sahipleri N8’de 3x Optik Zoom mevcut, lütfen bu konuyu dikkatli araştırıp sitenize yazın!).

– Teknik Servis Konusu
Telefonun bozulduğunda ne yapacaksın?

Android: Türkiye’de en fazla Android cihaz satan markalar HTC ve Samsung olarak görünüyorlar, HTC’nin Türkiye’de yaygın teknik servis ağı mevcut değil malesef. Samsung’un Türkiye’de yaygın bir teknik servis ağı mevcut ancak daha önce bir telefondaki aynı hatayı 3 kez üst üste bildirdiğim ve 3. kez gittiğimde “değiştirme” talep ettiğim halde telefonu gerisin geriye yolladılar sağolsunlar varolsunlar, o gün bu gündür Samsung’la görüşmüyorum.

iOS: Türkiye’de “yetkili teknik servis”i bulunmayan gözü yukarlarda olan Apple firmasının fantastik ürünüdür, cihazınız arızalandığı anda ya yurt dışına yüksek kargo bedelini ödeyip göndereceksiniz ya da kargo parasını telefon tamircilerine ödeyeceksiniz… Parçaları da genelde stoklarda olmaz, çıkma takarlar, yedek parçası olmaz falan filan sıkıntısı çoktur yani bu konuda.

Symbian: Nokia Telefonlar için “yokedilemez” dedik ama ara sıra hatalı olanları da olmuyor değil. Örneğin N8’in ilk çıkan serisindeki her 10 telefondan 6’sı yazılım hatalı olarak gelmişti ülkemize. Bu telefonlar alınır alınmaz garantiye gönderilip yenileriyle değiştirildiler. N8’den ilk başlarda zarar etmiş bile olabilir Nokia firması. Yedek parça konusunda sıkıntı çekmeyeceğiniz bir markadır, (eğer 10 yıllık bir telefonda ekran değiştirecekseniz 50-100 lirayı gözden çıkartmanız gerekebilir ki telefon o kadar etmiyor bile 😀 ).

Diğer Mobil İşletim Sistemleri

Maemo / Meego
Nokia firması tarafından ilk olarak N900 isimli modelde daha sonra da (N8’in üst modeli sanılan) N9’da kullanılan Linux Kernel tabanlı bir işletim sistemidir. N900 modelinde 1 GB ram ve 1 Ghzlik işlemci mevcuttur. Bu 2 model esasında Nokia’nın piyasaya sürmeyi düşündüğü “tablet bilgisayarlar”ın temelini oluşturuyordu. Android cihazların piyasayı çok hızlı ele geçirmesinden midir, yoksa Nokia’nın bu piyasaya girmekten çekinmesinden midir bilinmez ama bu 2 telefon da gayet sağlamdır. Meego yüklü N900’e VirtualBox kurup bu VirtualBox üzerinde “Backtrack 5″in ARM için derlenmiş versiyonunu çalıştırabilirsiniz (Denenmiştir). Türkçesi: Linux yüklü bir mobil cihazda çalışan sanal makina üzerinde başka bir linux dağıtımı çalıştırma işlemi.

Windows Phone 8
Mobil işletim sistemi olarak geleceği en parlak görünen işletim sistemidir. Şöyle ki: Yılların yazılım devi olan Microsoft firması daha önceden bu piyasaya yönelik ürünler geliştirmişti ve günümüzde hala kullanıyoruz. El terminalleri, ATM’ler, Cep telefonları vs için zamanında “Windows CE” isminde yeni bir işletim sistemi yazmışlardı (Kimileri bu işletim sisteminin bir “Windows Mini Edition” olduğunu iddaa etse de alakası bile yok). Windows Mobile sürümleri ile “cep bilgisayarları” piyasasını iyi bilen bir firmadır. Ayrıca Cep Telefonu devi olan Nokia ile ortaklıkları mevcut Microsoft’un. Bu da Windows Phone 8’in geleceğinin parlak olduğunun bir göstergesidir. Ancak zaman neler gösterir bilinmez.

Blackberry OS
Blackberry’ler hakkında detaylı bilgiye sahip değilim. Hiç kullanmadığım için bu konuda yorum yapamıyorum malesef.

Sonuç olarak;
Herhangi bir teknolojik ürün alırken “moda” olanı “araştırma yapmadan” ve “kulaktan dolma bilgilerle” satın almak sizi fiyakalı gösterebilir (yazar burda kıs kıs gülüyor) ancak bütçenizde çok ciddi açıklara sebep olabilir. Ayrıca “popüler olan iyidir, en pahalı olan en kalitelidir” gibi anlayışların gerçek olmadığı bir dünyada yaşıyoruz, siz siz olun iyice araştırma yapmadan hiçbir ürünü satın almayın.

Not:
Burada yazan her türlü bilgi kişisel araştırmalarım ve kişisel deneyimlerim sonucunda elde edilmiş bilgilerin bir derlemesidir. Bir yerlerde kullanacaksanız kaynak gösterin; size değil bana saldırsınlar bu sözlerimden dolayı 🙂 Gerçekler acıdır!..

Categorized: Symbian

45 comments on “Neden Symbian?

 1. Öncelikle yazı için teşekkürler gayet başarılı olmuş ama aklıma takılan bir kaç soruyu sormadan edemeyeceğim 😉 Androide direkt olarak Linux kernel kullanıyor demek yanlış olur bence. Dalvik VM kullanmaktadır. Multi tasking sistemi ilk mobile uygulayan Symbian (2003) neden gelişim sürecinde geride kaldı? Neden tuch arayüzlerde bu kadar başarısız oldu? Madem bu kadar yıkılmaz bir os idi neden Nokia desteği kesti? ve son olarak Symbian kerneli neden JPEG formatında bir resmi okurken her defasında 1px okuyor 🙂

  • İlk olarak, Linux Kernel; sistem kaynaklarını (yani donanımı) yönetiyor (sistem çağrıları, sistem apileri ile) Dalvik Sanal Makinesi Android OS ile Linux Kernel’ın üzerinde oturuyor. Dalvik Sanal Makinesi ve Kütüphanelerin üzerinde de Uygulama Katmanı mevcut, Bu katmanın üzerinde çalışıyor son kullanıcı programları. Yani Son kullanıcı bir uygulamaya tıkladığı anda cevap alabilmesi için 3 katman’da hiyerarşik olarak haberleşme olması gerekecek ardından cevap yine bu katmanlar aracılığıyla geri iletilecek. Bu yüzden düşük donanımlı cihazlardan verim alınamıyor. Linux Kernel kullanılmasının sebebi ARM için sıfırdan Kernel yazmak istememeleri olabilir, ya da Pazarlama Stratejileri gereği de olabilir, o kısmı bilmiyorum.

   Symbian’ın sağladığı mobil cihazlar için sistem kaynakları yönetimini diğer işletim sistemleri sağlayamıyor evet, multitasking’i mobile ilk getiren symbiandır evet, ancak neden pazar olarak bu kadar geride kaldı bu soruya cevap vermek gerçekten zor, bir çok etken olabilir. Ancak bana göre diğer cihazların popülerleşeceğini düşünmemiş olabilir. Bir PC – MAC karşılaştırması yapacak olursak Apple çok fazla ürünleri satmıyor. Bu durumda iPhone da fazla satmaz gibi düşünmüşlerdir belki.

   Nokia desteğini kesmedi. Microsoft ile yaptığı anlaşma gereği Symbian OS’lara desteği 2015 yılının sonunda keseceğini bildirdi. Ancak şöyle bir konu var, Symbian Belle’den eski sürümlerin kaynak kodları açık iken Belle’nin ismini Nokia Belle yapıp kaynak kodlarını gizledi. Yani Symbian isminden kurtuldu bir nevi. İlerleyen günlerde Symbian temelli “Nokia Belle” yi “Nokia OS” vb gibi bir hale dönüştürebilir, Microsoft’a verdiği sözden de dönmemiş olur. (Ama bu kısım benim Nokia’dan yapmasını beklediğim kısım :D)

   Dokunmatik olarak Nokia N8’in ekranları iPhone’larla kapışacak türdendir, (Symbian ^3 ve sonrası yani) iPhone’lar 10 üzerinden 10 alıyorsa, N8 10 üzerinden 8 alır dokunmatik olarak.

   Resmin uzantısı JPEG şeklinde mi yoksa JPG mi? 1 px’ten kastınız: asda.JPEG uzantılı resmi 1px * 1px şeklinde gösteriyor demek mi? Bu konuyu açar mısınız?

 2. Tebrik ederim Hasan.. Çok başarılı bir derleme bence. Benim “cep telefonları” konusundaki yaklaşımımı, düşüncelerimi az çok bilirsin. O yüzden tüm bu anlatmış olduklarına sonuna kadardan 1 eksik olarak katılıyorum: keşke Sony-Ericsson u da inceleme altına almış olsaydın 🙂

  • Hasan arkadaşım, “akıllı telefon çılgınlığı”ndan önce Sony-Ericsson’un K ile başlayan telefon serileri gayet kaliteliydi, hatta ben K750i almayı istemiş ama alamamıştım 😀 O telefonlarda kullanılan işletim sistemi neydi biliyorsan söyler misin?

   Ayrıca yukarıda Android telefonlar için yazdıklarım Sony-Ericsson için de geçerli, “Kendi İşletim Sistemlerini” yazmak yerine Android kullanan bizden değildür 🙂

   • K750 ye ben de çok yeşillenmiştim ama alamamıştım; kardeşime aldığımızda da, ne yalan söyleyeyim, kıskanmıştım :)) Sony-Ericsson un kendi işletim sistemiydi diye biliyorum. Detaylarından haberim yok, telefon dünyasını hiç ama hiç araştırmış biri değilim :))

 3. Nokia neden symbianı bıraktı diye sorulan soruya yanıt vermek istedim. Sanırım çoğu kimse gerçeği bilmiyor.

  Nokia symbianı kendi isteği ile bırakmadı aksine şirket içinde büyük tartışmalara yol açacak şekilde zoraki alınmış bir kararla ileride açıklayacağım nedenden dolayı ağırlığını windowsa vermek zorunda kaldı. Ama zaten 2016 sonrası destek kesilecek olanda dikkat ederseniz symbian’dır ama Belle değildir. Çünkü Nokia symbian ile belle’yi isim olarak zaten daha önceden birbirinden ayırmıştır. Kısacası desteği 2016 da kesilecek olan sistemin adı symbian’dır belle ise nokia’ya göre zaten symbian olarak adlandırılmamaktatır. Çünkü onun adı sadece Belle dir symbian belle diye birşey yoktur. Dolayısıyla 2016 da sonlanacak olan sitem symbiandır ama belle değildir.

  Nokia neden böyle işler yaptı sorusunun cevabına tekrar dönecek olursak
  bunun cevabı şirket içindeki amerikalıların nokia hisselerini ele geçirerek şirkete ceo olarak stephen elop u getirmeleri ve onunda yine şirket içindeki amerikalıların talebi doğrultusunda microsoft windows temelli cihaz üretimi kararı almasıdır fakat bu karar şirket içinde şirket içindeki finli ortaklar tarafından ve hatta fabrikalardaki çalışanlar tarafından bile şiddetle en başından beri eleştirilmektedir . O yüzden şirket içindeki finliler bugün dahi şiddetle belle üzerinden devam edilmesini istemektedirler ve nokia’nın kendi işletim sistemi üzerinden devam etmesini ısrarla savunmaktadırlar ve zaten bu nedenle nokia tarafından belle terk edilmemiştir ve geliştirilmeye devam etmektedir dolayısıyla alınacak gerçek kararlar henüz hala alınmamıştır kısacası Nokia her an yeniden windows üretimini sonlandırmasada ağırlık merkezini kaydırabilir çünkü herşeyden önce Nokia içerisinde yığınla Nokia’nın windows yerine kendi işletim sistemi üzerinden devam etmesini savunan şirket yöneticisi vardır.
  Zamanında dahi Nokia’nın iphone veya android karşısında geri kaldığını düşünmüyorum çünkü daha 2009 yılında nokia tarafından n900 üretimi başladığında iphone 3 ile n900 karşısında her yönden gerideydi ekran çözünürlüğü açısından bile n900 iphone nun çok önündeydi ve bunun hemen ardından o sıralarda intel ile birlikte tasarlanmış olan meego işletim sistemi nokia tarafından ana işletim sistemi yapılacaktı ki o sırada gizlş çalışma sonrası firmayı içten feth eden amerikalı ortakların baskısıyla (büyük bir ihtimalle amerikan hükümetininde işin içinde olması nedeniyle) Nokia meego yu bırakıp microsofta dönmek ve onunla anlaşmak zorunda bırakılmıştır.
  Dikkat ederseniz meego kullanan N9 üretilip üretilmemesi çok sürümcemede bırakılarak aslında çok daha erken üretilebilecekken finli ortakların baskısıyla pratikte meego dan nasıl bir sonuç alınacağı görülmek istendiği için üretilmiştir.
  Bazı arkadaşlar dikkat edecek olursa aslında n9 epeyce bir daha erken üretilebilecek haldeyken bile geç üretildiği zaman dahi onun android in üzerinde bir sistem olduğunu hatırlarlar. Tek sorun işte yukarıda bahsettiğim nedenden dolayı arkasının getirilmemiş olmasıdır.

  Sonuç olarak nokia zaten bu pazarda teknolojik olarak hiç geriye düşmedi iphone 3 zamanında bile ondan iyi bir cihazı ve işletim sistemi n900 maemo ile vardı, ve ondan sonra eğer amerikalıların içten müdahelesi olmasaydı nokia’nın yine n9 meego ile yine iphone4 ten üstün bir cihazı ve işletim sistemi yine vardı. Kısacası amerikan müdahelesi olmasaydı nokia bugün meego ile yine dünya lideriydi.

  Sonuca gelecek olursak bugün windows 2013 yılı itibarı ile hala geri ve oturmamış bir sistemdir android ve iphone un işletim sistemi olarak gerisindedir lakin bun karşılık bir belle işletim sistemi olarak android ve iphone un gerisinde değildir çoğu yerde onlardan pratik ve daha iyi çözümler sunar ve bunun gayet farkında olan Nokia’nın belle’yi rafa kaldırması söz konusu değildir zira windows ile bir yere varılamayacağı ortadadır şirket içindeki ameriklıların baskısı bu nedenle eninde sonunda kırılacaktır işte o zaman nokia’nın zaten şu anda da teknolojik olarak sürekli update ederek ve geliştiricilerini barındırarak ayakta tutmaya çalıştığı Belle ye daha güçlü cihazlarla dönüş olacaktır o zaman ekran rezülasyonlarında oynamaya gidilen bir belle ve yeni cihazlarla ve bugün aslında Belle de olmayan instagram gibi viber gibi üç beş program desteğide gelmesi ile birlikte bir anda nokia kendine yine bir kulvar bulabilme hesapları içindedir bu yüzdende 2016 denen tarih aslında nokia’nın microsoft ile anlaşmasının dolduğu tarihtir herşey o zaman Belli olacaktır

  • Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Bir Nokia N8 kullanıcısı olarak şunu da ekleyeyim: İşletim sistemim ilk aldığımda Symbian^3’tü daha sonra Symbian Anna güncellemesiyle Android’de olan özellikler cihazıma eklendi, ardından Belle güncellemesi geldi ve bu düşük özellikli cihaz bile (670 MHz hızında işlemci, 256 MB ram) android cihazlardan daha verimli hale geldi. Şu anda Belle sp1 kullanıyorum ve intel’in 2. nesil i serisi (ve sonrası) işlemcilerinde olan bir özelliği (Wireless Cristal Display özelliğini) bu düşük özellikteki cihazımda kullanabiliyorum. Bu özellik kablosuz bağlantı sayesinde cihazı Akıllı televizyonlara bağlayıp kablosuz bir şekilde film-müzik-resim gösterimini sağlamaktadır. Belle sp1 ile gelen diğer özelliklerden bir başkası ise (diğer hiçbir mobil işletim sisteminde yok) VPN bağlantı desteklemesi. Neden VPN önemli derseniz bugün büyük şirketlerin tamamı kendi ağlarına çalışanlarının uzaktan bağlanması için VPN server’larını kullandırtmaktadır. Yani o şirketin sunucularına erişim izniniz olsa bile 2 aşamada bağlanabiliyorsunuz. Bunu da VPN (Virtual Private Network, Sanal Gizli Ağ) üzerinden yapıyorsunuz. Bir kişi ofisindeki dosyalarına cep telefonu üzerinden bağlanmak istediğinde bilgisayarını açıp önce VPN’e sonra iş yerine bağlanmak zorunda kalıyordu, ancak Belle cihazlar ile bu sorun aşılmış görünüyor.

   Hem sizin hem de benim yazıda bahsettiğim gibi Nokia firması Symbian’ın fişini 2016’da çekecek ancak akıllı bir hamle yapıp Symbian Anna’dan sonra gelen güncellemeye “Belle” ismini verip bu fiş çekme mevzusundan çok emek verdiği işletim sistemini kurtardı.

 4. Pingback: Nokia Belle Refresh’in Getirdikleri ve Götürdükleri | Hasan Hüseyin Çakır

 5. Makale için ellerinize sağlık.
  Aslına bakarsanız, en kolay uygulama geliştirme ortamı Andorid ‘te. Zaten çoğunlukla JAVA (kaç kişi Native C++ kullanıyor ki Android için) kullanılmakta ve zaten JAVA başlı başına kolay bir dil(C++ ‘a göre.)

  Benim için de Symbian ‘ın yeri ayrıdır. Halen daha 5800 kullanıyorum ve NOKIA ‘nın kullanamadığım birçok telefonu içimde ukte olarak kalmıştır. Zamanında NOKIA telefonlar için uygulama geliştirme ile uğraştım. O zamanlar QT falan yoktu. Carbide geliştirme ortamını, telefona uyumlu SDK ‘i falan kurar Symbian C++ ile uygulama geliştirilirdi. Ama inanın bu SYmbian C++, kişinin anasından emdiği sütü burnundan getirir. Yülzerce sınıf, binlerce fonksiyon falan. Yani benim boyumu aşan bir işti. Zaten Türkçe kaynak hiç ama hiç yoktu. (Ki halen daha Symbian ile ilgili Türkçe kaynak yok.)NOKIA, Symbian ‘ın fişini çekince de, heves falan kalmadı, öylece bıraktım.

  Vehasıl kelam, Symbian halen daha en baba işletim sistemidir. Bugün bile sıfırdan başlansa ve geliştirilse (çok iyi bir pazarlama stratejisi ile), diğerlerinin sonu olur. Microsoft ‘un ALlah belasını versin diyorum, başka da birşey demiyorum.

  Diyeceğim şu ki:
  Symbian candır, Symbian vefalı bir sevgilidir, Symbian çok yakın bir dosttur. 😀 😀 😀

  • Symbian için Uygulama geliştirmek eskiden ölümdü evet 🙂 Ancak S60, S40 vb sürümler Java destekliyordu, “Jad uzantılı” oyun dosyalarını kurup oyun oynayabiliyorduk. Native kod yazma konusunda haklısınız, SymbianC++ cidden ölüm 🙂

   Şu anda Nokia Symbian’ı bitirmedi zaten. Belle adı altında korumaya aldı (Microsoftla anlaşması olduğu için)

   • SYmbian için JAVA ile geliştirilen ne oyunları ne de programlara hiç ısınamadım. Arayüz olarak da çok berbat görüntüleri vardı. Ama Symbian C++ ile harika oyunlar, program yazılabiliyordu. Bu yüzden hiç JAVA ile uğraşmamıştım. Ki N70 telefonumda N-GAGE oyunları oynamışlığım vardır. Şimdinin Android oyunları kadar kaliteliydiler. 😀

    Halen daha tüm bu kaynakları saklarım. Onlarca PDF dosyası, CHM dosyaları, Carbide IDE, SDK ‘ler falan halen daha duruyor. 😀 😀

    İnşallah Symbian eski şaşalı günlerine geri döner…

    • Symbian ismiyle dönemeyeceği kesin 🙂 Ancak “Belle” olarak geri dönüşü muhteşem olacaktır.

     • arkadaşlar nokia fun boy’ları olarak siz neyin kafasını yaşıyorsunuz, neler yazdıklarınızın farkında mısınız? Ben de eski bir nokia kullanıcısı ve seveniydim, ayrımım c6 yerine galaxy ace’ı seçmekle başladı. Bugün bakıyorum da iyi ki de öyle yapmışım. Bu kararı almamda yazılım geliştirmek istemem ağır basmıştı ki android’in sunduğu geliştirme ortamı daha kolay ve sizin belirttiğinizin aksine kaynak daha çok.

      maalesef(maalesef diyorum ben de eski nokiacılardanım) nokia dokunmatik furyayı yakalayamadı, çeşitlilik sunamadı. Nokia’nın dokunmatik deneyimi sanki bir önceki klasik tuşlu hali gibi bir tat bıraktı halen de bırakıyor maalesef. Tabii bu geri kalmışlığın önemli sebeplerinden birisi de pazarlama da etkinlik ortaya koyamaması da cabası nokia’nın.

      Windows phone8 iyi bir atılım şuan eksikleri var ama zamanla ve çıkan orta sekment modellerle yaygınlık kazanmaya başlayacak ama 5 yılı bulabilir bu.

      Eyvallah emek çekmişsin düşüncelerini belirtmişsin fakat yanlış ve kaba taslak yaklaştığın çok konu var: marketteki uygulama sayıları gibi. Basitinden sandığın gibi play google’da her android sürümü için bir uygulama defa kez yayınlanmıyor hatta yazılımcı olanaklardan yararlanmayı bilirse tablet için bile ayrıca uygulamayı yayımlaması gerekmiyor. Yine kullanım ömrünü çok kısa biçmişsin anroid için (ios tarafında sana katılıyorum) oysa bilinçli olarak davranan bir tüketici için gayet uzun ömürlü ve halen yeni android sürümlerini stabil çalıştırabilen modeller mevcut örn galaxy s2 gibi.

      bence fun boy’luğu bırakıp gerçekçi yaklaşmanız gerek, bükemediğin eli öpeceksin android’in bu konuda hakkını vermek gerek, sysbian belle vs bu trendi yakalayamadı yakalayamaz da. nokia bu nokta da windows phone’a yatırım yaparak akılcı davrandı umarım pazarda yer edinirler rekabet ve çeşitlilik artar böylece

     • “Fan boy” mu? yazının tamamını okuyamadın ya da tam olarak anlayamadın. Bence android telefonunla angry birds oynamaya devam etmelisin, boşver mühendislik yaklaşımlarını falan. Ayrıca herkese tavsiye etmeye devam et o müthiş(?!) işletim sistemi olan androidi…

 6. adamım yazıyı okumakla kalmadım yorumları da okudum,
  yazılanları da anladım zira çok derinlik ihtiva etmiyor,
  senin boyun kadar teknik kitap okudum/okuyorum,
  Andry birds’e sen devam et zira bir kaç kez oynadım ama sen oynamakla kalmayıp link’den devam edebilirsin ve de fun boy’luğunu 2’ye katlayarak: http://www.chip.com.tr/haber/nokia-ile-angry-birds-keyfi_28536.html

  tabi ki bu son mesajım, seninle tartışmaya girmeyeceğim ;]

 7. Fan boy iması yapan arkadaşlara cevabım olacak

  Yukarıda yazanlarda fanboy luk göremiyorum olanları yazmışız ve Nokia ise kendi iç dinamiklerindeki oynamalar sonucunda istemeyerek symbian’ı bırakmak zorunda kaldı ve nedenlerini de yazdık hala yüzeysel yazmışsınız yok fanboy sunuz vs gibi çocuk yaklaşımlarına gerek olduğunu sanmıyorum çünkü kimse birilerine android i bırakıp symbian’a dön dememişken o birilerinden fanboy imasını anlamsız buluyorum. Basit olarak nokia içeriden hisselerinin ele geçirilmesi nedeniyle mecburen stephen elop ve cephesinin talimatlarına uymak zorunda kalmıştır. Yoksa megoo ya gelmeye bile gerek yok 2009 da N900 de kullanılan maemo bile android ten üstündür benim gözümde ve android in yaptığı her işi ama her işi yapabilmesinin yanında yapamadığı en az 20 özelliğini sayarım ben maemo’nun ve bunları fanboyluk yaparak söylemiyorum yeterince süre galaxy s3 te kullandım iphone ise yıllardır kullanırım ve bana göre iphone androide tercih edilecek bir sistemdir ayrıca bunuda belirtmekte fayda görüyorum. Ben eğer geliştirilmiş bir symbian veya geliştirilmeyi bırak 2009 daki haline hiç el değmeden yeni ve güncel cihazlar ürettiğin bir maemo bile android den daha iyidir. Lakin tüm bunlar böyle devam edmedi çünkü Nokia mecburen dönüşler yaptı ve zorla microsoft a üretim yapması amerikan sermayesi tarafından kabul ettirilerek boyun eğdirildi.

  Bu işin gerçeği budur fan boy vs meselesi veya dokunmatiğin geri kalması gibi şeyler yanlıştır eğer nokia dokunmatiği zayıftı vs ifadelerine kapılacak olursak 2009 senesinde iphone un en üst rezülasyonlu ekranı hangisiymiş ve pixel yoğunluğu kaçmış birde nokia nın en üst rezülasyonlu modeli hangisiymiş ve pixel yoğunluğu kaçmış onu araştırmak lazım derim.

  • Değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Bazı insanlar gerçekleri kabullenmekte çok zorlanıyorlar. 3 yıldır Nokia N8 kullanıyorum, bu telefon çıktığında Iphone 3G vardı sanırım piyasada. Bu telefon 4S’le bile kafa kafaya bir telefondur. Her ne kadar donanım özellikleri düşük olsa da.

 8. Piyasada şu an Android işletim sistemi denilince akla gelen marka Samsung, Samsung denilince de akla gelen telefon modeli Galaxy.

  Samsung Galaxy S3 ve hatta bırak onu, benchmark testlerinde rakip tanımayan Samsung Galaxy S4 telefonu ile, şu an benim -sözümona- dandik(!) Nokia telefonumla yaptığım gibi rehberinden bir Türkçe ismi sesli olarak internet desteği olmadan arasın ya da telefonuna saat kaç diye sorsun herhangi bi Android kullanıcısı, başarabilirse o zaman bu “İşletim sistemi üstünlüğü” tartışmasına kaldığımız yerden devam ederiz. Buyrun, hodri meydan!

 9. Sayın Hasan hüseyin bey ben symbian işletim sistemini nokia 5800 ile kullanıyorum.bunun ile ilgili acil olarak bilgiye ihtiyacım var gerektiğinde ücreti karşılığı sizinle nasıl iletişim kurabiliri. ************* email adresim ********** tel numaram

 10. bilgi ihtiyacım şu şekilde nokia 5800 ile yapılan bir video çekim tuşa basıldıktan sonra tekrar kapatılma tuşu basıldığında 1 saniye dahi çekim olsa bunun cep telefon kayıtlarında bulunabileceği ve bu kayıdın da hangi programlarla ortaya çıkabileceği ve kayıt yapılıp silinme olmuş olsa dahi bu kayıdın oluşturulma tarih saat logunun da tutulduğu dosyaların ortaya çıkartılabileceği konusunda teknik bir bilgilendirme raporuna ihtiyacım olduğu bu konuda yardımcı olabillir misiniz veya olabilecek bir mühendislik grubu şirketi var mıdır? cok teşekkür ederim

  • Bu konuyla ilgili veri kurtarma şirketleri ile görüşebilirsiniz, ancak bir kaç saniyelik kayıtlar ram bellekte tutuluyordur büyük ihtimalle, yani henüz hard belleğe kopyalanmamış olduğu için kurtarılma gibi bir durumu olmaz. Symbian bu konularda biraz eksik kalıyor sanırım.

 11. Bu yorumdan sonra en yeni yorumun tarihi aralık 2013 🙂 epey güncel ama maalesef symbian os ve meego öldü artık markete uygulama yükleyemiyor ve var olan uygulamanızı da guncelleyemiyorsunuz bi mühendislik ogrencisi olarak bu durumu üzücü buluyorum resmen androide IOS’ a ileride rakip olacak diye Nokia’nın özellikle de symbianin bitirilmesi çok acı.Hâlbuki symbian’in geri kaldığı falan yoktu gayet güzel ilerliyordu ama elop buna izin vermedi sen gidip androidin gelistirmesini bbırak o da ölür symbian gelistirilmeye desteklenmeye devam edilmedi ki geri de kalması söz konusu bilr olamadı rekabete giremeden bitirildi android de daha Jelly bean sürümüne kadar berbattı şuan arayüzler olmasa halen berbat ama symbian arayüzüne bakın uygulamaların arayüzüne sıklığınabakin bunu androidde bulbulamazsınız 2gb ramle bile doymayan donanım canavarı bi sistem hadi desem ki ya 2gb ram tuketiyor ama yağ gibi akıyor ama diyemiyorum çünkü donmalar kasılmalar kararsizliklar mevcut hala

 12. 5800 da cfw kullanoyorum ve sarj,dayanıklık,donma kasma problemi yok gayet memnum. 2009 da çıkmış bi telefon olarak günümüz telefonlarına kafa tutabilecek yapıda olması gerçekten güzel. Symbian ölmemelliydi hala seviyorum ve bitmemeli. Android içler acısı bence 4.0 lı sürümler jelly bean lar kit kat lar berbat.

 13. yaziyi ve yorumlarin hepsini okudum cok guzel yazmissiniz ben nokia 500 kullanicisiyim bundan once nokia 5800 ondan once 6300 kullandim yani nerdeyse butun surumlerini kullandim her neyse benim 5800 bozulunca (yine olsa yine kullanirim) telefoncuya gittik nokia 500 samsung ace arasinda secim yapmam gerekiyodu bende 1ghz islemcisi (cocukluk akli hala cocugum ama) oldugu icin aldim sonra sesi az geldi tabi 5800 dan sonra sesi tatmin edici gelmedi degistirmek istedim degistiremedm cok pisman oldum o zamanlar ama suan iyiki bunu almisim diyorum nokia 500 e sacmalik olarak bakiyolar cunku 1ghz islemcisi olup cpu olmayinca cogu funboylari (sozum ona) tatmin etmiyo hatta sogutuyo bende o zamanlar funboyum hala oyun severim neyse ama bu telefon oyun icin degil tamamen internet muzik vs vs olarak uretilmis ben bu telefona ufak tefek (ISTEYEN OLURSA NOKIA 500 ICIN TUM GEREKLI UYGULAMALARI SOYLER UPLOAD EDERIM) uygulamalar yukleyerek tam olarak uretilme amacina uydu orjinal halinde facebook uygulamasi yetersiz tarayici olarak html5 destegi cok guzel ama cok buglari var bunun yerine opera mobile yuklenebilir cok konustum bitiriyorum telefona alistim ve cok rahat ve stabil eksikleri olsa da ben tam bi nokia seveniyim ve developerler icin cok uygun devoloperler oldukca ben nokiadan sogumam guncelleme olmasada devoloperler var anlicaginiz secilmeye deger nokia he bu yaziyi da nokia 500 den yaziyom konu eski ama yazmak istedim cevap verirseniz sevinirim 🙂 😀

 14. Ben de Symbian İşletim sistemini uzun yıllar kullandım. en son E6-00’ı kullandım. Sizce şuan yıl 2015, NOKIA’nın hala Symbian’a geri dönme ihtimali nedir. Son güncel bilgileri verebilir misiniz?

  • Nokia’nın cep telefonu ile ilgili ürün çıkartma hakkı bulunmuyor artık. Tüm patentlerini Microsoft’a devretti. Ancak Symbian’ın son hali olan “Belle”nin “Tabletlere” gelmesi beklenebilir. Nokia tablet üretiyor şu sıralar.

  • Yani artık telefonu kesinlikle üretmeyecek mi. Nokia 2016’ya kadar isim hakkını microsofta sattı diye okudum Vikipedide. O yüzden nokia ismini telefonda kullanamıyor. Peki bu, demek değil midir 2016’dan sonra nokia kendi adıyla kendi telefonlarını tekrar üretmeye başlayabilir.? Bu arada Nokia N1 tabletin yaklaşık yarım saatlik ilk tanıtımını izleyin İzlemediyseniz.

   • Bekleyip görmekten başka şansımız yok malesef. Şu anki halini bilmiyorum Nokia’nın. N1 android tabanlı olduğu için pek ilgimi çekmedi işin açıkçası.

 15. Belle de son durum nedir son söz söylendi mi N8′ imden vazgeçemeyen bir kullanıcı olarak soruyorum herşey bitti mi yoksa küçük de olsa bir umut var mı ? Saygılar …

 16. İyi bloglar öncelikle günlerdir uğraştıgım c7’im için bişey danışmak istedim Hasan kardeşim bilgin var mıdır bilmiyorum ama yardımcı olabilirsen sevinirim.Öncelikle http://www.akinorta.com/app/instagram-for-symbian/ sitesinden Nokia c7’me instagram yüklemek için yola koyuldum sis dosyasını telefonuma aktardıktan sonra “Sertifika hatası.Uygulama sağlayıcısıyla görüşün ” adlı hata aldım sonra sertifika hackleme yolunda aptal bir yola giriştim ama bir sonuc alamadım bu uygulamayı yükleme olasılıgım nedir varsa nasıl bir yol izlemeliyim yardımcı olabilirseniz sevinirim.

 17. Ama nokia öldü symbian öldü hep o microsoft yüzünden hisse değerleri bile microsoftla anlaştığı yıl yani 2011de düşmeye başladı bu kadar tesadüf olmaz ben hala nokia n95 ve n8 kullanıyorum gayet memnunum ama symbian öldü 2012de dedikleriniz batmaz falan hikaye oldu

 18. Hocam çok güzel bir yazı elinize sağlık, hayatım boyunca sadece Nokia telefon kullandım ve en son 2011 yılında Nokia C3-01 telefonu aldım tam 4 senedir kullanıyorum 4 senede sadece kulaklık girişini bozdum daha doğrusu arkadaşım bozdu.. valla bir 4 sene daha giderse kullanırım ondan sonra bir 4 sene daha giderse yine kullanırım 😀 insanları görüyorum üstünde yırttık pırtık montla iphone 6 kullanıyorlar yaşlı adamları görüyorum ellerinde 1-2 milyarlık telefon ama daha kameranın nasıl açılacağını bile bilmiyorlar bu sadece telefon konusunda değil birçok konuda örnek verebiliriz, diyeceğim o ki Allah milletimize akıl fikir versin bizi aylık 850 TL maaş alıpta 36 ay taksitle iphone 6 alanlardan yapmasın amin.

 19. Bende hayatında çok kez symbian kullanmış biriyim . Android ve İOS’ta kullandım . Ama hiçbiri symbian kadar zevk veremedi bana . Symbianın bir havası var eskileri hatırlatan 🙂

  İOS pişmanlıktır bunu söyliyeyim önce . İOS geliştirici sistemi değil 🙂 Nefret ettim kendisinden .

  Android yolda bırakır . Altı ayda bir yeni sürüm ve yeni donanım ihtiyaçları üreten bir sistem . Eskiden en iyi android s2 idi . Ama artık s2 çöp 🙂 Şimdi Z3 en iyisi ama oda eskiyecek .

  Buna model eskitme deniyor . Her sene yeni telefon alın mantığı .

  Ama symbian öyle değil .

  Symbian eskimez ( s40 eskidi gibi ama 😀 ) . Ben şu an para biriktiriyorum Nokia 6600 alacağım . Bıktım Android’den .

  Android har vurup harman savurur .
  İOS para tuzağıdır .

  Symbian en kolay yazılım geliştirilecek sistem olmasına karşın Microsoft sayesinde bir kenara atılmıştır ( Allah belalarını versin )

  Burdan anlaşılacak şey şudur ; Microsoft kendi emelleri için ( Windows ) Nokia’yı kullandı . Ve kimse buna engel olamadı .

  Microsoft Amerikalı olduğu için diğerlerini de düşündü ( ülke kardeşliği (!) ) ve gene amerikalı olan Google’ın sistemi olan Android’e yol açmak amacıyla Symbian’ı sonsuza kadar yok etti .

  Hala okuyorum yorumlarda . Belle geri döner mi , geliştirilmeye devam edilinir mi diye .

  Hayır .

  Çünkü Nokia tamamen Microsoft’un elinde . 2016’da da değişecek birşey olmayacak .

  Yani symbian’ı artık kimse yaşatamaz . Kalbimizde yaşamaya mahkum .

  Bu nereye kadar gidecek ??

  Gün gelecek insanlar dokunmatikten sıkılacak ( benim gibi ) . O zaman symbian devri geri gelebilir belki .

  Bence bir firmanın ( şu anki firmaları kastedmiyorum ) symbianı alıp tuşlu telefon üretmeye başlaması en iyi atak olacaktır .

  Çünkü dedelerimiz ninelerimiz ellerinde dokunmatik telefonla deliymişçesine bir oraya bir buraya basıp duruyor ekranda . Ve kullanamıyorlar bu telefonları . Ve en düşük 500 TL civarı fiyatlardan satılıyor bu cihazlar .

  Symbian’dan sonra bu işten mutlu olmayan biri daha var ; Java

  Java telefonlar eskiden ( 2008-2010 ) popüler telefonlarda kullanılırdı .

  Ama symbian kadar umut bile yok onlarda . Java bitti gelmeyecek .

  85’li 90’lı bir neslin hatıralarını kuruttular ( 2000’li olarak bunu çok iyi anlıyorum ;( ) . Ama elimizden gelen birşey yok . Durum vahim .

  Artık symbian nokia’nın değil bizimdir dostlarım . Symbian’ı biz , kalbimizde yaşatacağız ;(

  Allah yardımcımız olsun ;(

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir