Nokia Belle Refresh’in Getirdikleri ve Götürdükleri

Nokia telefonların ve Symbian işletim sisteminin bende yeri ayrıdır. Bilen bilir zaten Android ve iOS’u hiç sevmem, Windows Phone’lara da hiç ısınamadım zaten. Eğer neden Symbian’ı sevdiğimi merak ediyorsanız buradan okuyabilirsiniz. Bu yazımda ele alacağım konu Nokia’nın Belle işletim sisteminden sonra düşük özellikli Belle cihazları için çıkarttığı Nokia Belle Refresh sürümü üzerine notlar olacak. İsterseniz öncelikli olarak Nokia N8-00 cihazımla Symbian^3’ten Nokia Belle Refresh’e uzanan yolculuğumu bir inceleyelim.

Nokia N8’i 2 yıl önce Symbian^3 yüklü olarak almıştım. Nokia’nın ilk Symbian^3 işletim sistemli bu cihazı ilk aldığımda beni hayal kırıklığına uğratmadı. Çünkü çevremden ve araştırma yaptığım telefon bayilerinden aldığım bilgilere göre ilk çıkan N8’lerin her 10 tanesinden 6’sı alındığı gibi garantiye gönderiliyordu donma problemi yüzünden. Neyse ki benim cihazımda böyle bir sorun çıkmamıştı. Sanırım donma problemi yanlış kullanımdan kaynaklanıyordu (açılan uygulamaların görev yöneticisinden kapatılmamasına dayanan problemdi bu büyük ihtimalle).

Telefonu aldıktan yaklaşık 6 ay sonra Symbian Anna güncellemesi geldi, menü ve widget tasarımı olarak Android ve iOS’a benzetilmişti biraz, ancak Symbian Anna pek stabil çalışmıyordu. Ama benim açımdan bir problem yoktu (o zamanlar internet paketim yoktu :D).

Nokia firması daha sonra Nokia Belle güncellemesini sundu Symbian^3 ve Symbian Anna cihazlara, yükleyen herkes gayet memnun görünüyordu. Ben de hemen yükledim tabi. 670 Mhz işlemci ve 256MB belleğe sahip bir cihaz gayet stabil çalışıyordu ve gerçekten güzel özellikler eklenmişti. Not: Symbian^3 ve Symbian Anna işletim sistemleri açık kaynak kodluydu ancak Windows Phone 8’in tutulmaması ihtimalini ve Nokia’nın Symbian desteğini 2015’te keseceğini düşünürsek Nokia Belle isminde kapalı kaynak kodlu bir işletim sistemi oluşturması bir nevi garanti niteliğinde olmuştur.

Neyse konumuza dönecek olursak, Nokia firması daha sonra Nokia Belle Refresh isminde başka bir güncelleme çıkarttı (ben bu güncellemeyi daha 2 ay önce kurdum, ancak Ağustos 2012’de çıkartmış). Kurmaz olaydım diyorum kendi kendime. Bir not daha: Nokia Belle Refresh daha üst özelliklerde direkt Belle olarak satılan cihazlara FP1 (Firmware Pack 1) olarak gelen güncellemenin minimize edilmiş halidir.
Bu noktadan sonra Nokia Belle Refresh’in Getirdikleri ve Götürdüklerini madde madde sıralamam lazım.

Getirdikleri (Güzel Yanları)
– DLNA Oynatıcı: PS3, akıllı tv gibi wifi içeren ürünlere kablosuz bağlantı yoluyla Video, Müzik ve Görüntü Aktarımı
– Gelişmiş Tarayıcı: Nokia Browser önceki sürümlerine göre daha iyi bir internet keyfi sağlıyor.
– Flash Player: Symbian^3’ten itibaren Browser’da flash desteği mevcuttu ancak eskisine göre daha kaliteli bir hale geldi.
– Colorizit: Pek kullanmadığım bir fotoğraf düzenleyicisi. Renklendirme yapıyor sadece.

Götürdükleri (Kötü Yanları)
– Pek stabil çalışmıyor.
– Okunan mesajları okunmadı olarak gösterme problemi
– Gelişmiş Resim Düzenleyici’nin artık olmayışı (Kırmızı göz düzeltme, resme yazı ekleme vs özellikleri içeriyordu ve ayrıca animasyon ekleyebiliyordu)
– Nokia City Lens’in artık çalışmaması! (Lumia’nın en çok satış sebeplerinden birisi olan “Nokia Bilen Göz”ün orjinal halidir. 3 boyutlu harita desteği bile vardı! Nokia Belle Refresh sağolsun artık yok!)
Not: 3 boyutlu harita desteği şudur: Nokia maps’in 3 boyutlu haritası üzerinde varış noktasına yürürken etrafınızda gördüğünüz binaların 3 boyutlu hali Belle yüklü telefonunuzdaydı…

Telefonumun 2 yıllık garantisi dolduğuna göre artık rom atabilirim, ancak Nokia Belle sürümünün numarasını hatırlamıyorum, hatırlayan varsa yardımcı olursa sevinirim 🙂

Son olarak bu Resimdeki Nokia çalışanına sövmek istiyorum, Colorizit eski Fotoğraf Düzenleyicisinden daha mı ulan?
nokia-belle-refresh

11 comments on “Nokia Belle Refresh’in Getirdikleri ve Götürdükleri

 1. Bence Nokia’nın amacı, zor durumdan çıkmak için eski telefonlarının özelliklerini düşürüyorlar ve yeni model Lumialara yönlendiriyorlar. Aslına bakarsan haklılar. Millet bir telefonu 5 sene kullanıyor. 😉 😀

  • Lumia’lara yönelmeyeceğim 🙂 Bu telefon benim tüm ihtiyaçlarımı karşılıyor zaten, ben çok rahat 10 sene kullanırım bunu 😀

 2. Benim için nokia bitmiştir. ikinci el 5800 aldım elimde patladı ve halen satamıyorum.Önceden bende symbian’ı çok severdim.S60v2 6630 telefonum vardı ve her gün yeni uygulamalar, oyunlar falan çıkardı.Ama artık nokia devri benim için kapandı.Cihazların donanımsal özellikleri gayet iyi fakat işletim sistemi olayı bitirdi. (:

 3. Ben de Ağustos sonunda E6 telefonuma refresh sürümünü yükledim fakat gelişmiş fotoğraf düzenleyicisi bende kalkmadı halen gelişmiş fotoğraf düzenleyicisini kullanmaktayım.

 4. Arkadaşlar bu nokıa dan çektiğimiz ne millet androidli telefon kullanıyo her gün yeni bir uygulama,oyun vs. çıkıyor.Telefonum nokıa c7 aldığıma pişman oldum.Ama yakında samsung geçiyorum..En iyisi androidli telefonlar boş yere nokıa telefonları almayım pişman olursunuz yoksa ben şimdi pişmanın..

 5. Geç cevap olsada;

  Bende de n8 var. Emektar olacak artık. Orjinal BELLE rom’u kullanıyordum. Taa ki bugüne kadar. Telefon loop’a girdi, dondu kaldı, vs vs vs. Eh dedim. 1 seneye yaklaştı Belle kullanımım. Hemen CFW koydum. Mis gibi oldu mis.

  Bu arada, N8’in kodu RM-596

 6. benimde n8 im son sürümü yükledikten sonra kamerası artık net çekmiyor ne yapmalıyımm bilemedim yardımm edebilirmisinizzzz

  • İşletim sistemini yeniden kurmayı deneyin nokia suite yardımıyla, benim kamera’da sıkıntı yok.
   Kameranın önünü temizlemeyi unutmayın, toz birikmiş olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir