Nokia N8’e Format Atma

2 yıldır büyük bir memnuniyetle kullandığım Nokia N8 telefonumun 16 GB olan hafızası dolmak üzereydi ve onlarca uygulama test etmiştim. Telefonumda fazla olmasa da bir yavaşlama söz konusu olmuştu, bu yüzden telefonumu formatlamam gerekiyordu. Ancak telefonumun güvenlik kodunu unutmuştum bu yüzden *#7370#‘yi arayarak bu sorunumu çözemiyordum. Bu yüzden telefonu formatlamak için başka bir yönteme ihtiyacım vardı. İnternette araştırdığım kadarıyla telefon kapalı konumdayken Menü + Kamera + Ses Kısma + Güç düğmelerine aynı anda basarsam format atılacağı yönünde binlerce bilgiye ulaştım ancak bu yöntem de işe yaramadı. Nasıl Format attığıma geleceğim ancak Format öncesi yapılması gerekenleri (daha doğrusu benim yaptıklarımı) anlatayım:
– Telefon’un depo hafızasındaki tüm verileri bilgisayara kopyaladım.
– Nokia Suite yazılımı ile birlikte Rehber, Mesajlar, Ajanda gibi saklamak istediğim verileri bilgisayarıma senkronize ettim.

Daha sonra şu adımları takip ederek telefonumun C: yani işletim sisteminin kurulu olduğu disk’i formatladım:
1- Telefonu kapattım
2- Menü + Kamera + Ses kısma tuşlarına aynı anda bastım
3- Üstte bahsettiğim tuşlardan elimi çekmeden Kapatma tuşuna bastım
4- Ekranda Nokia yazısı gelene kadar elimi hiçbir tuştan çekmedim
5- Ekrana Nokia yazısı gelince sadece Kapatma tuşundan elimi çektim
6- Ekrana Nokia’nın klasik El Sıkışan resmi gelince elimi diğer tüm tuşlardan çektim
7- Telefon C’yi formatlamaya başladı ve bir süre sonra bana hangi dili kullanmak istediğimi sordu
Artık telefonum ilk günkü gibi bir işletim sistemine sahipti.

Ancak o da ne, menüye girdiğimde şoke olmuştum. Telefonu ilk aldığım zamanlarda kurduğum Angry Birds vb oyunlar, daha sonradan kaldırmış olduğum bazı uygulamalar geri gelmişti. Sebebini düşünürken şöyle bir kanıya vardım:

“Telefona attığım Hard Format sonrasında sadece C: diski formatlanmıştı, Symbian Belle işletim sistemi de Depo hafızasını taramış ve daha önce benim FAT (File Allocation Table veya benzeri dosyalama sistemi)’den sildiğim uygulamaları restore (geri yükleme) etmişti. Ve bu uygulamaların bazıları kullanılabilir durumdaydı, kullanılamayanları (yani disk’te üzerine başka veri yazılmış olanları) ise yeniden yüklemeye çalışıp hata veriyordu.

Ben de bu yüzden daha önce yedeklemiş olduğum Depo hafızasını da formatlamaya karar verdim. Bunu Bilgisayar üzerinden değil Telefon’un kendi Dosyalar menüsünden biçimlendirme işlemi yaptım.

En nihayetinde elimde yazılımsal olarak sıfırlanmış bir Nokia N8 oldu. Daha sonra tekrar bilgisayarıma bağlayıp Nokia Suite üzerinden Rehber’i senkronize ettim.

Not: Nokia N8’imi formatladıktan sonra “Güvenlik Kodu”mun da sıfırlanacağını düşünmüştüm ancak sıfırlanmadı. Sebebini henüz bilmiyorum.

4 comments on “Nokia N8’e Format Atma

    • nokia suite aracılığıyla bilgisayara rehberi yedeklersen sıkıntı kalmaz. x2’yi bilmiyorum malesef.

  1. nokıa n8 gri renk telefonum telefonuma kilit kodu girdim unuttum kapalı açamıyorum da ne yapabilirim yardımcı olur musunuz bilgisayara usb kablosuyla bağlıyorum onuda görmüyor napacam bilmiyorum ya yardım edin arkadaşlar lütffen ya

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir