Pilot Takımımız Galatasaray’ı Eledi


Bu akşam 1461 Trabzon’un 2-1’lik skorla Galatasaray’ı kendi evinde yenip Türkiye Kupasında Gruplara kalma hakkı elde etti, peki bu başarı nasıl geldi? 20-22 yaşları arasında bu gençler nasıl oldu da Şampiyonlar Liginde gruplardan çıkan ve Süper ligde 1. sırada olan Galatasaray’ı nasıl yendi?

Bu soruların cevapları aslında Trabzon’da Spor’un tarihinde gizlidir. Trabzon’da Spor Osmanlı’nın son dönemlerinde başlar. Osmanlı Devleti’nin son dönemlerinde Trabzon ilinde Rum’lara birçok imtiyaz tanınmıştı. Bu imtiyazlar sebebiyle Trabzon’da halkın eli kolu bağlanmıştı. Halkın iş imkanları kısıtlanmış, yaşam standartları düşürülmüştü. Trabzon halkı hiçbir olumsuzluğa aldırmadan kendisini yüze çıkartacak başka bir alan bulmuştu: “Spor Dalları”. Bu dönemlerde revaçta olan 2 spor dalı vardı Futbol ve Atletizm. Esas konumuz Futbol olduğu için Atletizm’i tek bir cümleyle atlamak istiyorum. Trabzon’da Atletizmin bahsi geçen dönemde hangi boyutta olduğunu anlamak için Trabzon Meydan’da Şamil Ekinci Müzesi’ndeki Şilt ve Kupa’ları inceleebilirsiniz.

Trabzon’da futbol Trabzon halkını aydınlığa götüren bir güneş gibi doğdu. Rumlara tanınan imtiyazlardan bunalan halk Rumlarla “eş koşullarda” karşılaşabileceği bir alan bulmuştu artık. Trabzon’daki ilk futbol karşılaşmasını 1913 yılında Trabzonun gençlerinden oluşan İdmanyurdu kulübü, Rum gençlerinden oluşan takımı 2-0’lık bir skorla kazanmıştı. Yıllar geçti Trabzon’un sosyal yapısı “Nüfus Mübadeleleri” sonucunda değişmişti. Trabzon’daki Rumlar Yunanistan’a gönderilmişti. Trabzon’da futbolun gelişiminin durması gerekirken bu sefer farklı bir konu yüzünden Trabzon halkı futbol’a yeniden sarıldı. Bu seferki konu halkın ekonomik durumundan doğan farklılıklardı. Trabzon’daki Zengin kesim “İdmanocağı”nı destekliyordu, Fakir olan halk bu duruma isyan edip kendi takımını kurmuştu “İdmangücü”. Uzun yıllar süren çekişmeler sonucunda 1967 yılında bu 2 kulüp Trabzon’u temsil eden Trabzonspor’u kurdular…

Özet olarak Trabzon’da futbol “Güçlülerin İktidarına Karşı” Trabzon halkını temsil etmek Trabzon halkının hakkını savunmak için Horon kadar dik, kolbastı kadar kıvrak oynanır. Trabzon takımlarında “Çirkef” oyuncuların, Trabzon kimliğine aykırı oyuncuların yeri yoktur. Trabzon’un dik duruşunu zedeleyebilecek oyuncular “ne kadar iyi olurlarsa olsunlar” bu şehirden gönderilirler (örn: Jaja). Trabzon’da yıldızlaşan, Trabzon için ölürüm diyen ama üç beş kuruş daha fazla kazanabilmek adına İstanbul takımlarına gidebilirler, bu şehir Futbol’un beşiğidir, yeni yıldızlara gebedir kimse kafasına takmasın. Bu konuyu da Pavel Nedved’in şu sözüyle kapatalım: “Eğer bir takım küme düşerse futbolcular gider, adamlar kalır”.

Gelelim 1461 Trabzon’a; 1461 Trabzon’da futbol oynayan her gencin tek bir hayali vardır: “Trabzonspor’un Bordo Mavi formasını giymek”, Bu şehir 1461 Trabzon’un hakettiği sevgiyi saygıyı gösteremese de bu tarihten sonra göstereceğinden eminim. 1461 Trabzon’un Galatasaray’ı yenmesi tesadüfi bir olay değildir. Nasıl bu maçı kazandığımızın özeti maçın yıldızlarından Göksu Alhas’tan gelsin:

1461 Trabzonlu futbolcularımızın sakın ha burnu havada olduğunu falan düşünmeyin. Sahanın yıldızı Yusuf Erdoğan’ın attığı twit ile görebilirsiniz:

Kazandıkları her maçtan sonra tüm statları “Bize Her Yer Trabzon” diye inleten bu genç yürekleri alınlarından öpüp başarılarının devamını dilemek ve maçlarında destek olmak bizlere düşüyor. Biz bu gençlere güveniyoruz, inanıyoruz. Sadece futbolcu olarak değil Adam olarak da anmak dileğiyle…

One comment on “Pilot Takımımız Galatasaray’ı Eledi

  1. Pingback: Zaman’ın Bu Haberi Bizleri Güldürmedi! | Hasan Hüseyin Çakır

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir