Şike Soruşturması Üzerine

3 Temmuzda başlayan TemizLig operasyonunda TFF sürekli kıvırıp durmaktayken Uefa şampiyonlar ligi kura çekiminden birkaç gün önce baş müfettişi Pierre Corno’yu Türkiyeye gönderdi. Kendisi İtalyada Juventus’u küme düşüren savcı olan Pierre Corno TemizLig operasyonunu yürüten savcımızla bir buçuk saatlik görüşmenin ardından geri dönmüştü. TFF Başkanı Mehmet Ali Aydınlar bu görüşmeyle ilgili sadece bilgi almaya geldi şeklinde açıklama yapmıştı.

Bugün (24 Ağustos 2011) yaşanan gelişmeler doğrultusunda Uefa başmüfettişi’nin Türkiyeye sadece bilgi almaya gelmediğini anlamış olduk. Zira Uefa TFF’ye Fenerbahçe’yi Şampiyonlar Ligine göndermeyin şeklinde baskı yapmış, TFF de Fenerbahçe’ye ŞL’den çekilin yoksa sizi men ederiz demiş. FB çekilmem deyince de TFF mecburiyetten FB’yi men ettiğini açıkladıktan bir süre sonra ise UEFA resmi sitesinden Trabzonsporumuzun doğrudan Şampiyonlar Liginde gruplara katılacağını beyan etti.

Trabzonsporumuz açısından adalet yerini bulmaya başlamışken bana göre TFF hala Fenerbahçeyi kurtarmaya çalışıyor. Şöyle ki:
– TFF zaten FB’yi küme düşürecek, sadece zaman geçiriyorlar.
– FB ŞL’de maç oynarken küme düşürülseydi UEFA tarafından en az 5 yıl men edilecekti ki bu da FB için çok kötü olurdu
– FB yönetimi bu güne kadar TFF hakkında bir tek kötü söz söylememişken bugün yaptıkları açıklamada “TFF 3 Temmuzdan beri süreci doğru yönetemiyor” demiştir.
– TFF Başkanı Mehmet Ali Aydınlar ise kendisine bu kararı UEFA’nın aldırttığını, kendisinin suçu olmadığını söylemektedir.
– FB yönetimi hala Trabzonspor’a laf atmaya çalışıyor kendileri yanmışken bizi de yakmaya çalışıyor.

Kişisel görüşüme göre TFF ve FB yönetimi bir danışıklı dövüş içerisindedir. TFF FB’yi Şampiyonlar liginden men ederek alacakları 5 yıllık yasaklamayı önlerken, FB yönetimi ise TFF’yi suçlayarak kendilerinin suçsuz olduğunu söylemektedir. TFF ise bu kararı UEFA zoruyla aldıklarını söyleyerek topu UEFA’ya atmaktadırlar. Tüm bu yaşanan gelişmeler FB yönetiminin taraftarının gözünü boyamaya yöneliktir. FB taraftarının gerçekleri görmesi lazımdır…

UEFA’nın aldığı karara göre Şampiyonlar Ligine doğrudan katılma hakkını tanıdığı Trabzonspor’umuz için Spor Toto Süper Lig’in şampiyonudur demek yanlış olmaz, çünkü bu katılım sadece lig şampiyonunun hakkıdır. Bu durumda diyebiliriz ki Uefa Trabzonsporun şampiyonluğunu ilan etmiştir.

Biz bu şike soruşturması başladığı ilk günden beri dediğimiz sözün arkasındayız, “Eğer kazandığımız 1 puanın şaibeli olduğu ispatlanırsa bizi küme düşürün.”

Şike bir yana dursun tarihimizde ilk defa şampiyonlar liginde gruplara katılıyoruz. Bugün (25.08.2011) 18:45’te şampiyonlar ligi kura çekimi yapılacak. Bakalım hangi tarihlerde Avni Aker’de hangi avrupa devi ile eşleşeceğiz. Sabırsızlıkla bekliyoruz…

Ayrıca tarihe not düşelim: Şampiyonlar ligi ön elemesinde elendikten sonra Uefa Avrupa ligi ön elemesi maçı oynadıktan sonra Şampiyonlar liginde gruplara kalan ilk takım olduk 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir