Televizyonun Kanal Düğmesi Takılı Kalmış

Hani eve geldiğinizde birşeye dokunursunuz da bozuk çıkar da, bozulmasının suçu üzerinize kalmasın diye birşeyler yaparsınız ya; benimkisi de o hesap. Eve geldiğimde televizyonun kanal artırma tuşu takılı kalmış. Televizyonu açtıktan sonra sürekli bir sonraki kanala geçiyordu. Televizyonun açma/kapama düğmesinden (power düğmesi) kapatıp açtım düzelmedi, fişini söküp taktım yine düzelmedi. Ben de mecburen televizyonu sökmek zorunda kaldım. Aslında televizyonu tamirciye götürüp düğmesine baktırabilirdim, ancak bu soğukta koskoca televizyonu (55 inç CRT ekran) tamirciye kadar kim taşıyacaktı ki?

Her neyse, ben de evde harıl harıl yıldız tornavida aramaya başladım, ama bulamadım. Bulduğum düz tornavida da vidalara geçmiyordu. O yüzden yeniden tornavida arayışına girdim. Bakmadığım delik kalmadı desem yeridir. En sonunda ağzı kırık bir düz tornavida buldum (ağzı kırık olduğundan pek düz değildi ama yine de işimi görürdü). Hemen Televizyonun arkasındaki vidaları sökmeye başladım. Toplamda 9 vidayı zar zor sökmeyi başardım (yıllardır içi açılmadığı için sıkışmışlardı, baya uğraştım). Karşıma şöyle bir manzara çıktı:
televizyonun içi
Alt kısımda çok tozlanmış kısım televizyonun ana kartı diyebiliriz, anten girişinden gelen analog veri bu ana kartta sayısal veriye dönüştürülüp CRT monitör’de görüntüye dönüştürülür, ya da scart girişinden gelen (genelde uydu cihazları tarafından) sayısal veri CRT monitörde görüntüye dönüştürülür. Bu ana kartı çekip çıkartabilirsiniz ancak kabloları kesmeden 🙂 Beni engelleyen 2 tane kablo vardı, bunlar resimde gördüğünüz kırmızı kablolardı ve onlar da hoparlörlere gidiyordu. Ana karttan bu kabloları söküp ana kartı dışarıya aldım (evet evet elim baya tozlandı).

Üstteki resimde gördüğünüz kırılmış 2 düğmeden soldaki (kanal artırma) düğme basılı kalmıştı, ben de düğmenin o özelliğini elinden aldım mecburen. Sıra televizyonu toplamaya gelmişti ki ama öncesinde yapılacak başka bir iş vardı. Ana kartı yerine itip hoparlör kablolarını taktım. Televizyonun fişini takıp test ettim.

Televizyon artık sürekli ileri gitmiyordu. Fişi tekrar çıkartıp televizyonun arkasındaki plastik kasayı yerine oturttum. Ucu kırık tornavidamla 9 vidayı tekrar yerine taktım (inanın bu hiç de kolay olmadı, sürekli tornavidanın ucundan kaçıyordu vidalar).

Vee mutlu son, uydu cihazını televizyona bağladım, ardından fişlerini taktım. Artık kaldığım yerden (daha doğrusu başlayamadığım yerden) televizyondaki maçı izlemeye devam edebilirdim.

Ama o da ne! zar zor skorunu görebildiğim Gaziantep – Galatasaray (Ziraat Türkiye Kupası Çeyrek Final Karşılaşması – TRT 1) maçında 1-1 lik eşitlik vardı. Ben televizyonu kapatırken Antep 1-0 öndeydi.
Gazi Antep - Galatasaray

Neyse dedim, Galatasarayda Sabri oyundaydı ve maçı Antep’in kazanacağından adım gibi emindim. Cipsimi ve kolamı alıp 2. yarının başlamasını bekledim. 2. yarı oldukça çekişmeli geçiyordu ve her iki takım da pozisyonlar buluyordu. Sonunda Galatasaray Stancu ile golü buldu ve 2-1 öne geçti. Ama maç henüz bitmemişti. Antep maçı bırakacak gibi değildi ve sol köşe gönderinin ordan kullanılan köşe vuruşunda top Elyasa’nın ayağına lak diye oturdu ve skor artık 2-2ydi. Antep ataklarının ardı arkası kesilmedi ve takımının üçüncü kendisinin ikinci golünü atan genç oyuncu Cenk Tosun takımını galibiyete taşıdı.

Türkiye kupasından elenmiş olmamız sebebiyle artık Gaziantep’i tutmaktaydım, sebebi ise gayet basit “Tolunay Kafkas”. Tolunay hocamıza burdan selamlarımı iletir, Antep’e kupa yolunda başarılarımı dilerim…

Ve son olarak televizyondaki Elektron tabancası 🙂

5 comments on “Televizyonun Kanal Düğmesi Takılı Kalmış

  1. Ooooo çok güzel bir yazı olmuş 🙂 Televizyon maceran ayrı güzel bu konuyla maçı bağlaman ayrı güzel 🙂 Ayrıca Gaziantepsporu tutmanada sevindim gerçekten güzel takım 🙂

  2. Hacı demekki tek ben sökmüyomuşum bunları.. Fazla parçada çıkardıysan tam olmuştur..
    Ayrıca Antep’e de yazık oldu… Sen tutmayıver 🙂 5-0

  3. Hadiciğim, sizin yıldızlar topluluğu Sekiztaş ancak bankasya takımlarına 5 gol atar. Örnek: Buca, Gaziantep Büyükşehir Belediye. Ama İstanbul BŞB’ye de 2-1 yenilir 😉

    Ben eskiden beri Televizyon, radyo söküp takardım zaten 😉

    @Mehmet Ali, olum kuul görünmek için karalıyom işte bişeyler 😀

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir