Windows 7 – Search Indexer’dan kurtulmak

Search indexer (SearchIndexer.exe) Windows 7’de var olan tüm hard disklerinizi tarayıp dizin olarak kaydeden ve daha sonra arama yaptığınızda sonuçlara daha hızlı ulaşmanızı sağlayan bir programdır. Programın amacı gayet güzel duruyor olabilir ancak Search Indexer programı dizine alma işlemini pek iyi yapamıyor.

Normalde siz bilgisayar başında değilken veya bilgisayarınız boştayken indexleme işlemi yapması gerekirken bilgisayar açık olduğu her an indexleme işlemi yapıyor ve boş yere işlemci zamanını ve belleği tüketiyor. Bu da bilgisayarınızdan tam olarak verim alamamanıza sebep oluyor.

İşte bu yüzden searchindexer.exe’den kurtulmak bilgisayarınızda performans artışı sağlıyor. Search indexer’ı kaldırmak için adımlar:

1- Sahiplik alma seçeneği dosyasını indirin ve winrar programı ile açın.
2- Sahiplik Secenegi Alma.reg dosyasını çalıştırın ve Tamam’a tıklayın.
3- Ctrl + Alt + Del tuş kombinasyonu ile Görev Yöneticisini açın ve işlemler‘e gidin.
4- SearchIndexer.exe yi bulun ve sağ tıklayın, ardından “İşlem Ağacını Sonlandır” seçeneğine tıklayın.

SearchIndexer.exe işlem ağacını sonlandırmak

5- Bilgisayarım >> C: (Windows’un kurulu olduğu hard disk) >> Windows >>System32 klasörünü açın ve SearchIndexer.exe programını bulup sağ tıklayın, ardından Sahipliği Al seçeneğine tıklayın.
6- Şimdi SearchIndexer.exe programını delete tuşuyla silin.

Hepsi bu kadar!

Uyarı: System32’den başka dosya silmeyin işletim sisteminiz zarar görebilir.

Dipnot: Silmek istediğiniz ancak windows’un silmenize izin vermediği dosyaları bu şekilde Sahipliğini Alarak kaldırabilirsiniz.

18 comments on “Windows 7 – Search Indexer’dan kurtulmak

 1. Windows kullanıcı hesapları, NTFS, NTFS Attributes ve Registry yapısı konusunda biraz daha bilgi sahibi olmanı tavsiye ediyorum…

  Adım adım yazacaktım, vazgeçtim. Registry ek dosyası içeriğini incelersen “Sahiplik”in sadece “Administrators” kullanıcı grubuna verildiğini görürsün. Bu da !sahipliğin! “SYSTEM” olması gereken dosyalar üzerinde sorunlara sebep olur. Bu bir yana dursun aktif kullanıcı (User A) Administrators grubu içerisinde değilse registry üzerindeki bu değişikliği zaten yapamaz, bir Administrator haklarına sahip olan kullanıcı (User B) bu değişikliği yapsa dahi User A kendi hesabı üzerinden o dosyaya artık erişemez…

  Not: Browsing başka, Accessing bambaşka…

  Sisteme bu şekilde müdehale etmek yerine Dizin Oluşturma Servisini tamamen durdurabilirsin, servisi “hiçbir klasörü dizine ekleme” şeklinde ayarlayabilirsin hatta bu servisi tamamen Uninstall edebilirsin… Bir odadaki ışığı söndürmek ve kullanılmamasını sağlamak adına neden anahtar ve lamba arasındaki kabloyu söküyorsun? Anahtarı kapat? Yetmiyorsa lambayı duyundan çıkart…

  • öncelikle yorumun için teşekkür ederim.
   bahsettiğin konularda zaten bilgi sahibiyim. verdiğim registry dosyasında sahipliği alma seçeneğini kaldıran ek bir reg dosyası mevcut. o seçenekle tekrar kaldırılabiliyor.

   Windows 7’de Search Indexer programı Windows Search özelliğinin bir parçası olarak geliyor. Dizinleme servisini tamamen kapatmak için malesef Windows Search’ü kapatmak gerekiyor (Windows özelliklerini aç kapat seçeneğinden). Sadece dizinlemeyi kapatmak malesef mümkün olmuyor. Dizinleme servisini kapattıktan sonra bilgisayarı yeniden başlatınca search indexer default olarak başlıyor.

   “Hiçbir klasörü dizine ekleme” şeklinde ayarlama da yapılabilir, ben o seçeneği bu yazıyı yazarken gözardı etmiştim. Çünkü sistemde hiçbir işe yaramayan (bana göre) process’ler boş yere cpu zamanımı ve belleğimi tüketiyor.

   Yazıda bahsettiğim şekilde searchindexer.exe sillindiği zaman windows search özelliğinde herhangi bir sıkıntı yaşanmadan kullanılmaya devam ediliyor.

   SearchIndexer malesef uninstall edilemiyor, eğer uninstall etmek için bir yöntemin varsa ve paylaşırsan sevinirim.

   Ayrıca, windows 7 searchindexer’ın eksik olduğunu farkedince update yaparak yeniden system32’ye indiriyor. Bu durumda tekrardan silmek gerekiyor (benim yöntemime göre).

   Senin benzetmene göre bir de benim açımdan bakarsak: Hiç kullanmadığım bir odaya takılmış olan aydınlatma tesisatı bana göre fazlalıktır ve boşuna malzeme israfı olmasın diye onları sökmek bana göre daha mantıklı. Söktüğüm kabloyu başka amaçlarla kullanabilirim diye düşünüyorum.

 2. “Biraz daha” bilgi sahibi olman gerektiğini söylemiştim zaten…

  “Windows 7′de Search Indexer programı Windows Search özelliğinin bir parçası olarak geliyor. Dizinleme servisini tamamen kapatmak için malesef Windows Search’ü kapatmak gerekiyor (Windows özelliklerini aç kapat seçeneğinden). Sadece dizinlemeyi kapatmak malesef mümkün olmuyor. Dizinleme servisini kapattıktan sonra bilgisayarı yeniden başlatınca search indexer default olarak başlıyor. ”

  Kesinlikle HAYIR… Servisi devre dışı bırakmak yeterli… Servisten kurtulmak adına tüm “Windows Search”ten kurtulmaya gerek yok… İlgili indexleme servisini durdur, devre dışı bırak; tamamdır…

  “Yazıda bahsettiğim şekilde searchindexer.exe sillindiği zaman windows search özelliğinde herhangi bir sıkıntı yaşanmadan kullanılmaya devam ediliyor. ”

  Çünkü artık sadece indexleme servisi çalışmıyor…

  “SearchIndexer malesef uninstall edilemiyor, eğer uninstall etmek için bir yöntemin varsa ve paylaşırsan sevinirim. ”

  http://support.microsoft.com/kb/137890/en
  http://runasservice.com/

  Windows işletim sistemlerinde sistemdeki her bir özelliğin Registry içinde bir kaydı vardır, servislerin de dolayısıyla… Servisi tamamen kaldırmak istiyorsan registy üzerindeki kaydını silebilirsin… Silmeden önce yedekle yapmayı unutma ama…

  HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetservicesWSearch

  “Ayrıca, windows 7 searchindexer’ın eksik olduğunu farkedince update yaparak yeniden system32′ye indiriyor. Bu durumda tekrardan silmek gerekiyor (benim yöntemime göre).”

  Servis çalışmasın diye kırk dereden su getirmek…

  “Senin benzetmene göre bir de benim açımdan bakarsak: Hiç kullanmadığım bir odaya takılmış olan aydınlatma tesisatı bana göre fazlalıktır ve boşuna malzeme israfı olmasın diye onları sökmek bana göre daha mantıklı. Söktüğüm kabloyu başka amaçlarla kullanabilirim diye düşünüyorum.”

  4 adet kablo sökebilmek adına yapılanlar:

  1- Anahtar yerinden sökülür,
  2- Boğat üzerinden anahtara gelen kablolar belirlenir,
  3- Kablo bağlantıları kesilir,
  4- Kaba kuvvet yardımıyla anahtar-boğat arasındaki 2 adet kablo tesisattan çıkartılır,
  5 – Gerekli izolasyonlar yapılır,
  6- Boğattan duya giden kablolar belirlenir,
  7- Kablo bağlantıları kesilir,
  8- Kaba kuvvet yardımıyla boğat-duy arasındaki 2 adet tesisattan çıkartılmaya çalışılır,
  8-a) Kaba kuvvet yeterli olmazsa hattın gittiği yol boyunca sıva kırılır,
  9- Gerekli izolasyonlar yapılır.
  9-a) Sıva kırma işlemi yapılmışsa açılan yer yeniden sıvanır,
  9-b) Parça badana yapılamayacağından tavan tekrar banaya tabi tutulur…

  Zaten kullanmadığın oda için bu işlemlere ne gerek var? 10 metrelik bakır kabloya verecek olduğun para max 15 lira…

  Vakit nakittir. Her seferinde, atıyorum, 1 kuruşluk maddi karşılığı olan zamanını harcamak yerine, tek bir sefere mahsus olmak üzere 15 liralık zamanı harcamak optimum vadede daha kârlıdır, en optimum çözümdür… Operating Systems – Scheduling…

  • “Kesinlikle HAYIR… Servisi devre dışı bırakmak yeterli… Servisten kurtulmak adına tüm “Windows Search”ten kurtulmaya gerek yok… İlgili indexleme servisini durdur, devre dışı bırak; tamamdır…”
   Bir önceki yorumda söylediğim gibi servis devre dışı bırakılsa bile windows reboot edildiğinde servis yeniden başlıyor. Deneyip görebilirsin.

   “Çünkü artık sadece indexleme servisi çalışmıyor…”
   Yazı başlığı ve içeriğinden anlaşılacağı üzere benim de anlatmak istediğim tam olarak buydu zaten.

   Verdiğin linkler için teşekkür ederim, Uninstall etmek istersem kullanırım.

   “Zaten kullanmadığın oda için bu işlemlere ne gerek var? 10 metrelik bakır kabloya verecek olduğun para max 15 lira…”
   Senin benzetmene göre yaptığım benzetmede şunu demek istemiştim: ” Search Indexer programı boş yere cpu zamanı ve belleği tüketiyor, (tek çekirdekli cpu’larda %100, çift çekirdekli cpu’larda %50, dört çekirdekli cpu’larda ise %25 cpu zamanı harcıyor) Bu da bilgisayarın boş yere kasılmasına sebep oluyor ve bilgisayar kullanılmaz hale geliyor.

   Başka bir benzetme yapacak olursam (bu sefer biyoloji’den geliyor :)) İnsan vücudunda apandis adında bir organ vardır (henüz tam olarak ne işe yaradığı pek bilinmese de) iltihaplanması (apandisit) durumunda ölümcül hale gelebiliyor (ölümcül hale gelmesi bilgisayarda cpu’nun tavan yapması) apandisit oluştuğunda apandis organı vücuttan cerrahi operasyonla sökülüp atılıyor (searchindexer.exe’nin silinmesi olarak düşünebiliriz bu durumu da). Ayrıca apandis organı iltihaplanma oluşmadan vücuttan alınırsa vücut normal işlevlerinden hiçbirşey kaybetmeden yaşamına devam edebiliyor. Umarım açıklayıcı olabilmişimdir.

   Benim problem çözüm yöntemlerinden birine göre böyle durumlarda problem çıkartanı sistemden söküp atmak en iyisi. (Biraz ırkçı bir yaklaşım olabilir ama en etkili çözüm yöntemi budur bana göre).

 3. Aaah, ah.. 🙂 “Bir önceki yorumda söylediğim gibi servis devre dışı bırakılsa bile windows reboot edildiğinde servis yeniden başlıyor. Deneyip görebilirsin.”

  Kesinlikle HAYIR x2…

  yeniden başlatılma sonrasında, müdahale edilmemiş, ekran görüntüsü:
  http://imageshack.us/f/522/wsearch.jpg/

  “Search Indexer programı boş yere cpu zamanı ve belleği tüketiyor, (tek çekirdekli cpu’larda %100, çift çekirdekli cpu’larda %50, dört çekirdekli cpu’larda ise %25 cpu zamanı harcıyor) Bu da bilgisayarın boş yere kasılmasına sebep oluyor ve bilgisayar kullanılmaz hale geliyor.”

  8-Core sistemlerde %12,5 olmalı o halde… Ayaküstü işletim sistemleri, tarifeleme ve bellek yönetimi üzerine bir tartışma yapmayalım şimdi… Benim anlamadığım nokta “Benim problem çözüm yöntemlerinden birine göre böyle durumlarda problem çıkartanı sistemden söküp atmak en iyisi.” nasıl oluyor da en iyisi oluyor. Sen problem çıkarttığını düşündüğün uzvu yok ediyorsun. Tamam da sistemin iç sağlığı açısından o uzva ihtiyaç varsa? Kısa bir örnek, servislerden gidelim gene, internete girmiyorum diye “DNS Client” servisini siler atarsan sistemden sittin sene TCP/IP gereksinimli hiç bir yazılımı doğru düzgün çalıştıramazsın…

  Apandist iltihaplanması çok bilindik, !gelişimini tamamlamış!, !öğrenilmiş! bir hastalık… Kanserden gideyim… Kanserli hücreler önce !TEDAVİ! edilmeye çalışılır… “Bunu burdan yok edelim, keselim atalım, biçelim dövelim” diye yaklaşılmaz… Önce sorunun kaynağına inersin, ondan sonra çözüm üretirsin. Kaynağa gitmeden üstünkörü yapılan çözümler problemi tekrar ettirir, hatta başka problemlere sebep olur…

  Bilgisayar mühendisi adayısın, mezuniyetin sonrası yazılım geliştirici olacaksın belki. Yazılımın “yazdırma” ünitesindeki 1sn’lik hatalı gecikme, 1M kullanıcı için toplamda ~35 iş günlük kayba sebep oluyor diye yazılımın o ünitesini söküp atacak mısın? Sen atsan bile o problem var olmaya devam edecek?..Neyse.. Çok uzar böyle devam edersek.

  Asıl konuya geri dönüldüğünde, hatalı indexleme servisi için sistem dosyalarını silmek gibi bir müdahale yerine daha yapıcı bir çözüm olan servisi devre dışı bırakmak tercih edilmelidir…

  • Verdiğin bilgiler için öncelikli olarak teşekkür ederim,
   Ancak nasıl bir mühendis olacağım ya da hangi problemi hangi yöntemle çözeceğim beni ilgilendiren bir durumdur. Başarılı ya da başarısız olmam da beni ilgilendirir.

   Ama senin yaptığın bazı yorumlar sebebiyle sen yapıcı olmak yerine üstünlük sağlamak amacıyla yazdığın anlamını çıkarttım.

   Henüz senin kadar bilgili (!) olmadığımı kabul ettiğimi varsayalım. Seninle aynı liseden mezunuz, ben hazırlık okurken sen lise son sınıftaydın ve şu anda ikimizin de bölümden mezun olma durumu var, eğer aynı anda mezun olursak ben senden 3 yıl gibi kısacık bir süre önde olacağım. Kısacası sana 3 yıl fark atmış olacağım. Önümdeki bu 3 yılı daha verilmli geçirip senin seviyene ulaşacağımdan emin olabilirsin abiciğim.

 4. Konuyu tartışma noktası getireceğini beklemiyordum. Tecrübelerimi paylaştım, fazlasını değil. Fazlası ya da azı…

  Yöntem konusunda kesinlikle aynı fikirde değiliz, ki bu ortada. Gözlem yaptım, yanıltmadın, bravo.

  Üstünlük sağlamak gibi bir güdüm yok, olmadı da. Ama şu son yorumunla açık bir şekilde bana cephe aldığın kanısındayım ve eğer “üstünlük kurmak” görmek istiyorsan: — Benimle karşı karşıya olmayı istemezsin 😉 Sadece uyarıyorum. “Abiciğim” madem, abi sözü dinle 😉 —

  Bilgi seviyesi göreceli, benim bildiklerimi bilmediğin çok açık. Ve kabul ederim ki ben de senin bildiğin şeyleri bilmiyorumdur; eğitimin asıl felsefesini göz ardı ediyorsun: “öğrenme”; dikkat et, yamulursun…

  Çok hatalı bir üslup sergiliyorsun, kınıyorum seni. Ben senin mühendisliğine dil uzatmadım, böyle bir şeyi yapmam zaten. Ama sen fütursuzca benim okul hayatıma dil uzatabiliyorsun; bu haddi nereden buluyorsun? Benim mezuniyetim benden başka hiçkimseyi ilgilendirmez. Madem merak konusu, tahminimce sen mezun olduktan 1 ya da 2 sene daha sonra mezun olacağım. Attığın fark 5 yıl olur toplamda 😉 Sen 5 yılı çok çok verimli bir şekilde geçir, benden sana “abi” tavsiyesi olsun bu. Fakat 6. yılda bi görüşelim şöyle 😉

  Bak burası çok önemli;, üniversite eğitimim konusunu didiklemeyin, tekrar uyarıyorum. Didiklemeyin 😉 Şimdi bak çok güzel bir ön yargı ve klasik ukalalığımı yapacağım, siper al:

  Sen, babanın yatırdığı harcınla, babanın cebine koyduğu harçlıkla okuluna gidip-gelip, derslerine girerken, ben 2003’ten beri düzenli olarak çalışarak okuyorum. Şöyle bir düşün bakalım 2003 te, orta okulda hangi kızı kovalıyodun, ebeleyeceğim diye? 😉

  Zorla çirkefleştireceksin beni… Neyse…

  Bak Hasancığım, adaşım, sevgili kardeşim; asla küçümsemiyorum seni. Dikkatli ol diye söylüyorum, “laf koydun-laf koydum”a mı çevirme burayı. Bazı şeyleri özellikle yazdım, inşallah söylemek istediklerimi iyi kavrarsın… Aksi durumda neden vakit kaybedeyim ki? “Tamam, git burnunun dikine” der, çekilirim köşeme, neden uğraşayım?.. İnşallah aydın bir insan, harika bir bilgilsayar mühendisi olursun, inşallah benden daha iyi bir bilgisayar mühendisi olursun. Gayet içtenlikle söylüyorum 😉 Ama, tekrar ediyorum, son kez söylüyorum, uyarıyorum -tehdit falan değil, aman haa- : Beni karşına alma, savaşmayalım 😉 Kalbini kırmak istemiyorum…

  • Benim amacım laf koydum-laf koydun, sidik yarışı vs değil, eğer öyle bir amacım olsaydı yorumlarını editleyip laf sokmuşum gibi davranabilirdim, yorumlarını değiştirip yayınlayabilirdim vs. Ben kendi bakış açımla beraber bir soruna bulduğum çözümü blogumu takip edenlerle paylaştım, sağolasın okuyup sana göre hatalı olduğum yerleri gösterdin, verdiğin bilgiler sayesinde yeni şeyler öğrendim.

   Bir de şu ön yargı’na cevap vermem gerekiyor (yoksa içimde kalır): “Sen, babanın yatırdığı harcınla, babanın cebine koyduğu harçlıkla okuluna gidip-gelip, derslerine girerken, ben 2003′ten beri düzenli olarak çalışarak okuyorum. Şöyle bir düşün bakalım 2003 te, orta okulda hangi kızı kovalıyodun, ebeleyeceğim diye? ” demişsin.
   2003’te ortaokulu bitirdiğimde bursluluk sınavını kazanmıştım ve liseyi oradan ve bir yerden aldığım bursla babama yük olmadan okudum. Üniversiteye geldiğimde de 2 farklı kaynaktan burs + Öğrenim kredisi + internet üzerinden bir takım kazançlar + yarı zamanlı çalışmalar (part time öğrencilik vs gibi) yaparak kendi paramı kazandım, kazanıyorum ve kazanmaya da devam edeceğim. Üniversite hayatımda da babama yük olmadan kendi kendime geçinebiliyorum.

   Öğrenme konusuna gelince, Mühendislik ezber işi değil mantık işidir ve bunu gayet iyi biliyorum. Okulu bitirebilmek için bize dayatılan 2 seçenek olduğunu da biliyorum. Ya ezberleyip geçeceksin ya da hoca yalakası olacaksın. Malesef bu 2 seçenek de bana çok uzak, o yüzden ben de okulu uzatacağım. Öğrenmek konusunda istikrarlı olduğumu belirtmem gerekir. Malesef ülkemizde uygulanan eğitim metodu ezbere dayalı olduğundan ben ve benim gibi arkadaşların bu sisteme ayak uydurması pek mümkün gözükmüyor. Okul hayatıma başladığımdan beri benden sürekli büyük başarılar beklendi, Bense hiçbirine karşılık vermedim (bu durum beni pek olumsuz etkilemiyor çünkü ben olmak istediğim yerdeyim). Şöyle ki: 8. sınıfta öğretmenlerim Fen Lisesini kesin kazanır gözüyle bakıyorlardı ancak TSAL’a geldim (aldığım puanla KAL’a çok rahat girebiliyor olsam da ben TSAL’a yerleştim), Lisedeki ve Dershanedeki öğretmenlerim kesin Tıp kazanır gözüyle bakıyorlardı (ki ben Tıp okumayacağımı ve bilgisayar mühendisliği okuyacağımı her zaman dile getirmiştim) ve orta sıralardan Ktü Bilgisayar Mühendisliğine yerleştim, istediğim de buydu zaten. Öğrenme konusuna tekrar dönecek olursam, ilkokul yıllarımda farkettiğim birşey vardı: “Öğrenmeyi öğrenmek”. Bu sayede istediğim bilgiyi istediğim zaman öğrenebileceğimi biliyordum ve artık dersler vs beni korkutmuyordu, bu durum hala böyle devam ediyor. Ve ben bu olayı şu anda Üniversitedeki derslerimde uyguluyorum. Şu ana kadar ilgi alanıma girmeyen derslerde pek işe yaramıyor gibi görünse de bu yolla bu işi başarabileceğimden eminim. Benim öğrenme yöntemim başkalarına garip gelebilir, çünkü herkesin çok zor dediği dersleri ilk alışta verdiğim halde, herkesin kredi yapıp geçtiği derslerden ya kalıyorum ya da düşük notlarla geçiyorum. (Örnek: sinyaller sistemler, mikroişlemciler vs gibi dersleri ilk alışta geçtiğim halde, Bilgisayar Mühendisliğine Giriş (kredisiz ders) ten kaldım, Türkdili 1 ve 2’yi DC ile geçebildim). Bana göre ezber yapmak yerine bilgileri mantıklı ve sistematik bir biçimde oturtmak daha mantıklı bir çözüm olarak görünüyor. Pek ilgim olmayan konularda ise çözüm üretmekte zorlanıyor olabilirim ancak bulduğum çözümler beni istediğim sonuca götürdüğünden benim açımdan bir problem teşkil etmiyor. Başkalarına göre daha mantıklı ve rasyonel çözümleri ise kulak ardı etmeyip dinliyorum ve benim mantığıma yatarsa kendi çözümlerimle değiştirebiliyorum. Kısacası o diplomayı almak, dersleri geçmek vs benim için pek bir anlam ifade etmiyor. Benim için önemli olan bir bilgisayar mühendisi olabilmek için gerekli bilgi donanımına sahip olmaktır, diploma 2. planda.

   Son olarak; Benim tartışmak, laf sokmak, savaşmak gibi bir niyetim yok. Kusura bakmayasın biraz yanlış anlamış olabilirim, ama üslubum böyledir bunu da değiştiremem. Verdiğin bilgiler için tekrar teşekkür ederim…

 5. Selam,

  “Program Ekle Kaldır” kısmında solda “windows özelliklerini aç/kapat” kısmında ki “windows search” ve “dizin oluşturma hizmeti” nin solundaki işaretler. İşimizi görür mü_? 🙂

  Kolay gelsin.

 6. Selamun aleyküm.Yazılarınızın yarısını okudum.vaktim olursa kalanını da okurum.Hüseyin hocam yukarda “Bir önceki yorumda söylediğim gibi servis devre dışı bırakılsa bile windows reboot edildiğinde servis yeniden başlıyor. Deneyip görebilirsin.” diyorsunuz.Size akıl verecek konumda değilim ama ben bir hafta önce servislerden windows searchü devre dışı bırakmıştım bu arada belki 15 defa bilgisayarı reboot ettim hala aynı durumda.yani hala devredışı.. Herhangi bir servis, durdurulduğu zaman tabiidir ki PC tekrar başlatıldığında yeniden o hizmet başlar.Ama o hizmetin özelliklerinden o servis devre dışı bırakıldığında istersen 100 defa PC yi reboot edelim yine devredışı olarak kalır.Uzman değilim ama bu kadarcık şeylerden de anlıyorum.Yazılarınızı da zevkle okuyorum.Belki de yazılarınızı değişik anlamış olabilirim.Bir de Hasan arkadaşımızın ve sizin yukardaki yazılarınızın hepsini okuyamadım.Alt tarafta izah etmiş olabilirsiniz.Sizin açıklamalarınız da tabii ki kulak asılacak bilgiler içeriyor.Onları da yeri gelince kullanabiliriz.Cesaretimi mazur göreceğinizi umarım.Tüm mutluluklar sizin olsun.Hoşçakalın..

 7. ilk verilen şekilde dosyayı sildim(daha doğrusu uzantısını .bak yaptım ilerde lazım olur diye) ; diğer arkadaşlar farklı bir yöntemden bahsetmişler ama tam olarak nasıl yapılacağını anlatmamışlar (bilgisayarı yönette dizin hizmetleri diye bi yer var oradan servisi bulup durdursam yetecekmi falan filan pek bilgi sahibi olmadığımdan uğraşmadım). hepinize teşekkür ederim.

 8. Şu çocuklara bir bakar mısınız! İkisi de tam dayaklık. Al birini vur ötekine sözüyle eşdeğer. Bir indexer üzerinde resmen savaş verilmiş İşi uzun uzadıya söylemeyin yahu. Hepiniz nazik ve alçak gönüllü olun. Ne var bunda! Tamam silmek işi tutarlı değildir. Fakat burada bir üstünlük sergilendiği aşikar. Üstünlük göstergesi sonuçları işte böyle serpişir yerlerde. Ticarette bile rakibini küçük görmeyeceksin. Yoksa hayatta hep kaybedersin. Zaman neler değiştiriyor neler…

  • Aslında biz Hasan Manzak‘la çok iyi anlaşıyoruz 🙂 Benim amacım sorunu kökünden çözmekti, ama o abilik yapıp daha mantıklı bir çözüm önerisinde bulundu. Sonuç: Ben yanlış yapıyormuşum 🙂

 9. Pingback: Blog’unuza Gelen Yorumları Artırmak İçin Yöntemler | Hasan Hüseyin Çakır

 10. search indexle ilgili birşey ararken bu yazıya denk geldim. Okuyunca şok oldum. Arkadaş 2011 de yazmış umarım fikirleri değişmiştir 🙂 Umarım banada kızmazsın ama bu yazıyı okuyan bilgisayardan anlamayanlar için zararlı bir yazı olmuş. Uyarı amaçlı yazmak istedim.
  Kardeş acıyan parmağı kesmiş atmışsın resmen 🙂 Hadi SearchIndexer.exe yi istemiyorsun adını değiştir bari, delete ne demek 🙂

  • Aslına bakarsan pek değiştirmedim fikirlerimi. Bana sorun çıkartan herhangi birşey eğer benim idarem altındaysa yaşayamaz…

   • “… Bana sorun çıkartan herhangi birşey eğer benim idarem altındaysa yaşayamaz…”

    🙁

    Umarım, ekolojik dengenin bekâsı ve dolayısı ile gelecek nesillerimizin sağlıklı tekerrürü için, sivrisinek zararlıları (!) senin sevk ve idâren altına verilmezler!.

    • Evren’in yönetimi malesef benim elimde değil (şimdilik). Ancak ele geçirdiğimde hoşuma gitmeyen herşeyi yokedeceğim nihahahahaha 😀 😀 😀

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir