Youtube’un Altyapısındaki Değişiklik

youtube-altyapisi
Herkes Youtube’un arayüzündeki değişikliklerden bahsedip duruyor. Ama bir mühendis, mühendislik öğrencisi açısından bu değişiklikler önemsiz görülmelidir. Bu tarz değişiklikler arayüz ve grafik tasarımcılarının veya ‘sosyal medya’ uzman(cık)larının konu edeceği değişikliklerdir.

Peki ben hangi değişiklikten bahsediyorum?
Mühendislik Fakültesinde okuyorsanız sizlere önemli birkaç bilgi verilmiş olması lazım, şöyle ki: “kurduğunuz/tasarladığınız sistemlerin en optimum şekilde çalışması gerekir”. Bu öğreti doğrultusunda gözüme çarpan youtube’un video sağladığı altyapıdaki değişikliği anlatmak istiyorum. Hani Vizontele filminde Deli Emin’in söylediği “Vallahi bu benim aklıma gelmişti” sözü youtube bu fikri uygulamaya geçirdiğinde aklıma geldi ve ben de içimden aynı şeyi söyledim.

Nedir Bu Önemli Değişiklik?
Bilgisayar ya da herhangi bir mühendislik disiplininde eğitim alan öğrencilerin ellerindeki imkanları en etkin bir biçimde kullanması gerekir. Bilgisayar Mühendisleri için bu “sistem kaynaklarının etkin kullanımı” olarak adlandırılır. Youtube sitesi en yoğun kullanılan 360p çözünürlükteki videoları barındırdığı sunucularına şöyle bir optimizasyon uygulamış: Eğer 360p sunucusundan video izliyorsanız oynat düğmesine tıkladıktan sonra videoyu durdurun. Video’nun en fazla 60 saniyelik kısmı size gönderilecektir. 60 saniyelik yükleme tamamlandıktan sonra tekrar videoyu oynatmaya başladığınızda bir süre daha bilgisayarınıza video verisi indirilmeyecektir. İzlediğiniz kısım arttıkça bilgisayarınıza indirilen kısım 60 saniyenin altına indiğinde youtube sunucuları size veri göndermeye devam edecektir. Kısacası youtube sitesi size videoyu izledikçe parça parça gönderiyor.

Altyapıdaki Bu Değişiklik Youtube’a Ne Kazandırdı?
Youtube dünyanın her yanına “video yayını” yapan bir site olduğundan “bant genişliği” youtube gibi siteler için önemli bir kaynaktır. Sosyal Medya’da paylaşılan videoların izlenme sayısını artırması kullanılan trafik miktarını aşırı derecede artırdı. Bunun sonucunda youtube’un sağladığı video servisinde yavaşlamalar söz konusuydu. Bu yavaşlamalardan en fazla etkilenen 360p çözünürlüklü videoların barındığı sunucuydu. Bu sorunu aşmak için bu sunucuya sağlanan internet attının bant genişliğinin artırılması bir çözüm olabilir(di). Ancak bu durum youtube altyapısı için ekstra masraf demekti. Bunun yerine kullanıcılara gönderilen video uzunluğuna kısıtlama getirerek bu sorunu “masrafı en aza indirgeyerek” çözmüş görünüyorlar.

Peki Diğer Çözünürlükdeki Video Yayınlarında Durum Ne?
Bildiğiniz gibi youtube yüklenen videoyu kalitesine göre 240p, 360p, 480p, 720p ve 1080p sunucularından yayınlıyor ve bu seçimi kullanıcılarına sunuyor. Yukarıda anlattığım durum sadece 360p çözünürlüklü video sunucusunda mevcut, diğer çözünürlükler için videoyu oynattığınızda video gönderiminde duraksama yoktur (şimdilik). Ben olsaydım tüm çözünürlükler için aynı sistemi aktif ederdim.

Not:
Bu yazıda Youtube ile ilgili yazdıklarım Google firması tarafından doğrulanmış değildir. Tamamen kişisel gözlemlerime dayanmaktadır. Ancak buraya yazdığım öneriyi “video yayını” yapan siteler “ekstra bant genişliği masrafından kurtulmak” için kullanabilirler.

10 comments on “Youtube’un Altyapısındaki Değişiklik

    • Şu projeleri, finalleri ve bütünlemeleri atlatayım geri dönmeyi düşünüyorum ama bakalım 🙂

     • Gel gel ayfoncular quup’u esir aldı, senin dışındaki kimse Nokia’yı ve Symbian’ı savunmuyor, eksikliğin belli oluyor, dediğin gibi sorumlulukların (proje, final ve bütünlemeler) bitince gel de iFanlara dersini ver 🙂

     • iFan dediğin nedir ki 🙂 cebinde yemek yemeye beş kuruş parası olmayan ama 2 bin lirayı dandik bir telefona ödemekten çekinmeyecek kadar artiz kişilerdir 🙂 (Not: bu bir genellemedir, bu şekilde olmayan kişiler üzerine alınmasın :D)

 1. Aynen, hava atmak için 2000 TL küsür para harcalar ama bir özelliği de yok sadece “hava atma aracı” :), hadi iyi geceler, sorumlulukların da başarılar 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir