Zaman’ın Bu Haberi Bizleri Güldürmedi!

11 Kasım 2012 tarihinde Trabzonsporumuzun pilot takımı 1461 Trabzon takımı Galatasarayı Türk Telekom Arena’da 2-1 yenip Ziraat Türkiye Kupasında bir üst tura yükselmişti. Biz Trabzonlular ve Trabzonsporlular olarak bu galibiyetin sürpriz olmadığını biliyorduk ki bu konuyu bir önceki yazımda yazmıştım. Bu yazımdaki esas konu Zaman Gazetesi’nin internet üzerindeki resmi yayın organı olan zaman.com.tr sitesinin spor bölümünde 1461 Trabzon’umuza yapılan terbiyesizliktir.

İlk olarak TT Arena’nın seyirci oturma planına bir göz atalım:
tt-arena-stadyumu-oturma-plani

Resimden de anlaşılacağı gibi Rakip seyirciye ayrılan kısım TT Arena’nın Doğu ve Güney Tribünlerinin 3. katındaki bölümde yer alıyor. Resimde sol alt köşede belli oluyor zaten. Maçta 500’ün üzerinde 1461 Trabzon sevdalısı taraftarımız mevcuttu. Gel gelelim Zaman’ın yaptığı terbiyesizliğe:

Zaman gazetesi kameramanlarından Mahmut Burak Bürkük‘ün objektifine yansıyan kare’ye göre 1461 Trabzon takımı boş(!) trübünü ile galibiyeti kutlamış! 12 Aralık 2012 – 14:07’de yayınlanan bu haber Trabzonspor taraftarları tarafından farkedildiğinde çoktan gece yarısını geçmişti, ancak bu yapılan ayıptı. Bunun üzerine taraftarlarımız sosyal medya ve e-posta adresleri üzerinden şikayetlerini zaman gazetesine bildirdiler ve bu yazı zaman.com.tr üzerinden silindi. Yazının orjinaline google cache üzerinden ulaşılabilir. Google Cache’ten silinme ihtimaline karşın ekran görüntüsü şu şekildedir:
zaman-gazetesinin-buyuk-ayibi
Haberin devamında ise şu sözler yer alıyordu:

Ziraat Türkiye Kupası 5’inci turunda Galatasaray’ı eleyerek futbolseverlere büyük sürpriz yaşatan 1461 Trabzon oyuncuları sevinçlerini boş tribünlerler paylaştılar. 1461’li futbolcuların boş tribünleri selamlaması Zaman’dan Mahmut Burak Bürkük’ün objetifine yansıdı.

Şimdi gelelim neden bu haberin “Terbiyesizlik” olduğuna. Yukarıda TT Arena’nın seyirci oturma düzeninden bahsetmiştim. 1461 Trabzon taraftarları stadın 3. katında ve çapraz bir konumda bulunuyor, ancak bu haberi yazan kişi haberde bu durumdan bi haber olacak ki “Boş Galatasaray Trübünleri”ni 1461 Trabzon tribünüymüş gibi gösterip 1461 Trabzonla alay ediyor!

Zaman.com.tr sitesi bu yazıyı kaldırmış olabilir ancak bu bizim için yeterli değildir. Zaman gazetesinin yaptığı bu terbiyesizlikten ötürü özür dilemesi gerekmektedir.

Bu yapılanın ardından 1461 Trabzon teknik direktörümüz Mustafa Reşit Akçay’ın maç sonrası açıklamalarını tekrar hatırlatıp bu yazıma son vermek istiyorum: “Sadece insanların bize biraz saygı göstermesini istiyorum“.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir